W trakcie ciąży każda przyszła mama powinna regularnie odwiedzać lekarza (pierwsza wizyta najpóźniej w 10. Tygodniu, jeśli zamierza ubiegać się o wypłatę tzw. becikowego), a także wykonać szereg badań i laboratoryjnych testów. Warto pamiętać że zdecydowana większość badań może być przeprowadzona w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli bez konieczności sięgania do swojego portfela. Warunek: placówka, w której korzystamy z usług ginekologa, ma podpisany kontrakt z NFZ.
Większej liczby badań wymagają ciąże zwiększonego ryzyka
Jeśli przyszła mama ukończyła 35 lat, w jej rodzinie wystąpiły choroby genetyczne, lub gdy lekarz na podstawie pierwszych badań podejrzewa możliwość wystąpienia nieprawidłowości w przebiegu ciąży, powinien skierować ją na badania genetyczne, a także badania prenatalne. Te badania są refundowane przez NFZ wszystkim kobietom z wymienionych grup ryzyka i obejmują:
- badania USG
- testy z krwi matki (PAPP-A i betaHCG).
W przypadku, gdy badania wstępne zakończą się diagnozą, że rzeczywiście występuje zwiększone ryzyko choroby, lekarz kieruje pacjentkę na inwazyjne badania prenatalne. Są one jednak dobrowolne, lekarz ma obowiązek poinformować ciężarną o wszystkich „za” i „przeciw” związanych z tymi badaniami, które są obarczone ryzykiem poronienia. Bez wątpienia więcej argumentów przemawia „za”, bo część chorób, które dzięki nim są diagnozowane, można leczyć jeszcze w łonie matki.
Pierwsze badania prenatalne należy wykonać w już między 11. a 14. tygodniem ciąży, kolejne pomiędzy 15. a 20. Ostatnie między 20. a 24. tygodniem ciąży.
Kobietom w ciąży przysługuje również poród – w szpitalu lub innej placówce, która jest do tego przygotowana i ma kontrakt z NFZ. Warto wiedzieć, że szpitale nie powinny pobierać opłat dodatkowych za tzw. poród rodzinny (czyli z jedną bliską osobą), ani za znieczulenie. Mogą natomiast proponować podwyższony standard opieki okołoporodowej (np. salę pojedynczą z własną łazienką) – już odpłatnie.
Opieka okołoporodowa nad matką z dzieckiem kończy się konsultacją ginekologiczną, na którą kobieta powinna się zgłosić 4-6 tygodni po porodzie.