Moja Iśka, gdy skończyła pół roku, nagle przestała lubić mleko. Po rozmowie z pediatrą zmieniłam mieszankę. Nie pomogło. Dziecko nie chciało jej pić. Bałam się o kości i zęby mojej córeczki. Co robić, jeśli niemowlę i małe dziecko nie chce pić mleka?
Kupiłam kaszki, które przyrządza się na mleku modyfikowanym. Mała pluła i płakała na zmianę, gdy wciskałam jej kolejną łyżkę. Ja z kolei denerwowałam się, że nic nie je. Pediatra poradziła, by kupić kaszki, które mają już w składzie mleko modyfikowane i rozprowadza się je w wodzie. Spróbowałam. Efekt taki sam. Siedmiomiesięczne dziecko nie chciało mleka. Po miesiącu prób z mlekiem, pediatra stwierdziła, że Isia po prostu go nie lubi.
Lekarka odradziła zmuszanie jej do picia mleka. Zamiast tego kazała podawać jogurty i kefiry. Mała miała już pół roku, więc zaczęłam jej podawać twarożek z jogurtem, jajka. Lekarka zaleciła też, by kupić bezglutenową kaszkę zbożową nie zawierającą białka mleka krowiego i białka sojowego, która zawiera wapń, witaminy i minerały. Proszek rozrabia się z wodą i do dziś moja ponad dwuipółletnia córka wcina tę kaszkę na śniadanie ze smakiem.
Niemowlę nie chce pić mleka modyfikowanego. Co robić?
- Niektóre dzieci w pewnym momencie odmawiają przyjmowania mleka. Jeśli jest to nagła odmowa, to być może dziecko ząbkuje i ssanie sprawia mu ból lub jest chore np. pojawił się stan zapalny uszu czy boli je brzuszek - mówi Grażyna Jędrzejczyk, pediatra z Centrum Medycznego Enel-Med.
Ale jeśli żadna z tych przyczyn nie wchodzi w grę, to widocznie mleko naszemu maluchowi nie smakuje lub przestało smakować i należy to uszanować. - Ale powinniśmy (mówimy tu o dziecku powyżej 6. miesiąca życia) wzbogacać dietę dziecka innymi produktami mlecznymi, np. twarożkami, jogurtami, produktami bogatymi w dostateczne ilości wapnia - dodaje. Jeśli malec całkowicie odmawia przyjmowania mleka oraz produktów mlecznych (chodzi o około 400 ml mleka na dobę), to w porozumieniu z lekarzem można mu podawać dodatkowo wapń w syropie lub w tabletkach, by zapobiec krzywicy, wadom postawy.
Dziecku, które ma mniej niż pół roku i nie przyjmuje jeszcze innych niż mleko pokarmów, można podawać mleko modyfikowane o obniżonym pH. - Ma bardziej kwaśny odczyn i zawiera dwa razy mniej laktozy niż zwykłe mleko. W związku z tym pepsyna żołądkowa szybciej trawi białka - mówi pediatra. Jest też nieco inne w smaku.
Niemowlak, który skończył sześć miesięcy, może jeść całkiem sporo produktów zawierających białko i wapń. Rozszerzanie diety dziecka o kolejne dania pozwala zrekompensować ewentualne straty, spowodowane niechęcią do mleka w butelce czy kubku.
W czym przemycić mleko?
Jeśli np. dwulatek nie chce jeść kaszek, pić mleka z butelki czy jeść z talerza, można spróbować przemycić mleko. Na przykład dodać je do klusek, puree ziemniaczanego, do zupy, sosów, budyniu, kakao czy do lodów. Można zrobić także koktajl z owocami. Albo podać mleko schłodzone, być może dziecko będzie chętniej je piło, np. przez słomkę. Mleko dodaje się np. do gofrów czy naleśników, które dzieci na ogół lubią. Na pewno się nie zorientują.
Mleczne witaminy i składniki pokarmowe w innych produktach
Dzieciom, które nie lubią mleka, a ich dieta nie jest bogata w witaminy, może grozić niedobór witamin: A, B2, D, niedobór wapnia i białka. - Podczas badań profilaktycznych warto maluchowi zbadać poziom wapnia, wit. D, fosforu, magnezu i potasu - mówi lekarka z Enel-Medu. Niedobory witaminy A mogą zahamować wzrost, spowodować zmiany skórne i tzw. kurzą ślepotę. Najwięcej witaminy A można jest w jajach, maśle i śmietanie. Zawierają ją też w warzywa i owoce.
Witamina B2 zmienia węglowodany i tłuszcze w energię. Dzięki temu dzieci lepiej rosną i przybierają na wadze. Najwięcej jest jej w mleku i jego przetworach. Z kolei witamina D ułatwia wchłanianie wapnia, a zatem jest konieczna do prawidłowego rozwoju kości i zębów u dzieci. Jej brak powoduje krzywicę, późne ząbkowanie, późne zarastanie ciemiączka czy zniekształcenie kończyn dolnych. Bogatym w nią źródłem jest wątroba, ryby, jaja oraz wzbogacane tą witaminą mleko i margaryna.
Białko zaś, które też jest w mleku, niezbędne jest do wytwarzania płynów ustrojowych, ciał odpornościowych, enzymów i hormonów. Wapń, który jest budulcem kości można pozyskać też z innych produktów poza mlekiem, jogurtem, serem i lodami. Znajduje się np. w zielonych, liściastych warzywach, takich jak kapusta, brokuły, brukselka, boćwina, szpinak, koper, ale i w burakach, rabarbarze, łososiu, serze tofu, migdałach, suszonych figach, produktach sztucznie wzbogacanych w wapń, jak sok pomarańczowy czy niektóre gatunki pieczywa.
Doris85 | 06-04-2015 10:55:08
Sandra222 | 05-09-2015 08:28:05
matrixx | 14-12-2017 15:48:51
Ninaa | 12-02-2018 18:25:14