Patrzysz na delikatne, kruche ciałko swojego nowonarodzonego dziecka i zastanawiasz się czy będziesz potrafiła wszystko przy nim właściwie zrobić? Takie wątpliwości ma każda mama i to nie tylko przy pierwszym dziecku. Pierwszy raz jest najtrudniejszy – pierwsze przewijanie, pierwsza kąpiel, pielęgnacja pępka.
Zwykle jednak po raz pierwszy te czynności wykonuje się jeszcze w szpitalu pod okiem położnej lub obserwuje, jak ona to robi. Warto zadać wówczas każde nasuwające się pytanie. Mimo że przygotowywałaś się do macierzyństwa: czytałaś książki, czasopisma, uczestniczyłaś w zajęciach szkoły rodzenia.
Po powrocie do domu
Czas na debiut. Nie ma co się bać. Mama dziecku krzywdy nie zrobi, a jeśli coś nie wypadnie od razu idealnie, to i tak zaufanie, i miłość maluszka do mamy nie doznają uszczerbku. Najważniejsze czynności pielęgnacyjne to kąpiel i przewijanie.
U noworodka karmionego piersią na początku pojawiać się może duża liczba stolców. Niby małe, ale dla skóry stanowią zagrożenie, warto więc wkrótce po każdym karmieniu sprawdzić zawartość pampersa. Jeśli jest zabrudzony, trzeba go zmienić. Technicznie wygląda to tak: rozpinamy śpioszki i sprawdzamy czystość pampersa, przekładamy ostrożnie dziecko na neutralny grunt (np. przewijak, który łatwo wymyć), oczyszczamy skórę zmoczonym wacikiem lub specjalną chusteczką do pielęgnacji niemowląt i przekładamy na czystego pampersa.
Przy przewijaniu należy pamiętać o kilku sprawach:
- nie podnosić ciała dziecka za nóżki, a wkładać jedynie dłoń pod pupę i ją lekko unosić,
- pampersa nie zapiąć za ciasno,
- ubranko ułożyć bez fałdek i zagięć.
Wiem z doświadczenia, że na początku wydaje się to bardzo skomplikowane, ale do wprawy dochodzi się szybko.
Pielęgnacja pępka
Specjalnej pielęgnacji u noworodka wymaga kikut pępowiny. Dopóki nie odpadnie, a następuje to samoistnie w ciągu kilku do kilkunastu dni po urodzeniu. Nie ma co się niepokoić – pępek odpadnie w swoim czasie – ja, u Olka, czekałam na to całe trzy tygodnie.
Kikut należy przede wszystkim przemywać 70% spirytusem i to często, nawet przy każdym przewijaniu dziecka. Sygnałem alarmowym, po którym należy skontaktować się z lekarzem, jest pojawienie się w okolicach pępka krwi lub ropnej wydzieliny.
Obcinanie paznokci
Obcinanie noworodkowi paznokci wywołuje chyba największy lęk. Jak to zrobić, żeby nie skaleczyć maleństwa? Czytałam kiedyś w jednym z poradników, że bezpiecznie jest je noworodkowi obgryźć. Nie próbowałam.
Jak wiele mam, przekazałam tę czynność tatusiowi. Mnie przeraził zakupiony specjalny przyrząd, który mi się wydał za gruby i nie zaryzykowałam. Tata natomiast robi to nożyczkami od początku wzorowo, no i często, bo maleńkie paznokietki odrastają zadziwiająco szybko.
Oczywiście, pielęgnacja chłopca różni się nieco od pielęgnacji dziewczynki - poczytaj nasze porady, jak pielęgnować noworodki obojga płci.