Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Gdy dziecko lunatykuje. Przyczyny, sposoby postępowania

Problem, z którego na ogół się wyrasta

Nawet 15 proc. dzieci, raz lub dwa razy w życiu, doświadcza lunatykowania. Są też dzieci, które znacznie częściej spacerują w nocy po mieszkaniu. Na szczęście większość z nich z tego wyrasta. Dolegliwość na ogół nie jest groźna i nie wymaga leczenia.

Gdzie stopy poniosą. Lunatyk wstaje z łóżka i potrafi przez sen przejść spory kawałek

Fot. Fotolia.pl

Gdzie stopy poniosą. Lunatyk wstaje z łóżka i potrafi przez sen przejść spory kawałek

O lunatykowaniu dzieci zrobiło się głośno za sprawą małego Adasia spod Krakowa, który na początku grudnia, lunatykując, wyszedł z domu i o mały włos nie przepłacił tego życiem: 2,5-letniego malucha uratował wysiłek kilkudziesięciu osób, od policjanta który go odnalazł, po zespół najlepszych specjalistów z dwóch krakowskich szpitali – kardiochirurgów z Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego i lekarzy leczących pacjentów w hipotermii głębokiej ze szpitala specjalistycznego im. Jana Pawła II. Paradoksalnie, lunatykowanie, które zagroziło życiu chłopca (bo opuścił łóżko i dom), prawdopodobnie uratowało mu życie – lekarze podejrzewają, że chłopiec przetrwał, bo m.in. zmniejszyło się zapotrzebowanie mózgu na tlen.

 

Lunatykowanie, somnambulizm

Chodzenie przez sen fachowo nazywane jest somnambulizmem lub sennowłóctwem (z łac. somnus - sen i ambulare - spacerować). Jest to zaburzenie snu, polegające na podejmowaniu aktywności ruchowej w czasie snu, występujące okresowo lub epizodycznie, w pierwszych godzinach po zaśnięciu (od 30 minut do 2 godzin po zaśnięciu). Zwykle występuje u dzieci około 10. roku życia, częściej u chłopców, i znika w okresie dojrzewania. - Somnambulizm jest wynikiem nieprawidłowego procesu wybudzania z głębokiej fazy snu non REM z powodu nieprawidłowego działania neuronów serotoninergicznych odpowiedzialnych za zapadanie w sen i wybudzanie. Przyczyn może być wiele, np. zakwaszenie krwi czy niedrożność dróg oddechowych (np. powiększenie trzeciego migdała). Może występować u dzieci, które doświadczają stresu, mają nieregularny sen, są przemęczone - mówi lek. med. Małgorzata Trautsolt, specjalista neurolog dziecięcy z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Badania wykazują, że lunatycy cierpią często na inne schorzenia będące przyczyną nocnej aktywności, np. przerost migdałków, zespół bezdechu sennego. Wyleczenie tych objawów może wyleczyć także z nocnych wędrówek. U około 3 proc. dorosłych somnambulizm pozostaje i gdy występuje regularnie jest już chorobą, wymagającą leczenia.

 

Dziecko lunatykuje: siada, chodzi, ubiera się

Lunatykujące dziecko w nocy może siadać na łóżku, rozglądać się po pokoju, wstawać i spacerować po domu bądź wykonywać inne czynności, np. czytać (bez zrozumienia) lub się ubierać. Nie jest świadome tego, co się dzieje, chociaż ma otwarte oczy (umysł lunatyka jest w stanie uśpienia), a rano nie pamięta nocnego zdarzenia. - Na ogół epizody somnambulizmu mają łagodny przebieg i nie trwają dłużej niż kilkadziesiąt sekund, dlatego zwykle nie jest konieczne leczenie farmakologiczne. Zawsze jednak, gdy dziecko zaczyna lunatykować, należy skonsultować się z neurologiem dziecięcym, który zleca EEG (elektroencefalografia - nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu - red.), MRI mózgu (rezonans magnetyczny). Wskazana jest także kontrola laryngologiczna. Specjalista ocenia drożność dróg oddechowych (sprawdza czy trzeci migdał się nie powiększył) - mówi dr Małgorzata Trautsolt. Leczenie farmakologiczne stosuje się jedynie w sytuacjach, gdy objawy utrudniają życie dziecku, np. powodując przemęczenie w ciągu dnia lub, gdy epiezody się nasilają i zdarzają się coraz częściej. Zapewnić bezpieczeństwo

Postępowanie z dzieckiem z sennowłóctwem polega głównie na zapewnieniu mu bezpieczeństwa. - Należy usunąć z otoczenia ostre lub niebezpieczne przedmioty, przede wszystkim z podłogi, zablokować dostęp do schodów, do drzwi wyjściowych, zabezpieczyć okna. Rzadko zdarza się, że lunatyk wychodzi na ulicę, niemniej jednak jest to możliwe - mówi neurolog. Oprócz zabezpieczania mieszkania, rodzice mogą także podjąć kroki profilaktyczne. - Warto zadbać, by dziecko chodziło spać o stałych porach, było zrelaksowane przed snem. Dobrze też, by kładło się spać z opróżnionym pęcherzem i nie piło tuż przed pójściem do łóżka. Istotna jest także cisza w czasie snu. Polecam też dobrze przewietrzyć pokój - mówi dr Trautsolt.

Warto wiedzieć, że nie należy budzić dziecka lunatykującego. Należy odprowadzić je do łóżka. Nie należy też opowiadać mu, że lunatykuje w nocy ani straszyć, że może mu się coś złego przytrafić.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: sen

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj