Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nieobecność ojca w życiu dziecka

Rodzice w jednej osobie

Samotna matka, jeśli to jest możliwe, może wesprzeć się na linii męskiej własnej rodziny. To ważne dla dziecka, by wśród opiekunów był też mężczyzna. Może przecież to być brat mamy, kuzyn czy jej ojciec, czyli dziadek.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kogo bardziej obciąża nieobecność ojca w procesie wychowania  dziewczynki czy chłopców.

Fot. iStockphoto

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kogo bardziej obciąża nieobecność ojca w procesie wychowania dziewczynki czy chłopców.

 

Precz z poczuciem winy

Aby na wychowaniu jak najmniej odbił się brak ojca, nie wolno działać przeżywając nieustanne poczucie winy lub mieć przeświadczenie, że należy „biednemu” dziecku kompensować brak jednego rodzica. Matka nie może stale zarzucać sobie, że to przez nią maluch nie ma ojca, bo nie będzie konsekwentna albo będzie brak ojca rekompensowała dzieciom tym, że będzie pozwalała na zbyt wiele. Takie dzieci z czasem zaczną nadużywać sytuacji i manipulować matką. - Jeśli dwunastolatce wolno było nie wracać na noc do domu, to czternastolatka nie zaakceptuje już takiego zakazu – wyjaśnia Turcza.

 

Najczęstsze błędy samotnych matek

Nie jesteśmy w stanie ochronić dziecka przed wszystkimi skutkami nieodpowiedzialnych zachowań drugiej osoby. Jeśli rodzic nie dzwoni, nie wywiązuje się z tego co obiecał, a dziecko samo się o tym nie przekona, będzie niepotrzebnie idealizować jego postać. Trzeba być obok, aby pomóc mu pogodzić się z „utratą złudzeń”, wystrzegając się zarazem generalizowania i oczerniania partnera. Dziecko i tak swoją porcję gorzkich emocji musi przełknąć.

Matka samotnie wychowująca dziecko powinna też pielęgnować zdrowe podejście do siebie. Nie poświęcać się nadmiernie porzucając wszystkie swoje zainteresowania i przyjemności, nie wchodzić w rolę cierpiętnicy w „imię dobra dzieci”, a dbać o swój własny rozwój i wygląd – radzi Maria Turcza. – To co zrobię dla siebie, procentuje też dla mojego dziecka, bo jeśli będę czuła się spełniona, przekażę to dziecku, które dzięki temu będzie szczęśliwsze - mówi specjalistka.

Wiele kobiet spełnia rolę „siłaczki”: utrzymuje finansowo siebie i dziecko, przytula je, uczy i gra w piłkę, jeśli trzeba. – Na dłuższą metę bez wsparcia z zewnątrz unieść się tego nie da – twierdzi Agnieszka Gąsierkiewicz. – Dlatego trzeba odpuścić i pozwolić sobie pomóc - przekazać np. syna w ręce dziadka, czy wujka albo trenera.

- Na pocieszenie samotnych mam dodam, że dziś bycie matką i ojcem w jednej osobie, takiej która bezwarunkowo zaakceptuje i przytuli, ale będzie też surowo wymagać jest wyzwaniem nie tylko kobiet samotnie wychowujących dzieci, ale większości matek i ojców żyjących w związkach – twierdzi Maria Turcza. –Dawno minęły czasy rodziny, w której był wyraźny podział ról usankcjonowany społecznie i kulturowo.

 

*Maria Jolanta Turcza, psycholog rodzinny z dwudziestoletnim doświadczeniem, specjalistka diagnozy i terapii dzieci i młodzieży Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Krakowie przy ul. Chmielowskiego 1

*Agnieszka Gąsierkiewicz, psycholog, terapeuta rozwoju osobistego

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • alexis12 | 10-03-2012 16:11:42

    A CO ZROBIĆ , JAK OJCIEC DZIECKA ZOSTAWIŁ ,MNIE DLA INNEJ, A JA JESTEM W CIĄŻY 14 TYDZ. WYRZUCIŁ MNIE Z DOMU I FIRMY.GO NIE INTERESUJE Z CZEGO MAM NA JEDZENIE I LEKARZY. I CO JAK URODZI SIE DZIECKO TO NA SIŁĘ MAM PCHAĆ SIĘ Z DZIECKIEM DO NIEGO , ON NIE AKCEPTUJE TEGO DZIECKA. NIE POZWOLĘ NA TO,BY ZRANIŁ MOJE MALEŃSTWO,DLA MOJEGO DZIECKA OJCIEC ZGINOŁ W WYPADKU SAMOCHODOWYM,NIŻ MA CIERPIEĆ...
  • wojtaszek | 29-11-2014 22:24:40

    Trudny temat. Mój ojciec był barrrrrrrrrrrrrrdzo daleki ideałowi, stosował przemoc wobec mamy i nas dzieci. Z perspektywy czasu i trudnych doświadczeń wiem że czasem lepiej samemu wychować dziecko w poczuciu bezpieczenstwa i szacunku niż na siłę w toksycznym związku. Dziecko przede wszystkim nigdy nie powinno być ofiarą ani świadkiem przemocy w rodzinie.
  • joani | 30-01-2015 08:34:34

    Z tą nieobecnością ojca jest tak, jakbyśmy stracili w wypadku jedną rękę. Damy radę dalej funkconować z jedną, będzie zapewne ciężej ale tak sobie wszystko przeorganizujemy i na nowo nauczymy aby było to jak najmniej odczuwalne. Będą sytuacje, gdzie po prostu będzie nam brakowało tego, co stracilismy i to bardzo. Ważne jest pozytywne nastawienie i na pewno wsparcie dziecka. Wiadomo, że co inne...
  • gosiunia89 | 09-04-2015 21:52:25

    Ja wychowuje swoją córeczkę sama nie dlatego że tak chciałam ale dlatego że ojciec mojego dziecka okazał się kłamcą i oszustem.Moja córcia 15stego skończy 5 miesięcy a Jej ojciec mieszka w mieście blisko nas i nie raczył Jej nawet zobaczyć.Może to i lepiej to nie jest dobry kandydat na ojca.Moje serce jest tak ogromne że będzie Ją kochać za dwóch.Mam jeszcze wspaniałego ojca który kocha moją có...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj