Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Becikowe. Ostrzejsze zasady przyznawania

Ważne od teraz!

Kobiety, które w kwietniu – i w kolejnych miesiącach – zajdą w ciążę, nie mogą zwlekać z pierwszą wizytą kontrolną u lekarza . W przeciwnym wypadku będą miały problem z uzyskaniem becikowego – zarówno tego, które wypłacane jest wszystkim rodzicom bez względu na dochody, jak i tego które należy się pobierającym zasiłek rodzinny.

 

1 stycznia 2012 roku zmienią się zasady przyznawania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, czyli becikowego. Na pieniądze od państwa będą mogły liczyć tylko te kobiety, które będą miały zaświadczenie, że najpóźniej od 10. tygodnia ciąży znajdowały się pod opieką lekarza bądź położnej.

Wymagane będzie również wykazanie, że kobieta przynajmniej raz w trymestrze stawiła się na kontrolę u lekarza bądź położnej prowadzącej ciążę.
 

Od przyszłego roku zostają przywrócone przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, które zaostrzają prawo do otrzymania zapomogi. Zaczęły one obowiązywać 1 listopada 2009 roku, ale po kilku miesiącach protestów rząd postanowił zawiesić nowe prawo, tak by wejście w życie ostrzejszych przepisów zostało poprzedzone kampanią informacyjną i kobiety miały szansę dopełnić wymaganych formalności. Również eBobas.pl wziął udział w walce z zaostrzeniem prawa bez uprzedzenia obywateli. Pisaliśmy w tej sprawie pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich.
 

Teraz rząd zapowiada, że zaostrzenie przepisów jest ostateczne. Od stycznia 2012 r. zaświadczenie będzie musiało być wystawione zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie form opieki medycznej w ciąży uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka (rozporządzenie zawiera też wzór zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką). Musi ono wskazywać objęcie opieką lekarską matki nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Ponadto zaświadczenie musi zawierać daty udzielenia jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży.
Kobiety, które zaszły w ciążę na początku kwietnia 2011 roku już zostaną objęte nowymi przepisami. Tymczasem kampanii informacyjnej na temat zaostrzenia zasad wypłaty becikowego ciągle nie ma. I nie wiadomo, czy i kiedy ruszy.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wydatki na dziecko, rodzice, ciężarna, ciąża, becikowe

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj