Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nieobecność ojca w życiu dziecka

Rodzice w jednej osobie

Samotna matka, jeśli to jest możliwe, może wesprzeć się na linii męskiej własnej rodziny. To ważne dla dziecka, by wśród opiekunów był też mężczyzna. Może przecież to być brat mamy, kuzyn czy jej ojciec, czyli dziadek.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kogo bardziej obciąża nieobecność ojca w procesie wychowania  dziewczynki czy chłopców.

Fot. iStockphoto

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kogo bardziej obciąża nieobecność ojca w procesie wychowania dziewczynki czy chłopców.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kogo bardziej obciąża nieobecność ojca w procesie wychowania: dziewczynki czy chłopców – mówi psycholog rodzinny, Maria Turcza. – W jednym i drugim przypadku na pewno jego brak może wpłynąć na obniżenie poczucia własnej wartości, obydwojgu brakuje wzorca męskości. Chłopiec buduje go obserwując ojca i jego sposób funkcjonowania jako partnera kobiety. Podobnie dziewczynka. Dla obydwojga to ojciec przede wszystkim staje się reprezentantem świata norm i zasad. Córka przeżywa pewien etap fascynacji ojcem, od którego powinna dostać akceptację i zadowolenie z niej, co utwierdza ją w pewności siebie na całe życie.

 

Ojciec istnieje zawsze

– Nie ma przecież takiej sytuacji, że ojca w ogóle nie ma. Ojciec jest zawsze. A żeby był nadal obecny w życiu dziecka, mimo że z nim nie mieszka, bardzo ważne są relacje matki z nim. Matka bowiem ma decydujący wpływ na to, jak sobie dziecko poradzi z sytuacją, kiedy ojca zabraknie na co dzień – mówi psycholog, terapeuta rozwoju osobistego Agnieszka Gąsierkiewicz. – Podstawową kwestią jest wzajemny szacunek rodziców na takim poziomie na jakim jest on możliwy. Kobieta może stracić szacunek dla partnera, ale przecież może go szanować jako ojca swego dziecka. Takie podejście pozytywnie kształtuje osobowość dziecka. Dziecku trzeba powiedzieć: my się rozstajemy, ale obydwoje zawsze będziemy twoimi rodzicami i będziemy cię kochać. Jesteś tym, co nam wspólnie się udało - radzi Gąsierkiewicz. Takie zapewnienie daje dziecku siłę na przyszłość.

Istnieje nawet pogląd wśród psychologów, że dziecku będzie lepiej po rozwodzie u tego rodzica, który potrafi bardziej szanować drugiego rodzica – mówi Gąsierkiewicz.

Tymczasem po rozstaniu kobiety mają problem z szacunkiem do ojca dziecka. Ponieważ mają do niego żal, że je opuszcza, często utrudniają mu kontakty z dzieckiem. A przecież mimo wręcz symbiotycznego związku z mamą, maluch postrzega i osobę ojca. Współcześni psychoanalitycy mówią, że w świadomości dziecka układ podwójny pojawia się już od wczesnych miesięcy jego życia (mniej więcej od ósmego miesiąca). – Dlatego, zawsze powinno się dopuszczać ojca do dziecka, a jeśli ojciec zaniedbuje je, kobieta powinna nalegać, wręcz zabiegać o te kontakty.

Łatwiej to będzie osiągnąć, gdy rodzice nie będą wzajemnie obarczać się winą za rozpad związku lecz każdy weźmie część winy na siebie.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • alexis12 | 10-03-2012 16:11:42

    A CO ZROBIĆ , JAK OJCIEC DZIECKA ZOSTAWIŁ ,MNIE DLA INNEJ, A JA JESTEM W CIĄŻY 14 TYDZ. WYRZUCIŁ MNIE Z DOMU I FIRMY.GO NIE INTERESUJE Z CZEGO MAM NA JEDZENIE I LEKARZY. I CO JAK URODZI SIE DZIECKO TO NA SIŁĘ MAM PCHAĆ SIĘ Z DZIECKIEM DO NIEGO , ON NIE AKCEPTUJE TEGO DZIECKA. NIE POZWOLĘ NA TO,BY ZRANIŁ MOJE MALEŃSTWO,DLA MOJEGO DZIECKA OJCIEC ZGINOŁ W WYPADKU SAMOCHODOWYM,NIŻ MA CIERPIEĆ...
  • wojtaszek | 29-11-2014 22:24:40

    Trudny temat. Mój ojciec był barrrrrrrrrrrrrrdzo daleki ideałowi, stosował przemoc wobec mamy i nas dzieci. Z perspektywy czasu i trudnych doświadczeń wiem że czasem lepiej samemu wychować dziecko w poczuciu bezpieczenstwa i szacunku niż na siłę w toksycznym związku. Dziecko przede wszystkim nigdy nie powinno być ofiarą ani świadkiem przemocy w rodzinie.
  • joani | 30-01-2015 08:34:34

    Z tą nieobecnością ojca jest tak, jakbyśmy stracili w wypadku jedną rękę. Damy radę dalej funkconować z jedną, będzie zapewne ciężej ale tak sobie wszystko przeorganizujemy i na nowo nauczymy aby było to jak najmniej odczuwalne. Będą sytuacje, gdzie po prostu będzie nam brakowało tego, co stracilismy i to bardzo. Ważne jest pozytywne nastawienie i na pewno wsparcie dziecka. Wiadomo, że co inne...
  • gosiunia89 | 09-04-2015 21:52:25

    Ja wychowuje swoją córeczkę sama nie dlatego że tak chciałam ale dlatego że ojciec mojego dziecka okazał się kłamcą i oszustem.Moja córcia 15stego skończy 5 miesięcy a Jej ojciec mieszka w mieście blisko nas i nie raczył Jej nawet zobaczyć.Może to i lepiej to nie jest dobry kandydat na ojca.Moje serce jest tak ogromne że będzie Ją kochać za dwóch.Mam jeszcze wspaniałego ojca który kocha moją có...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj