Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Profilaktyka osteoporozy dotyczy młodych, choć sama choroba pojawia się u ludzi starszych

Mamo, od ciebie dużo zależy!

O osteoporozie mówi się w kontekście ludzi starszych, tymczasem to młodzi mogą stosować profilaktykę, to rodzice mogą sprawić, że ich dzieci w życiu dorosłym nie będą narażone na tę chorobę cywilizacyjną. Dieta bogata w wapń i witaminy oraz regularna aktywność fizyczna od wczesnych lat, to gwarancja mocnych kości!

O profilaktyce osteoporozy powinni myśleć młodzi. Z myślą o swoim zdrowiu w przyszłości i zdrowiu swoich dzieci. Po 30-tce w zasadzie jest już za późno!

Fot. BE&W

O profilaktyce osteoporozy powinni myśleć młodzi. Z myślą o swoim zdrowiu w przyszłości i zdrowiu swoich dzieci. Po 30-tce w zasadzie jest już za późno!

Po 30. roku życia nasze kości, z roku na rok, zaczynają tracić na wadze. Ich demineralizacja może postępować znacznie szybciej u palaczy, osób które piją dużo alkoholu, kawy, u tych, którzy mało się ruszają i jedzą niewiele produktów bogatych w wapń.

Osteoporoza w pierwszej fazie rozwija się bezobjawowo. Polega na postępującym ubytku masy kostnej i nieprawidłowej strukturze tkanki kostnej, co prowadzi do częstych złamań, najczęściej kości przedramienia, nadgarstka czy kręgów (nawet podczas codziennych czynności). Częściej dotyczy kobiet po okresie menopauzy ze względu na zaburzenia hormonalne i spadek poziomu estrogenów (estrogeny korzystnie wpływają na strukturę kości).

 

Minimum szklanka mleka na zdrowe kości

Aby się przed nią ustrzec, zalecana jest jak najwcześniejsza profilaktyka. Najważniejszą rolę w niej odgrywa wapń, który jest budulcem kości, dlatego istotne jest, by dostarczać go w należytej ilości organizmowi już w dzieciństwie. Nie bez powodu specjaliści zalecają, by dzieci wypijały przynajmniej jedną szklankę mleka dziennie.

W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć nie tylko wapnia, ale i magnezu, cynku, fosforu, witamin: A, D3, C, B6 oraz K, a także białka, tłuszczów i węglowodanów. – Laktoza obecna w mleku pomaga we wchłanianiu wapnia podobnie jak witamina D3 i magnez, zaś białko, a raczej obecne w nim aminokwasy wspomagają transport wapnia przez ścianę jelita, choć trzeba pamiętać, że nadmiar białka prowadzi do zwiększonego wydalania wapnia – mówi Magdalena Kanclerska, dietetyczka z Centrum Naturhouse.

Magnez dostarczymy organizmowi jedząc kaszę gryczaną, fasolę, groch, orzechy laskowe, płatki owsiane. Magnez zawierają też kakao i mleko w proszku.

Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, dzienne zapotrzebowanie magnezu dla niemowląt do połowy roku wynosi 50 mg, powyżej pól roku do roku 70 mg,

dzieci :

1-3 lata 100-150 mg;
4-6 lat 150
7-9 lat 200 mg

Dzienne zapotrzebowanie dorosłych kobiet wynosi 300 mg, mężczyzn dorosłych 370 mg. Uwaga! Dzienne zapotrzebowanie na magnez wzrasta w II połowie ciąży do 350 mg, a podczas karmienia piersią do 380 mg dziennie. 

 

Najwięcej wapnia potrzebują niemowlęta

 

Maksymalne zapotrzebowanie na wapń (ok. 1200 mg na dzień) przypada na pierwsze miesiące życia i okres dojrzewania. W późniejszym wieku spada do 1000 mg.

Większej dawki tego pierwiastka (do 1500 mg) potrzebują kobiety w ciąży, po okresie menopauzy i osoby po 65. roku życia. By go dostarczać w odpowiednich dawkach podstawę diety powinny stanowić produkty mleczne, np. kefir, maślanka czy jogurt. – Aby zapewnić sobie właściwą ilość wapnia w ciągu dnia (ok. 1000 mg), należy np. wypić szklankę jogurtu naturalnego (150 g zawiera 292 mg wapnia), zjeść 200 g sera twarogowego i 200 g sardynek lub wypić 2 szklanki mleka (1 zawiera ok. 300 mg wapnia) i zjeść 2 plasterki sera żółtego – mówi Kanclerska. Osobom, które mają alergię na mleko krowie poleca się kozie. Zaś weganie, którzy nie jedzą nabiału, powinni przyjmować wapń w tabletkach.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • osteo | 15-12-2013 21:33:17

  Bardzo proszę o kontakt młode kobiety, które chorują na osteoporozę,przed lub po ciąży pierwszej lub kolejnej. Sama mam z tym problem, warto wymienić doświadczenia. osteo84@wp.pl
 • martynka002 | 10-11-2014 21:06:16

  ciekawy artykuł , warto wiedzieć choć coś o tej chorobie
 • donnavito | 06-01-2015 11:19:13

  Gdzieś przeczytałam, ze już 4 plasterki sera dziennie pokrywają zapotrzebowanie na wapń u zdrowej osoby, warto jeśc ser żółty.
 • Doris85 | 06-04-2015 10:26:51

  Moja mama choruje na osteoporoze, wiec widze jak ona wplywa na organizm. Jesli mozemy sie przed nia uchronic spozywajac mleko czy sery - zadbajmy, aby te produkty pojawily sie na stale w naszym jadlospisie.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Karmienie niemowląt po 4 miesiącu trzeba zacząć od wprowadzenia marchewki, dyni lub ziemniaka.

Karmienie niemowląt po 4 miesiącu

Karmić piersią przestałam, gdy moja córka skończyła trzy miesiące. Któregoś dnia pokarmu po prostu zabrakło i musiałam przestawić się na mieszankę.

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj