Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Becikowe. Ostrzejsze zasady przyznawania

Ważne od teraz!

Kobiety, które w kwietniu – i w kolejnych miesiącach – zajdą w ciążę, nie mogą zwlekać z pierwszą wizytą kontrolną u lekarza . W przeciwnym wypadku będą miały problem z uzyskaniem becikowego – zarówno tego, które wypłacane jest wszystkim rodzicom bez względu na dochody, jak i tego które należy się pobierającym zasiłek rodzinny.

 

1 stycznia 2012 roku zmienią się zasady przyznawania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, czyli becikowego. Na pieniądze od państwa będą mogły liczyć tylko te kobiety, które będą miały zaświadczenie, że najpóźniej od 10. tygodnia ciąży znajdowały się pod opieką lekarza bądź położnej.

Wymagane będzie również wykazanie, że kobieta przynajmniej raz w trymestrze stawiła się na kontrolę u lekarza bądź położnej prowadzącej ciążę.
 

Od przyszłego roku zostają przywrócone przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, które zaostrzają prawo do otrzymania zapomogi. Zaczęły one obowiązywać 1 listopada 2009 roku, ale po kilku miesiącach protestów rząd postanowił zawiesić nowe prawo, tak by wejście w życie ostrzejszych przepisów zostało poprzedzone kampanią informacyjną i kobiety miały szansę dopełnić wymaganych formalności. Również eBobas.pl wziął udział w walce z zaostrzeniem prawa bez uprzedzenia obywateli. Pisaliśmy w tej sprawie pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich.
 

Teraz rząd zapowiada, że zaostrzenie przepisów jest ostateczne. Od stycznia 2012 r. zaświadczenie będzie musiało być wystawione zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie form opieki medycznej w ciąży uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka (rozporządzenie zawiera też wzór zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką). Musi ono wskazywać objęcie opieką lekarską matki nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Ponadto zaświadczenie musi zawierać daty udzielenia jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży.
Kobiety, które zaszły w ciążę na początku kwietnia 2011 roku już zostaną objęte nowymi przepisami. Tymczasem kampanii informacyjnej na temat zaostrzenia zasad wypłaty becikowego ciągle nie ma. I nie wiadomo, czy i kiedy ruszy.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • cendrusia | 19-04-2011 13:50:17

  Trochę to dziwnie brzmi mówienie o dziecku "luksus"... To tak bardzo przedmiotowo...
 • Ariell87 | 21-04-2011 11:44:48

  Może i przedmiotowo, ale niestety ludzie tak mówią. Bo postarać się o maleństwo może wiele osób i każdy wie na czym polega proces "tworzenia", lecz żeby zapewnić odpowiednie warunki to już inna sprawa. A to, że producenci artykułów dla dzieci co chwilę nakręcają nas informacjami na tema "niezbędnych" produktów bez których żaden rodzic nie może się obejść? Jeżeli nie mamy czegoś, załóżmy steryli...
 • alinka20 | 22-04-2011 21:11:18

  jakie ostrzejsze zasady przeciez jak juz tak załatwiałam w styczniu...
 • AntZ | 23-04-2011 21:00:59

  Rząd chyba ma nadzieję, że zaoszczędzi na "gapach". Nie każda kobieta do tego tygodnia wie, że jest w ciąży albo nie każda zdąży się zarejestrować do lekarza i na hura trzeba będzie prywatnie. Nie każdego na to stać. W ogóle prawo mówi, że kobieta w ciąży ma prawo do bezpłatnych wizyt, a tymczasem ostatnio w zastępstwie mojego lekarza przyjmowała pani ordynator i wszystkich wysyłała, żeby pła...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wydatki na dziecko, rodzice, ciężarna, ciąża, becikowe

Polecamy

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci  to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj