Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Body kontra kaftanik

Księżniczki i książęta na ziarnku grochu

Od modeli i kolorów słodkich ciuszków w najmniejszych rozmiarach może zaboleć głowa, ale doradzam zachować zimną krew, bo te milutkie ubranka są drogie. Kosztują niemal tyle, co bluzka dla mamy czy koszula dla taty, a nie posłużą długo, bo maleństwo zaskakująco szybko z nich wyrośnie. 
 

 

Zapięcie w kroku pozwala sprawdzić zawartość pieluszki bez rozbierania bobasa.

fot. iStockphoto

Zapięcie w kroku pozwala sprawdzić zawartość pieluszki bez rozbierania bobasa.

Skompletowanie wyprawki niemowlęcej to trudna sztuka, dlatego nie bacząc na przesądy warto to zrobić przed przyjściem dziecka na świat. I na dodatek nie w ostatniej chwili, żeby dziecięcej szafy nie zapełnić przypadkowymi ciuszkami. Lepiej na spokojnie odwiedzić kilka sklepów, w tym także internetowe, porównać ofertę i ceny.

 

Wygodnie dla maleństwa i rodziców

Ubranie - niewprawnymi rękami świeżo upieczonych rodziców - małego, wątłego ciałka z przykurczonymi nóżkami i rączkami, to nie lada wyzwanie. A wciąż trzeba to robić, bo nawet chłonne pampersy nie chronią go przed kupką, która szybko odparza delikatną skórkę. Trzeba pamiętać, że maleństwo może sprawiać gęste niespodzianki bardzo często zwłaszcza, jeśli jest karmione piersią – początkowo nawet do kilkunastu razy na dobę. Tyle też razy dziecko będzie wymagać natychmiastowego przewinięcia. Dlatego powinno być wygodnie ubrane i dla siebie, i dla rodziców. Noworodki reagują na każdą niewygodę, jak księżniczki na ziarnko grochu. Sama to przerabiałam. Moja najstarsza córka budziła się czasem z płaczem, choć miała suchą pieluszkę, nie była głodna ani spragniona. Przeciwko czemu więc protestowała? Przeszkadzała jej fałdka podwiniętego na pleckach kaftanika! Równie dokuczliwa może być koronka pod szyją czy zatrzaski z tyłu ubranka. Koronkom, obszyciom ozdobnym i twardym elementom mówimy stanowcze nie.
Wspominając o wygodzie rodziców, mam na myśli takie ubranka, które pozwolą im sprawnie, to znaczy szybko i bez cierpień maleństwa, przewinąć je. Nawet bez wybudzania go.

 

Bodziaki

To ubranka bawełniane, dzięki czemu wchłaniają pot i można je prać w wyższych temperaturach, zapewniając dziecku odpowiednią higienę. Body może być z długim, krótkim rękawem lub bez, ale zawsze zapina się je w kroku. Pozwala to sprawdzić zawartość pieluszki bez rozbierania bobasa, a na dodatek podtrzymuje pampersa, co ma znaczenie szczególnie wówczas, kiedy dziecko staje się ruchliwe.

 

Kaftaniki

Jeśli chodzi o zalety kaftanika, to nie wymaga wkładania przez głowę, co nie tylko jest dla niektórych rodziców kłopotliwe, ale i bywa bardzo nielubiane przez maleństwo. Kaftaniki wymagają jednak przekładania maluszka z pleców na brzuszek i odwrotnie. Używałam ich kilkanaście lat temu, bo bodziaków w sklepach nie było, ale skoro ktoś je wymyślił i się przyjęły, to zapewne dlatego, że nie tylko ja uważam je za praktyczniejsze i bardziej przyjazne noworodkom i rodzicom.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Renata Gabryszuk

      Położna ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie.

    Jak mądrze ubierać noworodka i małego niemowlaka w różnych porach roku?

    Trzeba obserwować swoje dziecko, by wyczuć jego potrzeby. Jedno dziecko jest ciepłolubne, drugie mniej wrażliwe na zimno. Proponuję ubierać dziecko na tzw. cebulkę i zabierać na spacery dodatkowe ubranko. Czy dziecko jest przegrzane lub czy jest mu zimno, sprawdzamy przez dotknięcie karku. Może być chłodny lub spocony, co jest dla mamy wskazówką. O niczym natomiast nie świadczą zimne rączki. Te mogą być zawsze chłodne.

    Ponieważ w pierwszym miesiącu życia ośrodek termoregulacji znajdujący się w mózgu nie jest jeszcze dojrzały, noworodek musi być ubrany o jedną warstwę więcej niż dorosły. Latem w przewiewne cienkie bawełniane ubranko, które przykrywa całe ciałko oraz cienką czapeczkę. W chłodniejszy dzień trzeba przykryć noworodka kocykiem. Po miesiącu ubieramy dziecko tak samo jak siebie. Gdy jest ciepło, nie przykrywamy dodatkowo ani nie zakładamy czapeczki. W ciepłe dni trzeba opuścić budę w głębokim wózku, żeby dziecko nie czuło się jak w saunie. Do ochrony przed słońcem wystarczy parasolka.

    Zimą pierwszy spacer zalecam w czwartym tygodniu życia. Do tego czasu dzieci się weranduje w wózku na balkonie. Można zacząć od 15 minut, żeby przez kolejne dni wydłużać wystawianie o 5 minut. Dziecko ubiera się jak na spacer: w body z długim rękawem, ciepły kaftanik i śpiochy, skarpetki i czapkę zakrywającą uszy, a na koniec w kombinezon. Jeśli kombinezon nie ma kaptura, to potrzebne są dwie czapeczki – cieniutka bawełniana i na nią grubsza. Trzeba przykryć dziecko kocykiem i podnieść budę wózka.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Woda powinna być podstawowym napojem w diecie dziecka.

Co piją dzieci? A co pić powinny?

Woda powinna być podstawowym napojem dziecka. Ważne, by była dobrej jakości i przeznaczona dla maluchów. Do smaku wody należy dziecko przyzwyczaić od małego.

czytaj

Dr n.med. Urszula Zdanowicz ze swym synkiem Władusiem

Jakiej pomocy udzielić dziecku, które doznało urazu i być może skręciło lub złamało nogę?

Jeśli dziecko przewróciło się i płacze, ale wstaje, przestaje płakać, łatwo odwrócić jego uwagę, a na nodze czy ręce nie widać śladu opuchlizny, najpewniej nic złego się nie stało. Kluczowa jest tutaj obserwacja zachowania poszkodowanego maluszka.

czytaj

Regularne, comiesięczne, badania profilaktyczne dziecka do ukończenia 1. roku pozwalają wykryć we wczesnym stadium ewentualne nieprawidłowości w rozwoju.

Badania profilaktyczne dzieci do 1. roku życia

Aby nie przeoczyć nieprawidłowości, w pierwszym roku życia dziecka należy pilnować comiesięcznych wizyt kontrolnych u pediatry. Lekarz na bieżąco ocenia przebieg rozwoju maleństwa, a w razie konieczności zleca wykonanie badań dodatkowych.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj