Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Obniżone napięcie mięśniowe

Objawy i konsekwencje osłabionego napięcia mięśniowego

Przez pierwsze miesiące życia dziecko jest często i regularnie oglądane przez pediatrę, choćby podczas wizyt w przychodni towarzyszących obowiązkowym szczepieniom. Jeśli któregoś dnia lekarz powie ci, że dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe i konieczna jest wizyta u dziecięcego neurologa, nie panikuj!

Odpowiedni zestaw ćwiczeń, przywróci dziecku właściwe napięcie mięśni.

Fot. iStockphoto

Odpowiedni zestaw ćwiczeń, przywróci dziecku właściwe napięcie mięśni.

Potrzeba konsultacji z neurologiem może przestraszyć rodziców maleńkiego dziecka. Zaburzenia neurologiczne kojarzą się bowiem z poważnymi dolegliwościami. Napięcie mięśniowe (wzmożone lub osłabione) nie ma wpływu na rozwój umysłowy dziecka. Jednak nie można go lekceważyć: konsekwencje problemów z napięciem mięśniowym to gorszy rozwój fizyczny dziecka, kłopoty z nauką samodzielnego siedzenia, chodzenia, raczkowania, stania czy chodzenia. Na szczęście nieprawidłowe napięcie mięśniowe wymaga jedynie odpowiedniego zestawu ćwiczeń, które systematycznie powtarzane, przywracają dziecku właściwe napięcie mięśni.

Oczywiście, nie możesz bagatelizować opinii pediatry. Koniecznie skontroluj dziecko u neurologa. Uszkodzenie układu nerwowego łatwo wykryć (lub wykluczyć) za pomocą badania USG. U niemowląt można uzyskać bardzo dokładny obraz struktur mózgu - służy temu USG przezciemiączkowe. Badanie trwa krótko, jest całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe dla dziecka, a nieocenione dla lekarza.

 

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt

Neurolog na pewno powie ci, że w pierwszych miesiącach życia układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Impulsy nerwowe z mózgu do mięśni mogą nie przepływać właściwie. Kora mózgowa czasami hamuje przepływ impulsów zbyt mocno, co objawia się osłabionym napięciem mięśniowym. Jeśli hamuje je niedostatecznie, to pojawia się wzmożone napięcie.

Obniżone napięcie mięśniowe mają najczęściej wcześniaki, które są słabsze i mogą rozwijać się fizycznie trochę wolniej niż ich rówieśnicy urodzeni w terminie z normalną wagą.

Na szczęście układ nerwowy u maluchów jest bardzo plastyczny i można stymulować go zwykłą fizjoterapią, by wyrównać pracę mięśni. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom koryguje się asymetrię w postawie i w ruchach, a w konsekwencji pozwala na prawidłowy rozwój mięśni.

 

Metody rehabilitacji

Są dwie popularne metody rehabilitacji. Pierwsza z nich to ogólnorozwojowa metoda NDT (skrót pochodzi od angielskiego Neuro Development Treatment ), czyli metoda Bobath. Proponuje ona taki zestaw ćwiczeń, które stymulują pozycje i ruchy dziecka oczekiwane w jego wieku (np. przygotowuje się dziecko do siadania, stawania, itd.).

Druga metoda to metoda Vojty.

Ćwiczenia w ramach metody Voity  polega na tym, że przez uciskanie różnych punktów ciała pobudza się mózg do prawidłowej pracy.

Przy rehabilitacji nieprawidłowego napięcia mięśniowego często łączy się elementy obu tych metod tak, aby odpowiadały indywidualnym potrzebom dzieci.


Objawy obniżonego napięcia mięśniowego

Zbyt słabe napięcie mięśniowe możesz podejrzewać, jeżeli dziecko:

– ma trzy-cztery miesiące i podnoszone za rączki nie ciągnie za sobą główki (a ta opada do tyłu albo na boki);
– ma pół roku i nie siedzi ani nie próbuje usiąść, a posadzone przewraca się na bok;
– ma dziewięć miesięcy i jest zbyt wiotkie, by stać, nawet wtedy, gdy się je trzyma za rączkę.

Diagnoza rodzica może być na wyrost - problemy musi stwierdzić lekarz.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • toja51 | 05-05-2009 16:06:33

  A co sie stanie, jesli w odpowiednim czasie nikt (nawet lekarz) nie zauwazy tego napiecia?
 • elizabet77 | 31-01-2010 11:17:31

  Mam podobny problem ,córka siostry ma 5 miesięcy bardzo napina mięśnie rąk i nóżek ,robi to co jakiś czas np.jak się cieszy .Stopki ma prosto jak baletnica ,ma ten problem od urodzenia lekarze nic na to nie mówiom ale to mnie martwi sama mam dwóch synów i nie widziałam czegoś podobnego..proszę o radę jeśli ktoś ma podobny problem . . .
 • AnimaVilis | 26-02-2013 09:34:13

  elizabet77 moje dziecko ma te same objawy, pediatra dał nam skierowanie do neurologa. Mamy wzmożone napięcie mięśniowe i 3 miesięczną rehabilitację NDT...
 • Anonimowy użytkownik | 15-02-2018 16:56:29

  Panikować nie trzeba. Ale!!! Chodziłam do pediatry,widziałam, że syn spokojniejszy od starszej córeczki. Poszłam do rehabilitantki najlepszej w moim mieście. Powiedziała, że nie musi siedzieć w 6 miesięcy. Usiadł w 9. Potem byłam u psychologa. Powiedział, że ruchliwe dziecko. Był zawsze ruchliwy. Jadł z nogami zarzuconymi na uszy- autentycznie! W szpagacie, ciągle skacze na piłce terapeutyczn...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wcześniak, napięcie mięśniowe, główka

Polecamy

To w jaki sposób jemy i zachowujemy się przy stole jest wzorem dla dziecka.

Kiedy dziecko może jeść jak dorosły?

Masz dosyć gotowania osobnych obiadków dla maluszka, mieszania w małym garnuszku, cedzenia, miksowania i zastanawiasz się nad tym, czy maluch nie mógłby już jeść tego, co przygotowujesz dla pozostałych członków rodziny? Zadajesz sobie pytanie, kiedy...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj