Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bóle brzucha u dziecka

Kiedy bezwzględnie trzeba zawieźć dziecko do szpitala?

Wiele jest przyczyn bólów brzucha u dzieci. Szczególnie bólów ostrych nie wolno lekceważyć, gdyż mogą być pierwszym objawem poważnych chorób.

Bóle brzucha u dziecka mogą mieć różne przyczyny.

Fot. iStockphoto

Bóle brzucha u dziecka mogą mieć różne przyczyny.

Ból dzielimy na ostry i przewlekły. Ostry ma najczęściej charakter somatyczny, pojawia się nagle lub narasta stopniowo w ciągu kilku dni. Zaś przewlekły trwa minimum dwa tygodnie.

Noworodkom i niemowlętom najczęściej dokuczają kolki, alergie, infekcje, które mogą powodować bóle brzuszka o rożnym nasileniu. U dzieci do drugiego roku życia, mogą się pojawić także ostre bóle brzuszka spowodowane wrodzonymi chorobami. — Jeśli malec jest rozdrażniony, płacze, trudno go uspokoić, ból trwa nawet kilka godzin dziennie i występuje prawie codziennie, ale dziecko rozwija się prawidłowo i przybiera na wadze, wówczas mówimy o kolce. Nie jest ona groźna, zwykle mija po kilku tygodniach — mówi lek. med. Maria Nowakowska, pediatra z gabinetu pediatrycznego w Głogowie.

Jeśli zaś noworodek czy niemowlak zacznie:

- gorączkować,

- wymiotować,

- stanie się apatyczny,

- nie będzie miał apetytu,

- będzie się prężył,

brzuszek będzie napięty, pojawią się częste gazy, a w stolcu krew, może to świadczyć o: uwięźniętej przepuklinie pachwinowej, o martwiczym zapaleniu jelit, wadach rozwojowych jelit, urazach okołoporodowych, nowotworach i guzach jamy brzusznej, zapaleniu wyrostka robaczkowego, o zapaleniu płuc, zatok, pęcherzyka żółciowego, o zaburzeniach metabolicznych, cukrzycy czy o chorobach ośrodkowego układu nerwowego.

W przypadkach powyższych schorzeń, ból pojawia się nagle lub narasta w ciągu kilku dni, nie ustępuje, często dochodzą jeszcze inne objawy. Dziecko bardzo cierpi i konieczna jest wizyta u lekarza.

Bóle brzucha u dziecka  mogą też sygnalizować zmiany zapalne narządów jamy brzusznej, pęknięcia narządów np. po wypadku lub urazie.

Również stres związany z nową sytuacją, np. z pojawieniem się rodzeństwa w domu czy z pójściem do przedszkola, może objawiać się bólami brzucha u dziecka. — Często na brzuszek skarżą się maluchy z rodzin patologicznych lub rozwiedzionych. W tym przypadku zalecam wizytę u psychologa, gdyż samo leczenie farmakologiczne nie przyniesie poprawy — dodaje lekarka.

 

Bóle brzucha u dziecka: o co zapyta lekarz?

Bóle brzucha u małych dzieci są trudne do rozpoznania, gdyż taki malec nie potrafi opowiedzieć co, gdzie i jak go boli. To rodzic obserwując swoje dziecko, musi opowiedzieć o tym pediatrze. Ważne, by lekarz nie sugerował odpowiedzi dziecku czy rodzicowi. — Chodzi o to, by mały pacjent lub mama opowiedzieli o dolegliwościach swoimi słowami — mówi dr Nowakowska.

Lekarz podczas wizyty pyta m.in. o charakter bólu, jego lokalizację, nasilenie, czas trwania, o inne objawy towarzyszące, np. czy zmienił się rytm wypróżnień, jak wygląda stolec, zapyta czy ktoś w rodzinie miewa lub miał bóle brzucha, by wykluczyć ewentualne choroby dziedziczne, zapyta o sytuację rodzinną, by dowiedzieć się, czy dziecko nie cierpi na bóle psychogenne czyli związane ze stresem.

 

Bóle brzucha u dziecka: zaparcia

Zaparcia są częste u małych dzieci. Dziecko ma kłopot z wypróżnieniem się, nie udaje mu się codziennie zrobić kupki. Zwykle przyczyną jest zła dieta. — By pomóc w zaparciach starszemu dziecku, należy podać np. suszone śliwki. Przede wszystkim trzeba jednak zadbać o codzienną dietę, by uniknąć zaparć. Powinna być bogata w warzywa i owoce. Nie wolno na własną rękę podawać środków przeczyszczających czy leków przeciwbólowych — przestrzega lekarka. Bóle mogą pojawić się także po zjedzeniu zbyt obfitego lub ciężkostrawnego posiłku. Wówczas ulgę przyniesie ciepła herbata z rumianku, krople miętowe, masaż brzuszka i zmiana diety na lekkostrawną. — Inną przyczyną dyskomfortu jest zapieranie stolca. To znaczy, dziecko albo nie umie zrobić kupki albo z jakichś powodów wstydzi się i wstrzymuje. Wówczas pojawia się ból. W tym przypadku pomaga jedynie cierpliwe tłumaczenie i uczenie jak należy się wypróżniać — radzi dr Maria Nowakowska.

 

Bóle brzucha u dziecka: wyrostek i zatrucia

Jeśli ból zaczyna się w okolicy pępka i przechodzi w stronę prawej pachwiny, a dziecko wymiotuje i gorączkuje może to świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Wówczas trzeba natychmiast jechać do lekarza. — Nie wolno przy takich objawach podawać żadnych leków ani jedzenia. Można jedynie poić wodą — instruuje lekarka.

Natomiast ból, połączony z biegunką i wymiotami to zazwyczaj objaw zakażenia przewodu pokarmowego. Chory maluszek co jakiś czas zwija się z bólu, jest słaby, śpiący, apatyczny. Należy wówczas poić chorego, a jeśli wymioty nie ustępują, jechać do lekarza. U niektórych dzieci brzuszek zaczyna dokuczać po jedzeniu. Mogą pojawić się wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia. Przyczyną często są pasożyty, np. owsiki, glista, lamblie. Jeśli jest podejrzenie obecności pasożytów, lekarz zleca badanie kału decyduje o kuracji.

 

Obserwować i reagować

Rodzicom czasem trudno określić, który rodzaj bólu wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Dlatego najważniejsze, by dokładnie obserwować pociechę i zapisać w jakich okolicznościach ból się pojawił, ile trwał, jakie towarzyszyły mu objawy i kiedy ustał. — Bezwzględnie trzeba jechać z dzieckiem do szpitala, gdy ból trwa długo, nie ustępuje, dziecko nie może spać, wymiotuje, pojawia się krew w stolcu — mówi pediatra.


*lek. med. Maria Nowakowska, pediatra z gabinetu pediatrycznego przy ul. Sportowej w Głogowie (www.lekarz-pediatra.pl).

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • mysia83 | 10-01-2015 10:13:14

  eh a u nas to temat aktualny, bo już kilka razy moja 2,5 letnia córeczka mówiła, że boli ją pępuszek...nie ma biegunek, wymiotów, bawi się normalnie, apetyt bez zmian. Po chwili zapytana, mówi, ze nic ja nie boli....troszkę się martwię, dlatego wybieramy się do pediatry. Niestety od takiego maluszka ciężko cokolwiek się dowiedzieć, bo raz mówi, ze boli, raz nie boli...i bądź tu mądry człowieku!
 • joani | 10-01-2015 16:43:33

  U mojego bratanka takie bóle brzucha trwały ponad pół roku- nagle w nocy łapał jakby skurcz i zazwyczaj po wypróżnieniu przechodziło. Zwalaliśmy wszystko na przejedzenie wiczorne. Bóle jak się naisliły aż dziecko mocno płakało i doszedł kaszel, zrobili w szpitalu badania. Okazało się że to bakteria Listeria. Zastanawialiśmy się skąd- no i przyczyna została odkryta- picie surowego mleka prosto o...
 • GabaBaba26 | 01-02-2015 20:56:28

  Temat kolek jest mi bardzo znany. Synek spinał się i mocno płakał nic nie było w stanie go uspokoić. Natomiast córeczka miała dość niedawno grypę żołądkową leczenie szpitalne oraz odpowiednia dieta pomogła.
 • mikaa997 | 27-02-2015 15:22:13

  Ból brzuszka poznaję tylko po tym że synek podkurcza nóżki i brzuszek jest wzdęty. Na szczęście zdarzyła nam się to tylko kilka razy

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj