Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rozszerzanie diety niemowlaka

Kiełbasa i schabowy zabronione

Na początku sprawa jest dość prosta – dziecko od urodzenia je wyłącznie mleko. Idealnie byłoby, gdyby to było mleko matki. Naturalne karmienie zalecają obecnie już nie tylko lekarze, ale co ciekawe, także producenci mleka modyfikowanego. Mleko matki jest jedynym i najlepszym pokarmem niemowlęcia do ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia.

Puree z marchwi z soczewicą.

Fot. BE&W

Puree z marchwi z soczewicą.

To - rzecz jasna - umowna granica, bo wiele mam już wcześniej rozpoczyna eksperymenty z jabłuszkiem, czy soczkiem.
Jeśli dziecko nie ma skłonności alergicznych, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć próbować oswajać maluszka z nowymi smakami, tym bardziej że minie jakiś czas, zanim owoce czy pierwsze przecierane zupki zastąpią cały posiłek.

 

Rozszerzanie diety dziecka. Przeczytaj porady eksperta

 

Kiedy pierwsza zupka. I jaka?

Najczęściej pierwszym nie-mlecznym jedzeniem jest zupka. Nazwa sporo przesadzona, tak naprawdę bowiem to gotowana marchewka, ziemniaczek i tyle. Wiele mam podejmuje się samodzielnego gotowania. Jeśli i ty zechcesz poczęstować niemowlaka czymś własnej produkcji, warto zwrócić uwagę na to, by warzywa pochodziły ze sprawdzonego źródła. Może z wiejskiego ogródka babci? Chodzi o ty, by były ekologicznie czyste, nie przenawożone i wyhodowane bez użycia chemikaliów. Gotowanej zupki nie powinno się dosalać ani dosładzać. Nie należy też jej przechowywać, ani podgrzewać. Na codzienne gotowanie potrawy dla dziecka mogą sobie więc pozwolić tylko te mamy, które nie mają poza opieką nad dzieckiem wielu obowiązków. Przyznam, że ja gotowałam tylko starszej Paulinie. Miałam czas, własny ogródek, a słoiczki były wówczas bardzo drogie.

 

Słoiczki na różne etapy

W sklepach jest spory asortyment słoiczków z gotowymi daniami dla maluchów, nawet tych kilkumiesięcznych. Z nimi, rozszerzanie diety jest ułatwione, bo są urozmaicone i dostosowane do różnych etapów żywienia niemowlaka.

Rozszerzając dietę można zapoznać się z zaleceniami tzw. schematów żywieniowych, które określają precyzyjnie jakie składniki pokarmowe i w którym miesiącu życia należy wprowadzać.

Oczywiście popadanie w przesadę nie jest wskazane, tym bardziej, że dzieci – nawet kilkumiesięczne – to indywidualiści, którzy potrafią stanowczo odmówić konkretnych smaków. Moja młodsza córka, Karolina, w niemowlęctwie nie poddawała się żadnym schematom żywieniowym. Do ósmego miesiąca jej posiłkiem był wyłącznie cycuś, a wszelkie próby wciśnięcia jej do buzi zupki, jabłuszka czy czegokolwiek innego kończyły się fiaskiem. Nigdy zresztą nie zaakceptowała gumowego smoczka, co często jest przeszkodą w rozszerzaniu diety dzieci karmionych piersią. Dopiero, kiedy dorosła do łyżeczki, mogłam przystąpić do urozmaicania posiłków. Na początku było tarte jabłuszko, zaraz potem zupki, coraz bogatsze w różne składniki, później żółtko, a kiedy pojawiły się ząbki, przyszedł czas na przegryzanie kanapek z chudą wędliną i przekąsek typu herbatniki czy paluszki (bez soli).
Najnowsze zalecenia żywieniowe mówią jeszcze o tzw. ekspozycji na gluten. Chodzi o podawanie i to nawet dzieciom karmionym naturalnie niewielkiej ilości np. kaszy manny. Przyznam, że zupełnie mnie to nie przekonało. Po pierwsze dlatego, że nigdy wcześniej tego nie zalecano, a po drugie ze względów „technicznych” – bo jak to podać, skoro dziecko zna tylko pierś? W tym przypadku łamałam więc zasady, których i tak nigdy kurczowo się nie trzymałam, dopóki Olek nie przeszedł na mleko modyfikowane.


Schemat karmienia niemowląt karmionych mlekiem naturalnym

Schemat karmienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym

 

Żucie a mowa

W rozszerzaniu diety maluszka chodzi o to, by z jednej strony pozwolić przyzwyczajać się dojrzewającemu układowi pokarmowemu do nowości, z drugiej zapewnić dziecku warunki do rozwijania umiejętności żucia i przełykania, co ważne jest również dla prawidłowego rozwoju aparatu mowy. Choć większość mam ma tendencje do przyspieszania postępów dziecka na każdym niemal polu, to podawanie niemowlakowi kiełbasy czy schabowego powinno być stanowczo piętnowane.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • toja51 | 06-05-2009 17:52:12

  Gotowanie zupek dla malucha nie zajmuje duzo czasu. A ich smak jest bardziej domowy niz "sloiczkow". Wraz z wprowadzaniem nowych skladnikow zupki te staja sie coraz bardziej podobne do tych, ktore dziecko bedzie jadlo z rodzicami ze wspolnego garnka.
 • mrowkab | 14-11-2014 13:48:03

  Drogie mamy, pytanie - w przypadku rozszerzenia diety maluszka o łyżkę kaszki glutenowej - jaką kaszkę polecacie?
 • Modzelka8 | 15-02-2015 17:03:51

  Ja rozpoczęłam od kaszki glutenowej, a dokładnie podałam małemu najzwyklejszą kaszę manną gotowaną na wodzie (pół łyżeczki kaszy mannej na tyle wody aby tylko zapełniła dno w małym rondelku). Na początek podałam tylko trzy łyżeczki, teraz gotuję tak samo, tylko że więcej, bo Małemu bardzo smakuje taka kaszka. Wszystkie kaszki w sklepie są albo mleczne albo do robienia z mlekiem modyfikowanym a ...

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone  pajączki  pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj