Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wychować dziewczynkę, wychować chłopca

Bez podziału na męskie i kobiece role

Czym tak naprawdę różnią się dziewczynki od chłopców? Czy jedyne różnice to te, które widać gołym okiem? Już noworodka-chłopca ubiera się na niebiesko, bo to chłopięcy kolor, a noworodka-dziewczynkę – w różowy. A co potem, jeśli roczny chłopczyk ma długie włosy, a dziewczynka ostrzyżone „na chłopaka”?

Uwolnijmy dzieci od stereotypów zachowań związanych z płcią, będą szczęśliwsze.

Fot. BE&W

Uwolnijmy dzieci od stereotypów zachowań związanych z płcią, będą szczęśliwsze.

Czy chłopcy i dziewczynki różnie przeżywają, rozumieją i postrzegają te same sytuacje? Czy powinniśmy inaczej wychowywać dziewczynki, a inaczej chłopców? Odpowiedzi na te pytania to wciąż niekończąca się dyskusja. Teorie często są sprzeczne. A my mamy wiedzieć, czy powinniśmy dla dobra naszych dzieci podkreślać zachowania zgodne z rolą danej płci w społeczeństwie czy wręcz przeciwnie. Większość rodziców córce kupuje lalki, a nie samochód, by podświadomie weszła w rolę kobiety-matki–opiekunki.

Takich stereotypów jest dużo. Dorośli na siłę wtłaczają w nie dzieci. Zapominają, że dzieci, tak jak dorośli, mają swoje indywidualne potrzeby. Oraz, że w dzisiejszych czasach podział na to, co męskie i co kobiece, uległ zatarciu.

- Często słyszę, jak od małej dziewczynki wymaga się ostro grzecznego zachowania, a w tej samej sytuacji chłopiec jest traktowany bardziej pobłażliwie – uważa 36-letnia Dagmara, mama dwóch dziewczynek i synka. – Jest przyzwolenie na to, że chłopak może być głośniejszy i niegrzeczniejszy – dodaje.

Prawdą jest jednak, że rodzice inaczej wychowują dziewczynki i inaczej chłopców. Jest społeczna zgoda na to, żeby chłopiec bawił się wojskowymi akcesoriami i to głośno, i odważnie. Dziewczynka ma spokojnie i delikatnie bawi się lalkami. Przeważająca większość rodziców kupuje inne ubrania i zabawki dla dzieci różnej płci. Dziewczynki mają inne fryzury. A kiedy z dziećmi rozmawia się, kim chciałyby być, gdy dorosną, to rodzice chętnie sugerują zawody z wyraźnym podziałem na płeć, np. dla chłopca strażak czy pilot, a dla dziewczynki baletnica albo fryzjerka.

Psychologowie radzą, żeby rodzice tak samo wychowywali dzieci i nie przydzielali w domu ról i prac, które wykonują tylko dziewczynki czy też tylko chłopcy. To znaczy, że nie tylko chłopiec może pomagać tacie w pracy w garażu, myć z nim samochodu i grać w piłkę. Może to robić też dziewczynka. Podobnie, chłopiec może pomagać mamie piec ciasteczka albo asystować jej przy kąpieli małej siostrzyczki.

***

Co może, a czego nie musi mała dziewczynka?

Nie musi od rana do wieczora chodzić w różowej sukience i nie musisz się ciągle zachwycać, jak pięknie wygląda. Bo choć wygląda pięknie, to musi się też dowiedzieć i nauczyć, że nie wygląd jest najważniejszy, ale też to, co robi

Nie zabraniaj dziewczynce wchodzić na drzewa, wysokie zabawki na placu zabaw i nie ostrzegaj, że tam nie wejdzie, bo jest za słaba i może sobie zrobić coś złego Nie naciskaj, żeby dziewczynka zajmowała się tylko lalkami, księżniczkami, szyciem ubranek i pomagała tylko mamie w domowych obowiązkach 

Niech dziewczynka uprawia sport jaki jej pasuje i bawi się w to, co podsunie jej wyobraźnia, takimi zabawkami, jakie jej się podobają

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • donnavito | 09-01-2015 18:55:01

  Ja ubieram w kolory jakie mi sie podobają, a nie jakie "wypada". Zreszta, pewna starsza pani powiedziała mi, ze tak naprawdę to różowy jest kolorem chłopców, bo Jezus miał takie szaty i analogicznie niebieski dziewczat ze względu na Maryję. Sama za dzieciaczka bawiłam się autkami. Teraz wole spodnie niż sukienkę, a nie przeszkadza mi to być 100 % kobietą.
 • martynka002 | 13-01-2015 12:16:29

  zgadzam sie z tym, ponieważ nie warto robic cos na przekur sobie tylko zw wzgledu na to , że tak powinno być czy tak wypada. Ja mam córkę i ubieram ją przeróznie i tak naprawdę różowych ubrań ma bardzo malo. I nie jest powiedziane , że dziewczynka to wszystko rozowe a chlopczyk koniecznie niebieskie. Mi osobiscie nie przeszkadza czy dziecko bedzie sie bawilo samochodzikiem a powinno lalka. Zab...
 • joanka106259 | 17-02-2015 20:29:52

  Ja staram się nie wciskać dzieci w określone role. Marcel chciał mieć lalkę to dostał lubił i lubi gotować więc pomaga w kuchni. Teraz jestem w ciąży z dziewczynką i póki co kupuję dużo różowych ubranek i myślę o niej jak o małej księżniczce, ale jeśli będzie chciała bawić się autkami, skakać po drzewach itp. nie zamierzam jej bronić Będziemy się uczyć siebie i dostosowywać
 • Doris85 | 04-04-2015 18:16:08

  Powinno dać się dziecku swobodę wyboru i nie zmuszać go ani nie zniechęcać do pewnch rzeczy. Poprzez nasze zachowanie powinniśmy kierować jego uwagę na pewne obszary, a także uczyć poczucia odpowiedzialności. A jesli dziewczynka chce się bawić samochodem? Nie widzę w tym nic złego.

Poczytaj również

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci  to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj