Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Stawy biodrowe. Dysplazja

Nie będę kuleć

Na sto dzieci kilkoro rodzi się z dysplazją stawu biodrowego, czyli ze źle ukształtowanym stawem biodrowym. Polega to na tym, że główka kości udowej nie pasuje do panewki albo panewka jest zbyt płaska. USG bioderek robi się dzieciom już w drugim miesiącu życia i ewentualną dysplazję można naprawić.

Tzw. pozycja żabki sprzyja przebudowie i rozwojowi stawów biodrowych.

Fot. BE&W

Tzw. pozycja żabki sprzyja przebudowie i rozwojowi stawów biodrowych.

Głowa kości udowej i panewka

Stawy biodrowe to bardzo delikatne punkty noworodka. Kiedy dziecko przychodzi na świat, głowa kości udowej powinna pasować do wklęśnięcia w miednicy zwanego panewką. Otoczone torebką stawową, stanowią staw biodrowy, dzięki któremu dziecko może płynnie ruszać nogami. U niektórych noworodków panewka jest zbyt płytka lub głowa kości udowej niewystarczająco zaokrąglona i nie pasują do siebie tak, jak powinny.
Po porodzie lekarz sprawdza, czy fałdy pod pośladkami malucha są równe, czy oba uda tej samej długości oraz czy dziecko symetrycznie odwodzi na boki obie nóżki i czy w czasie badania głowa kości udowej nie wyskakuje za stawu. Jeśli pediatra usłyszy ten charakterystyczny dźwięk, wtedy informuje mamę o dysplazji. Kłopoty ze stawami mają częściej dziewczynki. Dysplazja występuje u nich sześć razy częściej niż u chłopców.

Profilaktyczna pozycja żabki

Pierwsze badanie stawów wykonuje się rutynowo w szpitalu po urodzeniu dziecka. Na drugie – między 6. a 8. tygodniem życia dziecka – musisz mieć skierowanie (od lekarza rodzinnego albo od pediatry). Jeśli chcesz je zrobić we właściwym czasie w publicznej przychodni, to zarezerwuj termin jak najszybciej, żeby nie okazało się, że zaproponują ci badanie za trzy miesiące.

USG stawów biodrowych dziecka musi odbyć się w zalecanym terminie, żeby jak najszybciej reagować na zmiany. Profilaktycznie poleca się przez pierwsze trzy miesiące tzw. podwójne pieluchowanie, czyli zakładanie na pieluchę jednorazową dodatkowych dwóch pieluch tetrowych. Składa się je w prostokąt, a przytrzymuje je trzecia, złożona w trójkąt. Dzięki temu dziecko leży w pozycji żabki – nóżki ma zgięte pod kątem prostym i rozłożone na boki. Pozycja ta sprzyja przebudowie i rozwojowi stawu. Zalecają ją lekarze w przypadku naprawdę niewielkich zmian. Nie daje efektów przy wadach poważniejszych. Wtedy trzeba sięgnąć po specjalne aparaty, które zapewniają stałe ustawienie nóżek pod właściwym kątem. Przemęczyć się z nimi muszą i dzieci, i rodzice, nawet do dwóch lat, ale warto, bo po tym czasie po dysplazji nie będzie śladu. I dziecko będzie chodzić jak zdrowe.

Żeby wykluczyć wszelkie podejrzenia zmian stawów biodrowych, zaleca się wizyty u ortopedy dodatkowo w 6. i 9. miesiącu życia dziecka.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • donnavito | 13-01-2015 11:46:20

  Podobno powinno sie tez profilaktycznie stosowac szerokie pieluchowanie, ale ja tego nie robię, bo wydaje mi się, ze wtedy dostaje kręgoslup, bo pod pleckami dziecka jest za dużo pieluch.
 • martaleszno | 06-02-2015 11:05:50

  po wizycie u rehabilitantki dla dzieci wiem, że można kłaść dzieci na boku ale między nóżki trzeba ułożyć zwinięty kocyk lub poduszeczkę aby ta nóżka, która jest na górze nie zwisała
 • wojtaszek | 13-03-2015 22:38:54

  A ja myślę że dziecko należy układać do snu zarówno na boku jaki na plecach - na przemiennie. Ważne aby dziecko spało zarówno na prawym i na lewym boku i to samo się tyczy podchodzenia do dziecka jeżeli śpi w łóżeczku i podchodzimy zawsze z jego np. prawej strony to po jakimś czasie należy dziecko położyć z drugiej strony łóżeczka , w ten sposób unikniemy u dziecka asymetrii ułożeniowej.
 • Babiloon | 01-01-2019 18:09:28

  Ja byłam z moim maluszkiem u ortopedy, który właśnie skierował nas na rehabilitację. W klinice Ortopedika rehabilitacja Warszawa bardzo pomogła mojemu synkowi. Na miejscu wszyscy są bardzo sympatyczni i również udzielili mi kilku wskazówek.

Poczytaj również

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Efekty rehabilitacji są tym większe, im wcześniej ją rozpoczniemy.

Kiedy dziecko powinien zbadać neurolog? Objawy neurologiczne u niemowląt i młodszych dzieci

O problemach neurologicznych dzieci mogą świadczyć trudności z zasypianiem, nadmierne lub obniżone napięcie mięśniowe, drżenia kończyn, a także częsty płacz czy bóle głowy. Im szybciej zostaną wykryte nieprawidłowości i podjęta rehabilitacja, tym większe...

czytaj

To w jaki sposób jemy i zachowujemy się przy stole jest wzorem dla dziecka.

Kiedy dziecko może jeść jak dorosły?

Masz dosyć gotowania osobnych obiadków dla maluszka, mieszania w małym garnuszku, cedzenia, miksowania i zastanawiasz się nad tym, czy maluch nie mógłby już jeść tego, co przygotowujesz dla pozostałych członków rodziny? Zadajesz sobie pytanie, kiedy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj