Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Becikowe. Ostrzejsze zasady przyznawania

Ważne od teraz!

Kobiety, które w kwietniu – i w kolejnych miesiącach – zajdą w ciążę, nie mogą zwlekać z pierwszą wizytą kontrolną u lekarza . W przeciwnym wypadku będą miały problem z uzyskaniem becikowego – zarówno tego, które wypłacane jest wszystkim rodzicom bez względu na dochody, jak i tego które należy się pobierającym zasiłek rodzinny.

 

1 stycznia 2012 roku zmienią się zasady przyznawania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, czyli becikowego. Na pieniądze od państwa będą mogły liczyć tylko te kobiety, które będą miały zaświadczenie, że najpóźniej od 10. tygodnia ciąży znajdowały się pod opieką lekarza bądź położnej.

Wymagane będzie również wykazanie, że kobieta przynajmniej raz w trymestrze stawiła się na kontrolę u lekarza bądź położnej prowadzącej ciążę.
 

Od przyszłego roku zostają przywrócone przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, które zaostrzają prawo do otrzymania zapomogi. Zaczęły one obowiązywać 1 listopada 2009 roku, ale po kilku miesiącach protestów rząd postanowił zawiesić nowe prawo, tak by wejście w życie ostrzejszych przepisów zostało poprzedzone kampanią informacyjną i kobiety miały szansę dopełnić wymaganych formalności. Również eBobas.pl wziął udział w walce z zaostrzeniem prawa bez uprzedzenia obywateli. Pisaliśmy w tej sprawie pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich.
 

Teraz rząd zapowiada, że zaostrzenie przepisów jest ostateczne. Od stycznia 2012 r. zaświadczenie będzie musiało być wystawione zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie form opieki medycznej w ciąży uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka (rozporządzenie zawiera też wzór zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką). Musi ono wskazywać objęcie opieką lekarską matki nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Ponadto zaświadczenie musi zawierać daty udzielenia jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży.
Kobiety, które zaszły w ciążę na początku kwietnia 2011 roku już zostaną objęte nowymi przepisami. Tymczasem kampanii informacyjnej na temat zaostrzenia zasad wypłaty becikowego ciągle nie ma. I nie wiadomo, czy i kiedy ruszy.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wydatki na dziecko, rodzice, ciężarna, ciąża, becikowe

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Gdy maluch nie chce mleka, możemy dawać mu bezglutenową kaszkę zbożową.

Czym karmić dziecko, które nie lubi mleka?

Moja Iśka, gdy skończyła pół roku, nagle przestała lubić mleko. Po rozmowie z pediatrą zmieniłam mieszankę. Nie pomogło. Dziecko nie chciało jej pić. Bałam się o kości i zęby mojej córeczki. Co robić, jeśli niemowlę i małe dziecko nie chce pić mleka?

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj