Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ranking pieluch

Różnią się nie tylko ceną

Ostatni porównawczy test jednorazowych pieluszek przeprowadzony przez Federację Konsumentów był krzepiący: wszystkie pieluszki badane przez ekspertów zyskały miano bezpiecznych.

Dobra pielucha m.in. jest przewiewna, dzięki czemu chroni dziecko przed odparzeniami.

Fot. iStockphoto

Dobra pielucha m.in. jest przewiewna, dzięki czemu chroni dziecko przed odparzeniami.

Test Federacja przeprowadziła w 2007 roku za pieniądze z Unii Europejskiej, bo w Polsce nie ma instytucji, która finansowałaby badania konsumenckie. Dlatego FK nie planuje ponownej porównawczej kontroli pieluszek. – Teraz możemy jedynie sprawdzać pojedyncze produkty – mówi Longina Lewandowska – Borówka, rzeczniczka Federacji Konsumentów.

 

Najważniejsze, że bezpieczne

- Ogólna ocena pieluszek dostępnych na rynku była bardzo dobra – mówi Aleksandra Frączek, prawniczka z Federacji Konsumentów, która pracowała przy niezależnym konsumenckim teście pieluszek. - Najważniejsze dla nas i dla rodziców jest to, że w kwestii bezpieczeństwa pieluszek żadne nie budziły zastrzeżeń, były wolne od skażeń bakteryjnych – wyjaśnia Aleksandra Frączek. - Niższa wchłanialność moczu czy brak uchwytu przy opakowaniu pieluszek, to już raczej informacja dla rodziców czym, oprócz ceny, różnią się pieluszki – mówi. Zaleca, by rodzice przykładali wagę do tego czy pieluszki są właściwie opisane.

Kontrolerzy oceniali również czy pieluszka ma dodatkowy ściągacz (z tyłu albo z przodu), warstwę wewnętrzną pokrytą balsamem, rozciągliwą taśmę boczną, liczbę deklarowanych przedziałów wiekowych, oraz czy materiał, z którego zrobione są pieluszki jest oddychający, czy jest dodatkowa warstwa wchłaniająca, rodzaj zaczepu (klej, rzep lub klej i rzep) i estetykę.
Poza cechami użytkowymi pieluszek, kontrolerzy sprawdzili czystość mikrobiologiczną włókniny przylegającej do ciała i superabsorbenta (czyli warstwę wchłaniającą) oraz oznaczali zawartość w pieluszkach metali szkodliwych dla zdrowia, takich jak arsen, ołów, chrom, nikiel i kadm.

Wymogi dotyczące pieluszek nakazują, by nie wydzielały obcych, nieprzyjemnych zapachów oraz żeby nie szeleściły podczas używania. Mają być miękkie i dobrze układać się na dziecku oraz zabezpieczać przed przesiąkaniem wydalin. Powinny być bez plam, zanieczyszczeń i uszkodzeń mechanicznych, a miejsca łączeń otuliny zewnętrznej powinny być ciągłe i trwałe. Z kolei wkłady chłonne (superabsorbenty) nie mogą przemieszczać się ani przenikać na powierzchnię. Przy produkcji pieluszek higienicznych wytwórcy mają obowiązek zminimalizować mikrobiologiczne skażenia. Wszystkie badane pieluszki były wolne od nich a producenci ocenianych pieluszek stosują do produkcji surowce, które nie zawierają metali ciężkich w stopniu przekraczającym dopuszczalne normy.

Kontrolerzy zbadali również, które pieluszki najlepiej wchłaniają. Im mniej cieczy oddaje wkład chłonny, tym wyższa jest jakość pieluszki. Przeprowadzono test sprawdzający m.in. ile cieczy wchłania pieluszka wielokrotnie zmoczona oraz zmoczona tylko raz. W obu przypadkach najlepiej wypadły pieluszki pampers Active i Tesco Unisex, najgorzej – Love Air Dry.

 

Wyniki badania

Testowi poddane zostały pieluchy o nazwach: DadaKomfort Soft and Dry (7-18 kg), Huggies Super Flex Super Dry (10-16 kg), pieluszki Tesco- Value 64 Maxi Baby Diapers (9-18 kg), pieluszki Ultra Baby soft dla dziewczynek i chłopców(9-18 kg), pieluszki Tesco Unisex Nappies Maxi Plus(10-20 kg), pieluszki Happy Bella Baby Big Pack(8-18 kg), Pampers Active Baby 4 Maxi Jumbo Pack (7-18 kg), pieluszki Love Air Dry (8-18 kg), pieluszki Maxi Unisex Hygenika (8-19 kg).

Najwięcej punktów dostały pieluszki Pampers Active, Tesco Unisex i Huggies Super flex. Najmniej – Love Air Dry oraz Tesco Value.
Badania zostały podsumowane tak:
Pampers Active – ocena bardzo dobra
Tesco Unisex – ocena dobra
Huggies Super flex – ocena dobra
Dada Komfort – ocena dostateczna
Happy Bella – ocena dostateczna
Ultra Baby Soft – ocena dostateczna
Maxi Unisex Hygienika – ocena dostateczna
Tesco Value– ocena niedostateczna
Love Air Dry – ocena niedostateczna

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: malgorzata_maria_s.

Komentarze

 • mamaZuzi2018 | 22-08-2018 19:29:13

  jeszcze ich nie miałam a w rankingu mają dobrą ocenę
 • mamaZuzi2018 | 22-08-2018 19:29:49

  szkoda ze nie można gdzieś wypróbować np 2 pieluchy
 • mamaZuzi2018 | 22-08-2018 19:30:28

  bo kupić całą paczkę i potem się rozczarować... albo miło zaskoczyć
 • mamaZuzi2018 | 22-08-2018 19:31:28

  będąc przy okazji w Tesco zerknę ile kosztują 8 zastanowię się czy warto

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: przewijanie, pieluszki, pampersy, odparzenie, ciąża, atesty

Polecamy

Niedojrzała skóra malucha jest podatna na wszelkie urazy. Może je spowodować wycieranie cieknącej śliny czy wystawienie dziecka w wózku z przesuszonego mieszkania na chłodne powietrze.

Buzia małego dziecka. Jak ją pielęgnować?

Franek się ślini, Agnieszka przygryza stale dolną wargę, a Michał po każdym spacerze nabawia się czerwonych rumieńców, które nie chcą zejść - opowiada mama trójki małych dzieci. Jak ma pielęgnować buzię małego dziecka, aby bakterie, wirusy czy grzyby nie...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj