Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Barszcz Sosnowskiego. Toksyczna, niebezpieczna roślina

Uwaga na barszcz!

Może być wysoki na trzy, cztery a nawet pięć metrów. Wywodzi się z Kaukazu, w Polsce jest gatunkiem obcym, który został sprowadzony kilkadziesiąt lat temu. Barszcz Sosnowskiego – roślina toksyczna i naprawdę niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci.

Barszcz Sosnowskiego może mieć nawet 4-5 metrów wysokości

Fot. Wikipedia

Barszcz Sosnowskiego może mieć nawet 4-5 metrów wysokości

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Roślina zwykle osiąga od jednego do nawet czterech metrów wysokości. Wokół prostych łodyg rozmieszczone są duże pierzaste liście. Kwiaty przypominają kwiaty barszczu zwyczajnego – niewysokiej rośliny zielnej, którą można spotkać na wielu łąkach, bywa dodawana do polnych bukietów oraz kopru.

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego? Roślina występuje w całej Polsce, na łąkach, w przydrożnych rowach, na obrzeżach lasów, na polach. Coraz częściej rozsiewa się także w miastach. Ostatnio w Warszawie usuwano barszcz Sosnowskiego w okolicach Stadionu Narodowego i Potoku Służewieckiego.

Dla ludzi, ale także dla zwierząt groźny jest sok rośliny i wydzielina włosków, jakimi jest pokryta. W kontakcie ze skórą powodują one oparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiada olejek eteryczny, który wywołuje oparzenie dopiero gdy skóra, która miała z nim kontakt, zostanie poddana działaniu promieni słonecznych. W przeciwieństwie do poczciwych pokrzyw barszcz Sosnowskiego nie „parzy”, nie ostrzega o niebezpieczeństwie. Skutki poparzeń – w postaci trudno gojących się ran – widoczne są dopiero po jakimś czasie.

Barszcz Sosnowskiego najlepiej omijać szerokim łukiem – jego stanowiska są ewidencjonowane, bo roślina zwłaszcza w upalne dni groźna jest również wtedy, gdy przebywamy w jej bezpośrednim sąsiedztwie – stężenie toksyn w powietrzu jest tak duże, że poparzeniu mogą ulec drogi oddechowe! Jeśli dojdzie do poparzenia, zwłaszcza w przypadku dzieci, zdecydowanie warto odwiedzić lekarza.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: bezpieczeństwo

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj