Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dojrzałość szkolna

Porównaj swoje dziecko z rówieśnikami

Testy dojrzałości szkolnej dla sześciolatków nie są obowiązkowe. Ale rodzic sam może zaprowadzić dziecko do poradni psychologiczno-pedagogicznej, by dowiedzieć się, jak jego dziecko wypada na tle innych sześciolatków i czy jest gotowe do pójścia do szkoły.

 

Ważne, by sześciolatek umiał skupić swoją uwagę na powierzonym zadaniu, w określonym przez dorosłego czasie.

Fot. iStockphoto

Ważne, by sześciolatek umiał skupić swoją uwagę na powierzonym zadaniu, w określonym przez dorosłego czasie.

Dzięki testowi można określić czy dziecko osiągnęło już odpowiedni stopień dojrzałości i czy jest gotowe do rozpoczęcia nauki i życia w szkole. Testy sprawdzają, jak jest przygotowane do nauki czytania, pisania i liczenia. Na przeprowadzenie tego badania potrzeba około trzech godzin.

- Tyle zajmuje wywiad z rodzicem i badanie diagnostyczne dziecka. W tym czasie psycholog rozmawia z dzieckiem, bawi się z nim, daje ćwiczenia do rozwiązania, obserwuje jak się rusza, sprawdza czy dziecko ma problem np. z wymową poszczególnych literek lub z głoskowaniem wyrazów – mówi psycholog Magdalena Cubrzyńska-Kucharska, szefowa Centrum Wspomagania Rozwoju Psychoruchowego „Małymi krokami” w Warszawie.
Psycholog obserwuje też jak dziecko reaguje na polecenia, czy wykonuje je od razu, bez zachęty, czy trzeba je motywować do pracy, czy płacze, czy się szybko rozprasza.

– Przed przekroczeniem murów szkoły dziecko powinno osiągnąć taki stopień rozwoju umysłowego, ruchowego i społecznego, żeby mogło bez większych komplikacji samodzielnie w szkole funkcjonować – uważa psycholog Marzena Zarzycka, która ma uprawnienia do wykonywania testów psychopedagogicznych.

W praktyce oznacza to, że dziecko nie powinno mieć problemów z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, powinno słuchać poleceń nauczyciela, wychowawcy lub osób sprawujących opiekę nad nim podczas przebywania w szkole. Powinno umieć przystosować się do norm i zasad w niej panujących.

 

Co oceniane jest podczas testu ?

Podczas testu ocenia się między innymi:
- czy dziecko jest w stanie skupić swoją uwagę na zadaniu powierzonym przez terapeutę w określonym przez niego czasie,
- czy potrafi różnicować, rozpoznawać, porównywać wszystkie literki alfabetu pod względem graficznym,
- czy potrafi wyklaskiwać rytmy, podzielić wyraz na sylaby i głoskować wyrazy (w ten sposób sprawdza się słuch fonematyczny potrzebny do nauki czytania i pisania),
- czy umie czytać proste wyrazy,
- czy płynnie mówi, a tym samym posługuje się prawidłowo składnią gramatyczną, dzięki czemu w szkole będzie rozumiane przez nauczycieli i rówieśników, łatwiej mu będzie wyrażać swoje potrzeby i odpowiadać na pytania zadawane przez innych,

- Jeśli dziecko potrafi dobrze, jak na swój wiek, liczyć, a ma kłopoty z czytaniem lub w ogóle nie potrafi czytać, może mieć problemy ze rozumieniem poleceń, a w wtedy będzie potrzebowało pomocy nauczyciela – mówi psycholog Marzena Zarzycka.

Żeby ocenić edukacyjną gotowość szkolną – przede wszystkim językową i matematyczną – osoba przeprowadzająca test sprawdza wiadomości ogólne dziecka – co wie o ludziach z najbliższego jego otoczenia, o przyrodzie. W ten sposób ocenia się, w jaki sposób dziecko się wypowiada, czy rozumie, co się do niego mówi i jaki ma zasób słów.

Podczas testu psycholog lub pedagog sprawdza umiejętność posługiwania się przyborami szkolnymi (czy dziecko prawidłowo trzyma długopis, ołówek, nożyczki) oraz ocenia poziom graficzny prac - co potrafi narysować i w jaki sposób? (dziecko, które ładnie, ze szczegółami i kolorowo rysuje, jest m.in. bardziej spostrzegawcze). Te zadania pokazują też, jak dziecko zaczyna swoją pracę, czy trzeba je zachęcać do rozpoczęcia zadania i czy w całości kończy to, co zaczęło.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Poczytaj również

Komentarze

 • halina2159 | 01-10-2014 11:56:18

  nasza córka w zeszłym roku poszła do przedszkola do 5 latków byl to jej debiut w przedszkolu i choc duzo z nia robiłam w domku pierwsze testy wyszly na poziomie średnim jednak po rozmowie z nauczycielką wiedziałam co mamy robić i po ćwiczeniach w domku i przedszkolu jak zaadoptowała sie w grupie drugi test wyszedł super wiem ze mamy mądrą córkę i ze poradziłaby sobie w szkole i gotowość szkolą ...
 • bolo1696 | 24-10-2014 16:57:11

  A czy można zrobić taki test w nternecie z dzieckiem? czy konieczna jest wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej?
 • joanka106259 | 19-01-2015 18:54:28

  Nasz synek poszedł do zerówki jako 5latek. Teraz dostaliśmy deklarację do uzupełnienia czy syn pójdzie do 1 klasy czy będzie dalej chodził do zerówki i już zgłupiałam całkiem. Myśleliśmy, że Marcel będzie już miał obowiązek iść do 1 klasy w wieku 6 lat a nauczyciele mówią, że można iść właśnie do psychologa i sprawdzić czy dziecko się nadaje.
 • gosiunia89 | 09-04-2015 12:40:31

  Moja znajoma była ze swoją 5letnią córeczką na testach czy się nadaje do szkoły.Miała obawy bo Jej córka ma wadę wymowy i ciężko nieraz Ją zrozumieć.Test trwał 3 godziny był podzielony na 3 etapy.Liczenie,literki.Czy rozumie wysłuchany tekst.Odpowiedź była szybka nie ma podstaw aby dziecko nie kwalifikowała się do szkoły.A wada wymowy w niczym nie przeszkadza.Powiedziano również że dzieci pójdą...

Polecamy

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co...

czytaj

Decyzja o podjęciu leczenia niepłodności to pierwszy krok do przezwyciężenia komplikacji, które utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają powiększenie rodziny.

Niepłodność u kobiet

Większość kobiet kwalifikujących się do procedury in vitro może wykorzystać do zapłodnienia pozaustrojowego swoje własne komórki jajowe. Niestety, nie każda pacjentka kliniki leczenia niepłodności posiada gamety, z których może powstać zarodek. Przy...

czytaj

Plaża w Platanias

Rodzinne wakacje na Krecie

Idealne wakacje to słońce, woda, plaża, basen, pyszne jedzenie, ciekawe miejsca do odwiedzenia. I najlepiej, żeby to wszystko nie kosztowało fortuny. No i żeby było bezpiecznie. Przy takich założeniach Grecja staje się oczywistym wyborem. Wakacje w Grecji...

czytaj

Twoje postanowienie na 2017 rok to:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj