Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakich składników w kosmetykach powinna bezwzględnie unikać kobieta w ciąży?

Twój Ekspert Medycyny Estetycznej

W czasie ciąży należy bardzo ostrożnie wybierać kosmetyki. Szczególną uwagę trzeba zwracać na ich skład. Najbardziej niebezpieczne są substancje, które mogą przedostać się do krwiobiegu, a następnie wraz z krwią do płodu.

Lek. med. Maciej Rogala

Fot. Archiwum

Lek. med. Maciej Rogala

Niebezpieczne są także składniki, które mogą wywołać u przyszłej mamy różne niepożądane w tym okresie reakcje organizmu, typu: zwężenie lub rozszerzenie naczyń krwionośnych, reakcja alergiczna (jeśli kosmetyk nie był dotąd używany, kobieta nie wie jak na niego zareaguje skóra).
Najbardziej niepożądane substancje to:
* Witamina A i jej pochodne ( mogą powodować uszkodzenia płodu)
* Fitalany ( zaburzają gospodarkę hormonalną; występują w lakierach do paznokci, mydłach, szamponach i lakierach do włosów)
* Kwasy: owocowe, glikolowe, mlekowe (występują np. w kremach do twarzy)
* Hydrochinon (składnik kremów wybielających)
* Kofeina (kremy antycellulitowe)
* Mentol
* Wyciąg z kasztanowca


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: uroda, kosmetyki dla mamy, ciężarna

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj