Opryszczkę wywołuje Herpes Simplex Virus (HSV). Bardzo łatwo można się nim zarazić od osoby, która akurat ma opryszczkę. Wystarczy pocałunek lub picie z jednej szklanki.
Jednak nie u każdego pojawiają się objawy w postaci opryszczki. Nadal nie wiadomo, dlaczego wirus u niektórych osób jest w stanie uśpienia, a innym dokucza nawet co kilka tygodni. - Opryszczka atakuje najczęściej, gdy organizm ma obniżoną odporność, szczególnie podczas choroby oraz ogólnego osłabienia. Często jest spowodowana przez stres oraz przemęczenie. Duży wpływ może mieć również pogoda oraz temperatura, zarówno niska, jak i silne nasłonecznienie - mówi Anna Machnik, kosmetolog z Body Care Clinic. U niektórych kobiet opryszczka pojawia się w czasie miesiączki.
Nie przekłuwać pęcherzy
Wirus opryszczkowy przenosi się drogą kropelkową lub przez kontakt fizyczny z osobą zarażoną. - Pojawienie się opryszczki zwiastują najczęściej takie objawy jak kłucie oraz swędzenie w okolicach ust, najczęściej wargi. Następnie zaczynają pojawiać się zaczerwienienia, które z czasem zamieniają się w pęcherzyki, które po kilku dniach pękają. Pęcherzyków nie należy przebijać ani wyciskać, bowiem może dojść do rozprzestrzenienia opryszczki na inne okolice - mówi.
Zmian na skórze nie należy dotykać, wyjątkiem jest jedynie moment naniesienia leku na chore miejsce. Należy jednak pamiętać, żeby umyć ręce zarówno przed, jak i po aplikacji.
Leczenie opryszczki łagodzi przebieg dolegliwości oraz skraca czas jej trwania, dlatego gdy się pojawi, warto smarować wargi odpowiednim preparatem. W aptekach jest dosyć duży wybór środków, które złagodzą objawy opryszki.
- Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych plastrów, które dodatkowo zabezpieczają chore miejsce. Lekarze często polecają również leki antywirusowe, najczęściej w formie maści, ale najskuteczniejsze są te przyjmowane doustnie. Możemy także sięgnąć po pastę z cynkiem, która wysuszając opryszczkę, znacznie skraca czas leczenia - mówi Machnik.
Po wyleczeniu, w miejscu, gdzie występowała opryszka, pod koniec choroby pojawia się strupek, który po zagojeniu nie powinien pozostawić żadnych śladów.
Trzeba przestrzegać zasad higieny
- Niestety nie jesteśmy w stanie pozbyć się wirusa opryszki raz na zawsze. Możemy jedynie zapobiegać jego częstym nawrotom - mówi. Gdy na opryszczkę choruje jeden z domowników, należy unikać jakichkolwiek bliskich kontaktów fizycznych, ponieważ każdorazowo mogą one grozić zarażeniem.
Warto również pilnować, by nie korzystać ze wspólnych przedmiotów. Osoba cierpiąca na opryszczkę powinna mieć własny kubek oraz sztućce, własny ręcznik. Zabronione jest także używanie wspólnych kosmetyków, takich jak krem do twarzy czy szminka. Należy również stosować zdrową dietę, która zapewni wszelkie składniki odżywcze. Bardzo ważne jest również unikanie stresu, który jest jednym z powodów choroby. Osoby, które używają soczewek kontaktowych, muszą zwrócić podwójną uwagę na odpowiednią higienę, ponieważ jej brak może spowodować zakażenie okolic oka.
Wirus może zaatakować genitalia lub oczy
Opryszczka w większości przypadków nie powoduje żadnych groźnych zmian dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. Zdarza się jednak, że wirus atakuje również znacznie większą część ciała niż same usta, np. jamę ustną, nos czy genitalia. Opryszczka genitalna może się przenieść także na pośladki, wnętrze ud czy okolice cewki moczowej. Mówi się wówczas o ostrym zakażeniu opryszczką, co jest już znacznie bardziej niebezpieczne dla chorej osoby.
W tym przypadku może objawiać się silnymi bólami głowy oraz gorączką. Zmiany mogą zaatakować również okolice oczu, wtedy niezbędna jest szybka wizytą w gabinecie okulistycznym. - Jeśli w porę nie udamy się po pomoc do lekarza, w najgorszym wypadku, opryszka może prowadzić do zapalenia mózgu lub opon mózgowych - mówi. Bardzo niebezpieczna może być opryszczka genitalna, która pojawi się u przyszłej mamy tuż przed rozwiązaniem. Istnieje ryzyko, że zarazi ona dziecko. A to może prowadzić do jego ślepoty czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a także zmian w centralnym układzie nerwowym. Gdy przyszła mama choruje, przeprowadza się cesarskie cięcie.