Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Poradnik. Co przysługuje ciężarnej w ramach NFZ

Sprawdź czy masz dobrą opiekę medyczną

W trakcie ciąży każda przyszła mama powinna regularnie odwiedzać lekarza (pierwsza wizyta najpóźniej w 10. Tygodniu, jeśli zamierza ubiegać się o wypłatę tzw. becikowego), a także wykonać szereg badań i laboratoryjnych testów. Warto pamiętać że zdecydowana większość badań może być przeprowadzona w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli bez konieczności sięgania do swojego portfela. Warunek: placówka, w której korzystamy z usług ginekologa, ma podpisany kontrakt z NFZ.

Bezpłatny dostęp do świadczeń medycznych przepisy w Polsce gwarantują każdej kobiecie w okresie ciąży i połogu.

Fot. iStockphoto

Bezpłatny dostęp do świadczeń medycznych przepisy w Polsce gwarantują każdej kobiecie w okresie ciąży i połogu.

 

Większej liczby badań wymagają ciąże zwiększonego ryzyka

Jeśli przyszła mama ukończyła 35 lat, w jej rodzinie wystąpiły choroby genetyczne, lub gdy lekarz na podstawie pierwszych badań podejrzewa możliwość wystąpienia nieprawidłowości w przebiegu ciąży, powinien skierować ją na badania genetyczne, a także badania prenatalne. Te badania są refundowane przez NFZ wszystkim kobietom z wymienionych grup ryzyka i obejmują:
- badania USG
- testy z krwi matki (PAPP-A i betaHCG).
 

W przypadku, gdy badania wstępne zakończą się diagnozą, że rzeczywiście występuje zwiększone ryzyko choroby, lekarz kieruje pacjentkę na inwazyjne badania prenatalne. Są one jednak dobrowolne, lekarz ma obowiązek poinformować ciężarną o wszystkich „za” i „przeciw” związanych z tymi badaniami, które są obarczone ryzykiem poronienia. Bez wątpienia więcej argumentów przemawia „za”, bo część chorób, które dzięki nim są diagnozowane, można leczyć jeszcze w łonie matki.
 

Pierwsze badania prenatalne należy wykonać w już między 11. a 14. tygodniem ciąży, kolejne pomiędzy 15. a 20. Ostatnie między 20. a 24. tygodniem ciąży.
 

Kobietom w ciąży przysługuje również poród – w szpitalu lub innej placówce, która jest do tego przygotowana i ma kontrakt z NFZ. Warto wiedzieć, że szpitale nie powinny pobierać opłat dodatkowych za tzw. poród rodzinny (czyli z jedną bliską osobą), ani za znieczulenie. Mogą natomiast proponować podwyższony standard opieki okołoporodowej (np. salę pojedynczą z własną łazienką) – już odpłatnie.

 

Opieka okołoporodowa nad matką z dzieckiem kończy się konsultacją ginekologiczną, na którą kobieta powinna się zgłosić 4-6 tygodni po porodzie.


 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Modzelka8 | 18-02-2015 22:04:40

    Ja niestety miałam przykre doświadczenie z lekarzem ginekologiem, który przyjmował na NFZ. Miałam zagrożoną ciążę a na wizycie u niego nie dowiedziałam się nic bo zwyczajnie się do mnie nie odzywał. Cała wizyta zawierała się w słowach proszę brać te tabletki, do widzenia. Z płaczem wyszłam z gabinetu. Obliczyliśmy z mężem nasze wydatki i do końca ciąży chodziłam do lekarza prywatnie. Nie koszto...
  • wojtaszek | 19-03-2015 22:35:36

    A ja myślę że w naszym kraju jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii pomocy dla przyszłych i młodych mam ale wszystko idzie w dobrym kierunku, może dzięki temu że kobiety są coraz częściej świadome swoich praw i korzystają z nich. Moim zdaniem coraz częściej to szpitale zabiegają o pacjentki proponując im poród w dobrych warunkach i profesjonalną opiekę i należy wybierać w miarę możliwości ty...
  • donnavito | 20-03-2015 21:14:01

    Internet moze duzo tu zmienic, strony typu znany lekarz, informowanie sie, gdzie jest dobrze, kogo unikac itp.
  • Doris85 | 04-04-2015 13:57:47

    Dobrze, ze w internecie jest wiele artykulow dotyczacych tego, co sie kobiecie nalezy. Niestety w ramach stsndardowych wizyt na NFZ o wiele rzeczy trzeba sie samemu dopominac albo konsultowac z innymi lekarzami prywatnie. Mi nikt nie zaproponowal wykonania cytologii czy badania na HIV - robilam je prywatnie. Kolejna sprawa - po wyjsciu ze szpitala lekarz zalecil branie Duphastonu min. do 16 tc....

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj