Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Cholestaza ciążowa

Ciężarne nie mogą lekceważyć świądu skóry

Cholestaza ciążowa jest poważną komplikacją w przebiegu ciąży, ale nie jest groźna dla kobiety, tylko dla jej dziecka. Od stopnia nasilenia choroby zależy zagrożenie życia dziecka, dlatego ciężarna odczuwająca nawet niewielki świąd skóry powinna się z tą dolegliwością zgłosić do lekarza prowadzącego ciążę, który na pewno zaleci dodatkowe badania.

Pacjentka chora na cholestazę przede wszystkim musi zastosować dietę wątrobową, niskotłuszczową, nie powinna pić napojów gazowanych, zawierających cukier.

Fot. iStockphoto

Pacjentka chora na cholestazę przede wszystkim musi zastosować dietę wątrobową, niskotłuszczową, nie powinna pić napojów gazowanych, zawierających cukier.

 

Leczenie cholestazy

Przede wszystkim pacjentka musi zastosować dietę wątrobową, niskotłuszczową, nie powinna pić napojów gazowanych, zawierających cukier. Aby złagodzić objawy takie jak swędzenie skóry, należy stosować leki antyhistaminowe np. claritinę lub fenazolinę. Podaje się też essentiale forte i hepatil, zestaw witamin między innymi: B i PP, poprawiający metabolizm wątroby, kroplówkę z glukozy i witaminy C. Przeważnie kobieta przebywająca w szpitalu, z dużym nasileniem choroby musi tam zwykle dotrwać aż do porodu, który jest ryzykowny ze względu na możliwość krwotoku. - Trzeba dodać, że cholestaza nie występuje zbyt często, a jej przyczyny nie są do końca zbadane – mówi ginekolog.

Największy odsetek kobiet zapadających w ciąży na tę chorobę przypada na kraje Ameryki Południowej, najwięcej wśród Indian Araucaros (aż 24 procent) i Indian Amara, najmniejszy wskaźnik dotyczy kobiet skandynawskich. W Europie Środkowej od 0,2 procent do 3 procent ciężarnych choruje na tę chorobę. Prawdopodobnie cholestaza jest często nierozpoznawana i przypuszcza się, że część zgonów wewnątrzmacicznych płodów o niewyjaśnionej etiologii ma swą przyczynę właśnie w cholestazie.

Pierwsze publikacje naukowe opisujące wewnątrzwątrobowy zastój żółci ukazały się sto lat temu, w 1883 roku związek między ciążą, a wystąpieniem cholestazy zauważył Ahfeld. W 1937 roku Epinger dokładniej opisał to schorzenie. W Polsce pierwszy artykuł o cholestazie ukazał się w 1961 roku, a etiologia tej choroby nie jest do końca wyjaśniona.

* Grażyna Komnata-Gajda - lekarz medycyny, specjalista ginekolog i położnik, pracuje w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie, prowadzi Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczn-Położniczy „Femina”

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj