Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mechaniczne sposoby podtrzymywania ciąży. Szef okrężny albo krążek pessar

Co piąta kobieta ma kłopoty z donoszeniem ciąży

Na kłopoty z donoszeniem ciąży z powodu niewydolności szyjki macicy są metody – zakłada się szef okrężny albo krążek – pessar. Krążek znajduje też zastosowanie u niektórych kobiet, nie będących w ciąży.

Przyczynami kłopotów z donoszeniem ciąży są głównie: problemy hormonalne (np. niedobór progesteronu) i niewydolność szyjki macicy. Na kłopoty z donoszeniem ciąży z powodu niewydolności szyjki macicy są metody!

Fot. iStockphoto

Przyczynami kłopotów z donoszeniem ciąży są głównie: problemy hormonalne (np. niedobór progesteronu) i niewydolność szyjki macicy. Na kłopoty z donoszeniem ciąży z powodu niewydolności szyjki macicy są metody!

Przyczynami kłopotów z donoszeniem ciąży są głównie: problemy hormonalne (np. niedobór progesteronu) i niewydolność szyjki macicy.

Niewydolność szyjki macicy zdarza się rzadko u pierworódek, czyli u kobiet, które rodzą po raz pierwszy, częściej u tych, które rodziły już wielokrotnie. Przy czym nie ma znaczenia wiek kobiety - niewydolność szyjkową może mieć dwudziestolatka jak i czterdziestoletnia kobieta. Badania kliniczne jakie przeprowadzono na populacji kobiet z tą przypadłością, nie wykazały związku z wiekiem ciężarnej.

 

Poronienie lub przedwczesny poród

 

- Niewydolnością szyjkowo-cieśniową nazywamy niezdolność szyjki macicy do utrzymania jaja płodowego w macicy do terminu porodu - objaśnia dr Grażyna Komnata-Gajda*, lekarz medycyny, specjalistka ginekologii i położnik. - Niewydolność szyjkowa może być spowodowana: wadą wrodzoną macicy (anatomiczną), infekcją szyjki macicy, stanem po łyżeczkowaniu w przypadku wcześniejszego poronienia, albo z powodu operacji na szyjce na przykład usunięcia jej części (szyjki) tzw. konizacji. Niewydolność szyjkowa grozi poronieniem lub przedwczesnym porodem, ponieważ przez krótszą szyjkę macicy dochodzi do przedwczesnego rozwarcia się ujścia - objaśnia lekarka.

 

Objawy niepokojące

Jeśli pacjentka skarży się na brunatne plamienia, bóle kręgosłupa i brzucha, uczucie ciężaru w dolnej jego części to wszystko jest podejrzane i wymaga bacznej uwagi i diagnozy. Czasem przedwcześnie mogą odchodzić wody płodowe – na ogół przy stanach zapalnych następuje rozszerzenie się szyjki. W przypadku niewydolności szyjki macicy rozwieranie szyjki nie wynika z akcji skurczowej porodowej, ale wskutek skrócenia się szyjki i rozwierania się ujścia. Taka diagnoza wskazuje, że trzeba założyć taśmę zabezpieczającą, tzw. szew okrężny szyjkowy, dawniej zwany szwem McDonalda – wyjaśnia lekarka – w ten sposób zapobiegamy przedwczesnemu porodowi. To skuteczny sposób, który pozwala uniknąć poronienia. Szew okrężny można założyć powyżej trzeciego miesiąca ciąży - około 14-tego, 15-tego tygodnia jej trwania, ale przed 28-mym tygodniem. Zdejmuje się go na dwa tygodnie przed przewidywanym terminem porodu. Przeważnie jest to 37. lub 38. tydzień.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 10-11-2014 21:03:07

    mi się na szczęście udało całą ciąże donosić. Ale artykuł mnie zaciekawił
  • joanka106259 | 21-02-2015 15:48:07

    Artykuł ciekawy, ale mam nadzieję, że nigdy nie będę potrzebowała korzystać z takiej pomocy.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj