Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Higiena dziewczynki

Pielęgnacja okolic intymnych maluszka

Rozróżniając higienę chłopców od higieny dziewczynek, mamy na myśli szczególną dbałość o pielęgnację okolic narządów płciowych, która ze względów oczywistych, na czym innym polega. Wszystkie pozostałe miejsca u niemowląt, pielęgnuje się identycznie bez względu na płeć.

Nie należy zbyt namydlać okolic intymnych dziewczynki.

Fot. iStockphoto

Nie należy zbyt namydlać okolic intymnych dziewczynki.

Mamy dziewczynek, bywają zaskoczone wyglądem intymnych okolic u swoich nowonarodzonych córek. Uspokajam: opuchnięte i nadmiernie wystające wargi sromowe to rzecz normalna, spowodowana hormonami, które dziewczynka przyniosła na świat z łona matki. Po kilku lub kilkunastu dniach krocze małej dziewczynki zyska wygląd kobiecego, w wersji mini oczywiście.

Nie ma też, co się niepokoić wydostającą się z pochwy wydzieliną. Wkrótce przestanie się pojawiać w zauważalnej ilości. Obecność białawej wydzieliny u małej dziewczynki jest normalna.

 

Higiena intymna małej dziewczynki: na co uważać

Zawsze należy pamiętać o odpowiednim kierunku mycia krocza dziewczynek. O ile u chłopców nie ma to większego znaczenia, o tyle dziewczynce zawsze należy myć krocze od góry do dołu, tak, by bakterie zawarte w kupce nie przeniosły się w okolice sromu.

Oczywiście, jeżeli kupa dostała się w okolice warg sromowych, należy umyć podbrzusze i krok niemowlaka tak dokładnie, by żadne resztki kału tam nie pozostały. Jeśli już trzeba (bez potrzeby tego się nie robi!), należy delikatnie rozchylić fałdy skórne i wilgotnym wacikiem przetrzeć miejsce pomiędzy wargami sromowymi a skórą. Pomiędzy samymi wargami należy tę czynność wykonywać szczególnie delikatnie.

Również podczas kąpieli nie można zapomnieć o okolicach intymnych. Unikajmy jednak zbytniego namydlania. Dla delikatnej skóry kontakt z mydłem może być nieprzyjemny. I jeszcze jedno: używając kremów lub maści, wnętrze sromu należy omijać.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kum_pela.

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj