Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wzorcowy program żywieniowy dla przedszkolaka opracowany przez dietetyka

Niezdrowa nadwaga

Na placach zabaw obserwuję maleńkie, pyzate dzieci. Nianie, babcie, mamy karmią je podczas zabawy słodkimi przekąskami, choć one wcale się o to nie upominają. Do picia dają im słodki sok. Jeśli dziecko od małego jest tak odżywiane, z pewnością w przyszłości będzie miało problemy z nadwagą i zdrowiem.

Dziecko lubi naśladować rodziców. Przejmuje od nich m.in.nawyki żywieniowe.

fot. iStockphoto

Dziecko lubi naśladować rodziców. Przejmuje od nich m.in.nawyki żywieniowe.

Ja postanowiłam karmić swoją córkę zdrowymi produktami.

 

Minimum słodyczy

Mięso kupuję tylko w sprawdzonych źródłach, a warzywa i owoce na bazarze lub dostaję od rodziców z działki. Latem robię przetwory na zimę np. dżemy czy soki. Mrożę też owoce, które poza sezonem wykorzystuję np. do kompotów. Owoce w końcu to podstawa racjonalnego odżywiania. Najbardziej dbam o to, by Isia nie jadła słodyczy. Czasem zdarza się, że dostaje kawałek czekolady, ale tylko wtedy, gdy inni też ją jedzą, np. podczas uroczystości lub spotkania z dziećmi.

Odkąd Isia skończyła roczek, dziadkowie od czasu do czasu próbowali ją częstować słodyczami. Protestowałam i tłumaczyłam im, że dziecko nie potrzebuje tego typu przekąsek. I udało się. Dziś moja ponad dwuipółletnia córka nie upomina się o słodycze. O wiele większą przyjemność sprawia jej zjedzenie jabłka niż np. ciastka, które często zostawia tylko nadgryzione.

 

Wyrabianie zdrowych nawyków

W ogóle nie podaję córce smażonych mięs i ryb. Piekę je w piekarniku, np. w naczyniu żaroodpornym lub w folii albo gotuję na parze. Gdy Isia miała siedem miesięcy i ząbkowała, dawałam jej surową marchewkę, którą używała do pocierania obolałych dziąseł. Po pojawieniu się górnych i dolnych ząbków na przodzie, czyli około ósmego miesiąca, Isia jadła samodzielnie surowe tarte jabłka i warzywa. Dziś moja córka nie wyobraża sobie obiadu bez surówki. To o nią najczęściej się upomina.

Bardzo też dbam, aby posiłki były o stałej porze. Rano Isia dostaje kaszkę, na drugie śniadanie zwykle twarożek, kanapkę lub jogurt i owoce. Obiad je zawsze dwudaniowy. Mała lubi wszystkie zupy, byle tylko pływały w niej spore kawałki warzyw. Na podwieczorek zwykle jada orzechy, czasem kawałek domowego ciasta drożdżowego i owoce lub warzywa. Na kolację kanapki i sałatki. Teraz próbuję oduczyć ją jedzenia słodzonych jogurtów owocowych. Mam nadzieję, że polubi naturalny.

 

Młodsza a grubsza

Z niepokojem patrzę na dwuletnią córkę znajomej. Karmiona frytkami, pizzą i mnóstwem słodyczy, mimo że o osiem miesięcy młodsza od Isi, jest dwa razy grubsza od niej i zjada dużo więcej. Jej matka jest zachwycona gdy widzi jak mała radzi sobie z twardą gumą rozpuszczalną, ciesząc się, że ma mocne zęby. Choć ostatnio żaliła się, że jej córka ma stale wysypkę na ciele. Ja się zastanawiam czy to nie od konserwantów? Choć znajoma uważa, że to mleko uczula jej córkę.

Często słyszę od znajomej, że jestem bezduszna, bo zabraniam Isi jeść batonika. Nauczyłam się odpierać te ataki. Na razie to ja decyduję o tym, co je moje dziecko, mówię. Ale tak naprawdę, to moje dziecko lubi, to co je. Bo od małego było zdrowo karmione i ma tak ukształtowany smak.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: madzik1988.

Komentarze

  • Qlik | 01-11-2011 10:27:18

    Czytałam gdzieś, że zielona herbata spowalnia rozwój komórek, z tego powodu nie powinny jej pić np. kobiety w ciąży. Czy na pewno można podawać ją przedszkolakowi, który przecież musi się rozwijać. Poza tym przecież każda herbata, także zielona zawiera teinę, która pobudza, więc czy dawać ją dziecku na kolację?

Poczytaj również

Polecamy

I w Polsce dzieci mogą znaleźć się w krainie Indian.

Wypady do krain westernu

Zatańczyć indiański taniec przy ognisku, założyć gwiazdę szeryfa i dumnie wkroczyć do saloonu, zarzucić lasso na dzikiego mustanga – marzenie wielu dzieci, by choć raz poczuć się jak na Dzikim Zachodzie łatwo ziścić.

czytaj

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj