Co robić, gdy dziecko odmawia jedzenia, je bardzo niewiele lub spożywa tylko określone pokarmy, odmawiając konsekwentnie jedzenia czegokolwiek innego?
Jedną z najistotniejszych wskazówek, jakich udzieli rodzicom każdy dietetyk, jest regularność podawania posiłków, ich właściwe rozplanowanie w ciągu dnia i unikanie podawania między nimi przekąsek i dosładzanych napojów.
Przywiązujmy wagę do urozmaicenia diety, dbajmy o różnorodność podawanych posiłków a także o ich estetyczny wygląd.
Pamiętajmy, że do rodzica należy decyzja, co dziecko je, natomiast dziecko decyduje – ile zje. Zawsze możemy zaproponować dziecku do wyboru dwa różne pełnowartościowe posiłki. Zachęcajmy nasze pociechy do próbowania nowych potraw (nowy produkt podajemy 10-15 razy zanim stwierdzimy, że dziecko go nie akceptuje).
Posiłki powinniśmy spożywać w stałym miejscu, w miarę możliwości całą rodziną. Wspólne spożywanie potraw pomaga dziecku. Oznacza ono naśladownictwo, utrwalanie zachowań, nawyków. Dziecko nie powinno wędrować po mieszkaniu z jedzeniem czy piciem, w trakcie jedzenia nie powinno się bawić się czy oglądać TV.
Postarajmy się wyraźnie oddzielić czas posiłku od zabawy. Posiłek nie powinien trwać dłużej niż 20-30 minut, a wielkość podawanej dziecku porcji powinna być dostosowana do jego potrzeb i możliwości. Nie zmuszajmy do jedzenia w myśl zasady „póki talerz nie będzie pusty”. Nawet jeśli wydaje nam się, że dziecko zjadło za mało, nie przedłużamy posiłku w nieskończoność, by następny móc podać zgodnie z przyjętym planem.
Zachęcajmy dziecko do samodzielności i pamiętajmy, że czas posiłku to również wymiana informacji i emocji. Dlatego dbajmy o pogodną, naturalną atmosferę podczas posiłków, pozytywne podejście bez negatywnych emocji i nigdy nie używajmy jedzenia jako kary lub nagrody.