Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nacięcie krocza podczas porodu. Gojenie, powikłania

Masz wpływ na decyzję!

Dużo poważniejsze od samoistnych pęknięć krocza mogą być konsekwencje jego nacięcia. Tymczasem w Polsce wciąż nacina się krocze rutynowo. W Danii, w Wielkiej Brytanii czy w Szwecji odsetek pacjentek z naciętym kroczem wynosi niewiele ponad 10 proc. W Polsce - kilkadziesiąt.

Poród bez nacinania trwa nieco dłużej, bo główka pokonuje większy opór mięśni krocza i naciągniętej skóry.

Fot. iStockphoto

Poród bez nacinania trwa nieco dłużej, bo główka pokonuje większy opór mięśni krocza i naciągniętej skóry.

 

Nacięcie krocza: gojenie wymaga czasu

Niewielkie, samoistne pęknięcia krocza są zwykle płytkie, łatwo się goją. Krocze pęka na ogół w kierunku odbytu, gdzie tkanka jest najcieńsza, natomiast nacięcie wykonuje się skośnie, przez co uszkodzenia skóry i mięśni są głębsze. — W przypadku pęknięcia także zakładamy szwy, ale rana szybciej się goi i po kilku dniach nie odczuwa się takiego bólu jak po nacięciu — mówi lekarka. Gdy dochodzi do rozległych pęknięć, są one zawsze zaopatrzone i powikłania zdarzają się rzadko.

Nacięcie natomiast zawsze narusza warstwę mięśni, wykonywane jest skośnie, ma około 3-5 centymetrów, rana dłużej się goi, kobieta dłużej odczuwa ból, mogą wystąpić stany zapalne, w późniejszym czasie endometrioza w bliźnie, część pań może odczuwać ból podczas współżycia a niektóre kobiety skarżą się na słabsze doznania podczas współżycia. Chociaż zdaniem dr Winiarskiej, każda kobieta, która urodzi dziecko siłami natury będzie miała inne doznania niż przed porodem, niezależnie od tego czy w czasie porodu było wykonane nacięcie czy też nie.

Do porodu bez cięcia trzeba się przygotować

W czasie ciąży można zacząć przygotowywać krocze do porodu. Najlepiej zacząć na wiele tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. — Mało popularne w Polsce jest masowanie krocza. Warto to jednak robić. Pomagają też ćwiczenia relaksacyjne, joga.

 

Obrażenia krocza:

I stopnia - dochodzi do pęknięcia pochwy i skóry krocza bez naruszenia mięśni dna miednicy

II stopnia - pękają mięśnie dna miednicy, krocza i pochwy (konsekwencje pęknięcia drugiego stopnia odpowiadają nacięciu)

III stopnia - obejmujące także zwieracz zewnętrzny odbytu

IV stopnia - obejmujące również błonę śluzową odbytnicy

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: laska.

Komentarze

  • laska | 15-05-2015 22:57:47

    Ja podczas dwóch porodów byłam nacinana - nawet nie wiem kiedy mnie położna nacięła. Dopiero po porodzie pytałam się czy byłam nacięta czy pękłam?! Wtedy położna informowałam mnie, że byłam nacinana. I nie żałuję, bo wolę, bo oni mnie nacięli, niż jakbym sama pękła! A szycia jako samego szycia w cale źle nie wspominam, bo byłam porodami tak wykończona, że było mi wszystko jedno, co lekarze ze m...
  • wanilia | 30-07-2015 11:06:52

    Witam, ja nie byłam nacinana bo miałam cc, ale ostatnio znalazłam arytkuł o takim sprytnym urządzeniu jakim jest pompka. Zaczełam szukać dalej i znalazłam wiele pozytywnych opini na ten temat. Wiele mam bardzo sobie chwaliło, że to odealne przygotowanie doporodu, a poprzez ćwiczenia jest dużo większa szansa aby krocze zostało nienaruszone. Dodatkowo dodam że Aniball jest zarejestrowany w Mini...
  • PlumBum | 20-04-2016 14:53:13

    Ryzyko nacięcia krocza jest większe, kiedy tkanki krocza nie są elastyczne. Na szczęście mamy wpływ na ich elastyczność i możemy ją zwiększyć poprzez odpowiednie ćwiczenia i masaże. Przyszłe mamy, które chcą przygotować tkanki krocza do naturalnego porodu powinny ćwiczyć mięśnie Kegla. Więcej na ten temat:
  • Black | 04-09-2016 12:29:52

    A ja na samym początku powiedziałam położnej że jeśli tylko się da, nacinana być nie chcę, i nie byłam. Wprawdzie było małe pęknięcie i parę szwów, ale już rano po porodzie siedziałam i praktycznie nie czułam żadnego bólu, raczej dyskomfort przez szwy. Teraz naprawdę liczą się ze zdaniem rodzącej, albo ja miałam dużo szczęścia. W każdym razie ja jestem szczęśliwa że mnie to ominęło.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: termin porodu, szkoła rodzenia, poród, ciężarna, ciąża

Polecamy

Gorączka u malutkich dzieci wymaga szybkiej interwencji rodziców.

Gorączka u noworodka, niemowlaka i dziecka. Objawy, sposoby na gorączkę

Gorączka u dziecka jest zawsze objawem choroby. Objawem - przynajmniej do pewnego momentu - pozytywnym. Oznacza ona, że infekcja, która dopadła malucha wywołała reakcję obronną organizmu. Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni a nie przekracza 38...

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj