Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mechaniczne sposoby podtrzymywania ciąży. Szef okrężny albo krążek pessar

Co piąta kobieta ma kłopoty z donoszeniem ciąży

Na kłopoty z donoszeniem ciąży z powodu niewydolności szyjki macicy są metody – zakłada się szef okrężny albo krążek – pessar. Krążek znajduje też zastosowanie u niektórych kobiet, nie będących w ciąży.

Przyczynami kłopotów z donoszeniem ciąży są głównie: problemy hormonalne (np. niedobór progesteronu) i niewydolność szyjki macicy. Na kłopoty z donoszeniem ciąży z powodu niewydolności szyjki macicy są metody!

Fot. iStockphoto

Przyczynami kłopotów z donoszeniem ciąży są głównie: problemy hormonalne (np. niedobór progesteronu) i niewydolność szyjki macicy. Na kłopoty z donoszeniem ciąży z powodu niewydolności szyjki macicy są metody!

Przyczynami kłopotów z donoszeniem ciąży są głównie: problemy hormonalne (np. niedobór progesteronu) i niewydolność szyjki macicy.

Niewydolność szyjki macicy zdarza się rzadko u pierworódek, czyli u kobiet, które rodzą po raz pierwszy, częściej u tych, które rodziły już wielokrotnie. Przy czym nie ma znaczenia wiek kobiety - niewydolność szyjkową może mieć dwudziestolatka jak i czterdziestoletnia kobieta. Badania kliniczne jakie przeprowadzono na populacji kobiet z tą przypadłością, nie wykazały związku z wiekiem ciężarnej.

 

Poronienie lub przedwczesny poród

 

- Niewydolnością szyjkowo-cieśniową nazywamy niezdolność szyjki macicy do utrzymania jaja płodowego w macicy do terminu porodu - objaśnia dr Grażyna Komnata-Gajda*, lekarz medycyny, specjalistka ginekologii i położnik. - Niewydolność szyjkowa może być spowodowana: wadą wrodzoną macicy (anatomiczną), infekcją szyjki macicy, stanem po łyżeczkowaniu w przypadku wcześniejszego poronienia, albo z powodu operacji na szyjce na przykład usunięcia jej części (szyjki) tzw. konizacji. Niewydolność szyjkowa grozi poronieniem lub przedwczesnym porodem, ponieważ przez krótszą szyjkę macicy dochodzi do przedwczesnego rozwarcia się ujścia - objaśnia lekarka.

 

Objawy niepokojące

Jeśli pacjentka skarży się na brunatne plamienia, bóle kręgosłupa i brzucha, uczucie ciężaru w dolnej jego części to wszystko jest podejrzane i wymaga bacznej uwagi i diagnozy. Czasem przedwcześnie mogą odchodzić wody płodowe – na ogół przy stanach zapalnych następuje rozszerzenie się szyjki. W przypadku niewydolności szyjki macicy rozwieranie szyjki nie wynika z akcji skurczowej porodowej, ale wskutek skrócenia się szyjki i rozwierania się ujścia. Taka diagnoza wskazuje, że trzeba założyć taśmę zabezpieczającą, tzw. szew okrężny szyjkowy, dawniej zwany szwem McDonalda – wyjaśnia lekarka – w ten sposób zapobiegamy przedwczesnemu porodowi. To skuteczny sposób, który pozwala uniknąć poronienia. Szew okrężny można założyć powyżej trzeciego miesiąca ciąży - około 14-tego, 15-tego tygodnia jej trwania, ale przed 28-mym tygodniem. Zdejmuje się go na dwa tygodnie przed przewidywanym terminem porodu. Przeważnie jest to 37. lub 38. tydzień.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 10-11-2014 21:03:07

    mi się na szczęście udało całą ciąże donosić. Ale artykuł mnie zaciekawił
  • joanka106259 | 21-02-2015 15:48:07

    Artykuł ciekawy, ale mam nadzieję, że nigdy nie będę potrzebowała korzystać z takiej pomocy.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Obietnice sprzed narodzin dziecka walą się jak domek z kart.

Niespełnione obietnice

Przed porodem obiecują sobie: nigdy nie podniosę na dziecko głosu, nigdy nie stracę cierpliwości, nigdy nie braknie mi czasu na przytulanie i zabawę. I nigdy, przenigdy, nie będę jak moi rodzice. Ale macierzyństwo w realu z tych obietnic kpi sobie na całego.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj