Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pieluchy

Jednorazowe czy tetrowe?

Pomyślcie sobie, jak wyglądał dzień młodej mamy na początku lat 80. XX wieku, kiedy nie było jeszcze pieluszek jednorazowych! Miałam tego namiastkę, kiedy pediatra zaproponowała mi używanie pieluszek tetrowych przez pierwszy miesiąc pielęgnacji mojej starszej córki.

 

 

Zanim dziecko zacznie używać nocnika, kilka tysięcy razy założysz mu pieluszkę. Na pupę oczywiście.

Fot.Katarzyna Kinor

Zanim dziecko zacznie używać nocnika, kilka tysięcy razy założysz mu pieluszkę. Na pupę oczywiście.

Rzeczywiście straszne odparzenia ustąpiły, ale była to gehenna, szczególnie w nocy. Na początku myślałam, że 15 pieluszek to dużo. Po paru dniach okazało się, że na dobę potrzeba 40 sztuk, aby wyrobić się z praniem, suszeniem, prasowaniem, no i przewijaniem. Poddałam się po miesiącu.

 

Jak wybrać pieluchy jednorazowe?

Ponieważ moja córka była uczulona na większość pieluszek jednorazowych, dopiero metodą prób i błędów udało mi się dobrać dla niej dwa właściwe rodzaje pieluszek i zakończył się problem niekończących się odparzeń. Przestrzegałam jednak zasady, żeby często wietrzyć pupę, a w razie kupki natychmiast zmieniać pieluchę i odpowiednio pielęgnować pupę (myć i kremować). W dzień natomiast zmieniałam jej pieluchę tyle razy, ile było karmień. Jeśli jest potrzeba, możesz swojemu dziecku zmieniać pieluszkę częściej.

Zależy to od wrażliwości skóry niemowlęcia. Jeśli nie ma niepokojących objawów na skórze pupy, można także zmieniać pieluszkę co drugie karmienie. Pamiętaj, że niekoniecznie musisz to robić przed karmieniem. Jeśli maluch jest głodny i bardzo tym rozdrażniony, wygodniej i spokojniej będzie zmienić mu pieluszkę po karmieniu i odbiciu.

Część mam stosuje zarówno pieluchy tetrowe jak i jednorazowe - tetrę w dzień, w domu, zwłaszcza latem, gdy jest gorąco, a pieluchy jednorazowe - w nocy, przy wyjściach z domu.

 

Pieluchy tetrowe: co trzeba wiedzieć

Są dzieci, które nie robią kupki w nocy, więc w zasadzie pieluszki można by nie zmieniać do rana. Trzeba obserwować skórę dziecka i jeśli coś złego się dzieje, to oczywiście trzeba także w nocy pielęgnować pupkę.

Pamiętaj, że im bardziej zewnętrzna warstwa pieluchy przypomina plastik, tym gorzej z dobrym oddychaniem skóry i łatwiej o odparzenie.
Oczywiście, te pieluszki bywają tańsze.

Jeśli chcesz zaoszczędzić, używaj pieluch tetrowych, a po dobre jakościowo pieluchy jednorazowe sięgaj tylko czasami.

Ważne jest, żeby prać pieluszki tetrowe w odpowiednim proszku dla dzieci i zawsze włączać podwójne płukanie. Żeby pieluszki były miękkie, musisz je uprasować (nie dodawaj do prania żadnych płynów zmiękczających, mogą wywołać reakcję alergiczną skóry).

Cała ta procedura dotyczy noworodków i niemowląt. Łatwo u nich o tzw. rumień pieluszkowy, czyli podrażnienie skóry przez mocz. Może on pojawić się niezależnie od tego, jakie pieluszki zakładasz dziecku.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mysia83 | 27-01-2015 07:02:58

    Ja tez sobie nie wyobrażam, aby dziecko miało tylko pieluszki tetrowe, może to i moje wygodnictwo, ale korzystam z dobroci nauki jakimi są pampersy Nie zmienia to faktu, ze gdy córeczka miał odparzona pupkę, to za rada mamy kilka razy zdarzyło mi się zakładać tetre...faktycznie pupa wtedy ma więcej powietrza i łatwiej zlikwidować odparzenia...ale zawsze później wracałam do pampersów.
  • martaleszno | 02-02-2015 16:07:41

    dzięki jednorazowym pieluchom mamy czas na e-bobasa
  • mysia83 | 04-02-2015 09:59:03

    martaleszno hahaha tu masz całkowita racje trzeba przyznać, ze mamy łatwiej niz nasze mamy....pampersy, chusteczki nawilżane, soczki, obiadki w słoiczkach....i więcej czasu dla siebie
  • gosiunia89 | 07-03-2015 13:11:59

    Pieluchy są teraz wygodne i higieniczne.Tetrowe pieluchy ja sobie nie wyobrażam żebym musiała prać za każdym razem pieluchę.Teraz kiedy jesteśmy za biegani,ciągle brak nam czasu tu praca i zajęcia ,,O nie"to nie dla mnie.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rumień pieluszkowy, przewijanie, pampersy, odparzenie

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj