Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nacięcie krocza podczas porodu. Gojenie, powikłania

Masz wpływ na decyzję!

Dużo poważniejsze od samoistnych pęknięć krocza mogą być konsekwencje jego nacięcia. Tymczasem w Polsce wciąż nacina się krocze rutynowo. W Danii, w Wielkiej Brytanii czy w Szwecji odsetek pacjentek z naciętym kroczem wynosi niewiele ponad 10 proc. W Polsce - kilkadziesiąt.

Poród bez nacinania trwa nieco dłużej, bo główka pokonuje większy opór mięśni krocza i naciągniętej skóry.

Fot. iStockphoto

Poród bez nacinania trwa nieco dłużej, bo główka pokonuje większy opór mięśni krocza i naciągniętej skóry.

 

Nacięcie krocza: gojenie wymaga czasu

Niewielkie, samoistne pęknięcia krocza są zwykle płytkie, łatwo się goją. Krocze pęka na ogół w kierunku odbytu, gdzie tkanka jest najcieńsza, natomiast nacięcie wykonuje się skośnie, przez co uszkodzenia skóry i mięśni są głębsze. — W przypadku pęknięcia także zakładamy szwy, ale rana szybciej się goi i po kilku dniach nie odczuwa się takiego bólu jak po nacięciu — mówi lekarka. Gdy dochodzi do rozległych pęknięć, są one zawsze zaopatrzone i powikłania zdarzają się rzadko.

Nacięcie natomiast zawsze narusza warstwę mięśni, wykonywane jest skośnie, ma około 3-5 centymetrów, rana dłużej się goi, kobieta dłużej odczuwa ból, mogą wystąpić stany zapalne, w późniejszym czasie endometrioza w bliźnie, część pań może odczuwać ból podczas współżycia a niektóre kobiety skarżą się na słabsze doznania podczas współżycia. Chociaż zdaniem dr Winiarskiej, każda kobieta, która urodzi dziecko siłami natury będzie miała inne doznania niż przed porodem, niezależnie od tego czy w czasie porodu było wykonane nacięcie czy też nie.

Do porodu bez cięcia trzeba się przygotować

W czasie ciąży można zacząć przygotowywać krocze do porodu. Najlepiej zacząć na wiele tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. — Mało popularne w Polsce jest masowanie krocza. Warto to jednak robić. Pomagają też ćwiczenia relaksacyjne, joga.

 

Obrażenia krocza:

I stopnia - dochodzi do pęknięcia pochwy i skóry krocza bez naruszenia mięśni dna miednicy

II stopnia - pękają mięśnie dna miednicy, krocza i pochwy (konsekwencje pęknięcia drugiego stopnia odpowiadają nacięciu)

III stopnia - obejmujące także zwieracz zewnętrzny odbytu

IV stopnia - obejmujące również błonę śluzową odbytnicy

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: laska.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: termin porodu, szkoła rodzenia, poród, ciężarna, ciąża

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Miód można wprowadzić do jadłospisu dziecka dopiero gdy skończy przynajmniej rok.

Miód jest niebezpieczny dla niemowląt

Słodzenie miodem napojów i potraw maluchów nie tylko sprzyja nadwadze, ale może uczulać i grozi zatruciem jadem kiełbasianym. Dzieciom do roku w ogóle miodu nie powinno się podawać. Niektórzy lekarze radzą, by wstrzymać się nawet do drugich urodzin.

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj