Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak dbać o zęby w ciąży. Leczenie ważne dla mamy i dziecka

Wylecz próchnicę dla dziecka

Zmiany hormonalne, częstsze podjadanie, wymiotowanie — wszystko to ma negatywny wpływ na zęby. A od ich stanu może zależeć zdrowie dziecka i mamy.

Jesteś w ciąży? Kontroluj zęby regularnie!

Fot. iStockphoto

Jesteś w ciąży? Kontroluj zęby regularnie!

Dawniej mówiło się, że jedno dziecko więcej, jeden ząb mniej. Dziś wiadomo, że jeśli kobieta regularnie będzie chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa i będzie dbać o zęby, wcale nie grozi jej podczas ciąży utrata uzębienia.

Problemy z zębami w ciąży: przyczyny

- Ciężarne najczęściej skarżą się na krwawienie i zapalenie dziąseł oraz próchnicę – mówi stomatolog Katarzyna Łoza- Sołtyk z gabinetu Soldent w Warszawie. W wyniku zmian hormonalnych dziąsła są przekrwione, stają się bardziej wrażliwe na uszkodzenia, dotykanie ich może powodować obfite krwawienie. Pomimo bólu, nie należy zaniechać szczotkowania. Niedokładne usuwanie resztek jedzenia z powierzchni zębów i dziąseł spowoduje, że dolegliwości się nasilą. Rozpulchnienie dziąseł może być też przyczyną występowania chorób przyzębia, a w konsekwencji rozchwiania i utraty zębów. Wielu lekarzy uważa, że choroby dziąseł zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Jeśli dziąsła bardzo krwawią, a ból jest coraz silniejszy, trzeba zgłosić się do stomatologa.

 

Jak dbać o zęby w ciąży? Czy można wyrywać zęby?

W czasie ciąży do próchnicy przyczyniają się m.in. poranne wymioty. - Szkodliwe działanie ma kwas żołądkowy, który powoduje odwapnienie twardych tkanek zęba.

Dlatego po rannej niedyspozycji warto przepłukać usta i umyć zęby pastą z fluorem – radzi lek. Łoza-Sołtyk. Fluoru powinno być od 1000 do 1500 ppm, bo tylko wtedy pasta chroni przed próchnicą. Również zwiększony apetyt na kwaśne i słodkie pokarmy, często w sporych ilościach, może być przyczyną rozwoju próchnicy.

Jeśli kobieta w tym czasie zaniedba higienę jamy ustnej, może dojść nie tylko do próchniczego uszkodzenia zębów, ale i rozwoju bądź zaostrzenia parodontozy. Próchnica, podobnie jak choroby dziąseł, może być źródłem zakażenia, które może doprowadzić do porodu przedwczesnego lub do infekcji u dziecka w trakcie porodu. - Jeśli przyszła mama, nie zdążyła przed ciążą zaleczyć wszystkich ubytków, może to zrobić w ciągu dziewięciu miesięcy, przy czym najbezpieczniejszy jest środkowy trymestr, czyli od 3. do 6. miesiąca – dodaje stomatolog. Po porodzie będzie jej trudniej wyrwać się z domu na wizytę, a poza tym choroby dziąseł czy zębów mogą znacznie się rozwinąć.

Kobiety w ciąży można znieczulać miejscowo. Można też, w razie potrzeby, usunąć ząb. Nie wykonuje się jedynie prześwietleń zębów.

 

Jak zapobiec chorobom dziąseł i próchnicy w ciąży:

- Co najmniej dwa razy dziennie szczotkuj zęby, rano i wieczorem
- Używaj miękkiej szczoteczki, która nie powoduje podrażnień i wymieniaj ją co trzy miesiące
- Szczotkuj zęby co najmniej cztery minuty
- Używaj pasty z fluorem, nici dentystycznych, oraz płynów do płukania jamy ustnej
- Nie jedz zbyt dużo słodyczy
- Chodź na wizyty kontrolne do dentysty raz na pół roku.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj