Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak nauczyć dziecko nie tylko jeść, ale zdrowo się odżywiać?

Twój Ekspert Dietetyk

Co robić, gdy dziecko odmawia jedzenia, je bardzo niewiele lub spożywa tylko określone pokarmy, odmawiając konsekwentnie jedzenia czegokolwiek innego?

mgr Ewa Jagodzińska

Fot. Archiwum

mgr Ewa Jagodzińska

Jedną z najistotniejszych wskazówek, jakich udzieli rodzicom każdy dietetyk, jest regularność podawania posiłków, ich właściwe rozplanowanie w ciągu dnia i unikanie podawania między nimi przekąsek i dosładzanych napojów.

Przywiązujmy wagę do urozmaicenia diety, dbajmy o różnorodność podawanych posiłków a także o ich estetyczny wygląd.

Pamiętajmy, że do rodzica należy decyzja, co dziecko je, natomiast dziecko decyduje – ile zje. Zawsze możemy zaproponować dziecku do wyboru dwa różne pełnowartościowe posiłki. Zachęcajmy nasze pociechy do próbowania nowych potraw (nowy produkt podajemy 10-15 razy zanim stwierdzimy, że dziecko go nie akceptuje).

Posiłki powinniśmy spożywać w stałym miejscu, w miarę możliwości całą rodziną. Wspólne spożywanie potraw pomaga dziecku. Oznacza ono naśladownictwo, utrwalanie zachowań, nawyków. Dziecko nie powinno wędrować po mieszkaniu z jedzeniem czy piciem, w trakcie jedzenia nie powinno się bawić się czy oglądać TV.

Postarajmy się wyraźnie oddzielić czas posiłku od zabawy. Posiłek nie powinien trwać dłużej niż 20-30 minut, a wielkość podawanej dziecku porcji powinna być dostosowana do jego potrzeb i możliwości. Nie zmuszajmy do jedzenia w myśl zasady „póki talerz nie będzie pusty”. Nawet jeśli wydaje nam się, że dziecko zjadło za mało, nie przedłużamy posiłku w nieskończoność, by następny móc podać zgodnie z przyjętym planem.

Zachęcajmy dziecko do samodzielności i pamiętajmy, że czas posiłku to również wymiana informacji i emocji. Dlatego dbajmy o pogodną, naturalną atmosferę podczas posiłków, pozytywne podejście bez negatywnych emocji i nigdy nie używajmy jedzenia jako kary lub nagrody.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kum_pela.

Komentarze

  • martynka002 | 16-01-2015 19:21:55

    u nas takiego problemu nie bedzie bo staramy sie zdrowo jesc i takie dania posilki podajemy
  • joani | 03-02-2015 22:26:28

    Na początku to my decydujemy co dziecko je i jak nauczymy zdrowo sie odżywiać i sami tak jemy, to nie będzie problemu z późniejszym jedzeniem. Dziecko poznaje smak w domu i takie nawyki będzie z niego wynosiło.
  • mikaa997 | 06-03-2015 10:33:21

    Przede wszystkim bądźmy dla dziecka przykładem. Nie możemy podtykać mu suszonych owoców na przekąskę jeśli sami zajadamy się batonikami.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: dieta dziecka

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Tłusta ryba, warzywa - idealny posiłek przedszkolaka

Dieta dziecka po trzecich urodzinach

To wiek, kiedy dziecko może jeść prawie wszystko, poza grzybami. Tych nie podajemy dzieciom nawet do 10-12 roku życia, bo są ciężkostrawne i nawet te jadalne mogą zaburzyć pracę układu pokarmowego i spowodować zatrucia.

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj