Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Odstawianie od piersi

Zamykanie osobistego bufetu

Moja młodsza córka przyzwyczajona była do ssania piersi co godzinę lub co półtorej godziny w nocy. W dzień miała tyle zajęć, że nie chciała ssać piersi. Kiedy miała roczek, postanowiłam zakończyć ten męczący maraton. Nie ukrywam, że czekałam na koniec karmienia naturalnego.

Łatwiej odstawić od piersi kilkumiesięczne dziecko, niż rocznego malca.

Fot.iStockphoto

Łatwiej odstawić od piersi kilkumiesięczne dziecko, niż rocznego malca.

Łzy popłyną nieuchronnie

Przez cztery noce, co godzinę budziła się i płakała, nie pozwoliła odłożyć się do łóżeczka. Nosiłam ją i tłumaczyłam, że już nie ma mleczka, że nie mam siły jej karmić w nocy, że musimy spać, a ona może się do mnie przytulać całą noc. Po tygodniu pogodziła się z moją decyzją.
Starszą córeczkę karmiłam o 9 miesięcy dłużej, bo bardzo dużo chorowała. W końcu jednak nocne ssania i przytulania wymieniłam na smoczek i butelkę z mlekiem między 4 a 5 rano.
Koniec karmienia naturalnego to zawsze trudne zadanie. A decyzja, kiedy to zrobić, należy do mamy. Jeśli mama gotowa jest zamknąć osobisty bufet, potrzebna jest jej konsekwencja. Łzy popłyną nieuchronnie.
Zapewne minie kilka dni, zanim dziecko pogodzi się z tym, że nie dostanie piersi do ssania. Oczywiste, że płacze, bo nie rozumie, dlaczego pozbawia się je czegoś, co tak bardzo lubi, co je uspokaja jak nic innego. Na szczęście dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do nowych sytuacji.

Bez przeciągania w nieskończoność

Łatwiej odstawić od piersi młodsze dziecko. Maluch 10-, 12- czy 15-miesięczny łatwo się nie poddaje i trudno zignorować jego gwałtowną rozpacz.
Uważam za okrutne poddawanie dziecka terapii szokowej i znikanie mamy na kilka dni. Jestem za powolnym i systematycznym odstawianiem od piersi, ale też bez przeciągania tego w nieskończoność.
Najlepiej w ciągu dnia unikać sytuacji, które najbardziej kojarzą się dziecku z karmieniem. Warto też poprosić kogoś o pomoc – małe dziecko bowiem prędzej pogodzi się z butelką w rękach kogoś innego niż mamy (od mamy domagać się będzie piersi). Do usypiania można zaproponować smoczek albo cierpliwą babcię (wszystkie dzieci zmęczone i ukołysane w końcu zasną).
W przypadku większych dzieci pomocne są zabawy, które odwracają uwagę dziecka od piersi. Przede wszystkim jednak w porze posiłków podawać trzeba coś naprawdę smacznego.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: sandra1987.

Komentarze

  • 22nika27 | 25-04-2014 15:44:01

    A czy zrobiłyście usg po przestaniu karmienia? I czy jakaś mama z Poznania zna ten gabinet #page=page-1 ?? Jaka cena, lekarze??
  • monika86 | 09-11-2014 21:42:51

    Mój Synek ma 14 m-cy i jeszcze karmię go piersią. Moment odstawienia zbliża się wielkimi krokami. Daję mu pierś tylko wieczorem, w dzień normalnie je wszystkie posiłki. Wiem, że będzie ciężko. Nie wiem dla kogo bardziej: dla Niego czy dla mnie... Uwielbiam te chwile kiedy moje Dziecko jest blisko mnie. Wiem, że wtedy jest najbezpieczniejszy..
  • kasztanka2 | 14-11-2014 17:11:33

    Warto też dodać, że odstawić od piersi warto powoli, etapami, po kolei rezygnując z 1 karmienia dziennie, aby i nasze piersi się do tego przyzwyczaiły. Ja karmiłam piersią synka 18 miesięcy, jego odstawiłam w parę dni (choc tak na prawdę wszystkie etapy trwały kilka tygodni i wcześniej był przyzwyczajany do coraz rzadszych karmień piersią), ale piersi były ciągle pełne, produkowały bardzo dużo ...
  • Lilia85 | 02-11-2020 12:56:05

    karmiłam 10 miesięcy i chociaż decyzja o odstawieniu była bardzo przemyślana to potem był żal że jednak krótko

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: karmienie piersią, dieta dziecka, butelka

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj