Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Obniżone napięcie mięśniowe

Objawy i konsekwencje osłabionego napięcia mięśniowego

Przez pierwsze miesiące życia dziecko jest często i regularnie oglądane przez pediatrę, choćby podczas wizyt w przychodni towarzyszących obowiązkowym szczepieniom. Jeśli któregoś dnia lekarz powie ci, że dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe i konieczna jest wizyta u dziecięcego neurologa, nie panikuj!

Odpowiedni zestaw ćwiczeń, przywróci dziecku właściwe napięcie mięśni.

Fot. iStockphoto

Odpowiedni zestaw ćwiczeń, przywróci dziecku właściwe napięcie mięśni.

Potrzeba konsultacji z neurologiem może przestraszyć rodziców maleńkiego dziecka. Zaburzenia neurologiczne kojarzą się bowiem z poważnymi dolegliwościami. Napięcie mięśniowe (wzmożone lub osłabione) nie ma wpływu na rozwój umysłowy dziecka. Jednak nie można go lekceważyć: konsekwencje problemów z napięciem mięśniowym to gorszy rozwój fizyczny dziecka, kłopoty z nauką samodzielnego siedzenia, chodzenia, raczkowania, stania czy chodzenia. Na szczęście nieprawidłowe napięcie mięśniowe wymaga jedynie odpowiedniego zestawu ćwiczeń, które systematycznie powtarzane, przywracają dziecku właściwe napięcie mięśni.

Oczywiście, nie możesz bagatelizować opinii pediatry. Koniecznie skontroluj dziecko u neurologa. Uszkodzenie układu nerwowego łatwo wykryć (lub wykluczyć) za pomocą badania USG. U niemowląt można uzyskać bardzo dokładny obraz struktur mózgu - służy temu USG przezciemiączkowe. Badanie trwa krótko, jest całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe dla dziecka, a nieocenione dla lekarza.

 

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt

Neurolog na pewno powie ci, że w pierwszych miesiącach życia układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Impulsy nerwowe z mózgu do mięśni mogą nie przepływać właściwie. Kora mózgowa czasami hamuje przepływ impulsów zbyt mocno, co objawia się osłabionym napięciem mięśniowym. Jeśli hamuje je niedostatecznie, to pojawia się wzmożone napięcie.

Obniżone napięcie mięśniowe mają najczęściej wcześniaki, które są słabsze i mogą rozwijać się fizycznie trochę wolniej niż ich rówieśnicy urodzeni w terminie z normalną wagą.

Na szczęście układ nerwowy u maluchów jest bardzo plastyczny i można stymulować go zwykłą fizjoterapią, by wyrównać pracę mięśni. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom koryguje się asymetrię w postawie i w ruchach, a w konsekwencji pozwala na prawidłowy rozwój mięśni.

 

Metody rehabilitacji

Są dwie popularne metody rehabilitacji. Pierwsza z nich to ogólnorozwojowa metoda NDT (skrót pochodzi od angielskiego Neuro Development Treatment ), czyli metoda Bobath. Proponuje ona taki zestaw ćwiczeń, które stymulują pozycje i ruchy dziecka oczekiwane w jego wieku (np. przygotowuje się dziecko do siadania, stawania, itd.).

Druga metoda to metoda Vojty.

Ćwiczenia w ramach metody Voity  polega na tym, że przez uciskanie różnych punktów ciała pobudza się mózg do prawidłowej pracy.

Przy rehabilitacji nieprawidłowego napięcia mięśniowego często łączy się elementy obu tych metod tak, aby odpowiadały indywidualnym potrzebom dzieci.


Objawy obniżonego napięcia mięśniowego

Zbyt słabe napięcie mięśniowe możesz podejrzewać, jeżeli dziecko:

– ma trzy-cztery miesiące i podnoszone za rączki nie ciągnie za sobą główki (a ta opada do tyłu albo na boki);
– ma pół roku i nie siedzi ani nie próbuje usiąść, a posadzone przewraca się na bok;
– ma dziewięć miesięcy i jest zbyt wiotkie, by stać, nawet wtedy, gdy się je trzyma za rączkę.

Diagnoza rodzica może być na wyrost - problemy musi stwierdzić lekarz.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • toja51 | 05-05-2009 16:06:33

  A co sie stanie, jesli w odpowiednim czasie nikt (nawet lekarz) nie zauwazy tego napiecia?
 • elizabet77 | 31-01-2010 11:17:31

  Mam podobny problem ,córka siostry ma 5 miesięcy bardzo napina mięśnie rąk i nóżek ,robi to co jakiś czas np.jak się cieszy .Stopki ma prosto jak baletnica ,ma ten problem od urodzenia lekarze nic na to nie mówiom ale to mnie martwi sama mam dwóch synów i nie widziałam czegoś podobnego..proszę o radę jeśli ktoś ma podobny problem . . .
 • AnimaVilis | 26-02-2013 09:34:13

  elizabet77 moje dziecko ma te same objawy, pediatra dał nam skierowanie do neurologa. Mamy wzmożone napięcie mięśniowe i 3 miesięczną rehabilitację NDT...
 • Anonimowy użytkownik | 15-02-2018 16:56:29

  Panikować nie trzeba. Ale!!! Chodziłam do pediatry,widziałam, że syn spokojniejszy od starszej córeczki. Poszłam do rehabilitantki najlepszej w moim mieście. Powiedziała, że nie musi siedzieć w 6 miesięcy. Usiadł w 9. Potem byłam u psychologa. Powiedział, że ruchliwe dziecko. Był zawsze ruchliwy. Jadł z nogami zarzuconymi na uszy- autentycznie! W szpagacie, ciągle skacze na piłce terapeutyczn...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wcześniak, napięcie mięśniowe, główka

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj