Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Poradnik. Co przysługuje ciężarnej w ramach NFZ

Sprawdź czy masz dobrą opiekę medyczną

W trakcie ciąży każda przyszła mama powinna regularnie odwiedzać lekarza (pierwsza wizyta najpóźniej w 10. Tygodniu, jeśli zamierza ubiegać się o wypłatę tzw. becikowego), a także wykonać szereg badań i laboratoryjnych testów. Warto pamiętać że zdecydowana większość badań może być przeprowadzona w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli bez konieczności sięgania do swojego portfela. Warunek: placówka, w której korzystamy z usług ginekologa, ma podpisany kontrakt z NFZ.

Bezpłatny dostęp do świadczeń medycznych przepisy w Polsce gwarantują każdej kobiecie w okresie ciąży i połogu.

Fot. iStockphoto

Bezpłatny dostęp do świadczeń medycznych przepisy w Polsce gwarantują każdej kobiecie w okresie ciąży i połogu.

 

Większej liczby badań wymagają ciąże zwiększonego ryzyka

Jeśli przyszła mama ukończyła 35 lat, w jej rodzinie wystąpiły choroby genetyczne, lub gdy lekarz na podstawie pierwszych badań podejrzewa możliwość wystąpienia nieprawidłowości w przebiegu ciąży, powinien skierować ją na badania genetyczne, a także badania prenatalne. Te badania są refundowane przez NFZ wszystkim kobietom z wymienionych grup ryzyka i obejmują:
- badania USG
- testy z krwi matki (PAPP-A i betaHCG).
 

W przypadku, gdy badania wstępne zakończą się diagnozą, że rzeczywiście występuje zwiększone ryzyko choroby, lekarz kieruje pacjentkę na inwazyjne badania prenatalne. Są one jednak dobrowolne, lekarz ma obowiązek poinformować ciężarną o wszystkich „za” i „przeciw” związanych z tymi badaniami, które są obarczone ryzykiem poronienia. Bez wątpienia więcej argumentów przemawia „za”, bo część chorób, które dzięki nim są diagnozowane, można leczyć jeszcze w łonie matki.
 

Pierwsze badania prenatalne należy wykonać w już między 11. a 14. tygodniem ciąży, kolejne pomiędzy 15. a 20. Ostatnie między 20. a 24. tygodniem ciąży.
 

Kobietom w ciąży przysługuje również poród – w szpitalu lub innej placówce, która jest do tego przygotowana i ma kontrakt z NFZ. Warto wiedzieć, że szpitale nie powinny pobierać opłat dodatkowych za tzw. poród rodzinny (czyli z jedną bliską osobą), ani za znieczulenie. Mogą natomiast proponować podwyższony standard opieki okołoporodowej (np. salę pojedynczą z własną łazienką) – już odpłatnie.

 

Opieka okołoporodowa nad matką z dzieckiem kończy się konsultacją ginekologiczną, na którą kobieta powinna się zgłosić 4-6 tygodni po porodzie.


 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Kinesiology Taping można stosować już u niemowląt. Bardzo dobre wyniki daje np. w leczeniu kręczu szyi, ale nie tylko.

Taping u dzieci

Nalepione w fantazyjny sposób kolorowe plastry na nogach i barkach sportowców to nie nowa moda. To skuteczna terapia, coraz szerzej wykorzystywana w rehabilitacji dzieci i niemowląt. O zasadach i zakresach działania tapingu rozmawiamy z Tomaszem...

czytaj

Zapięcie stanika musi znajdować się pod łopatkami, na linii biustu.

Jaki powinien być biustonosz ciężarnej

W pierwszym trymestrze ciąży biust może powiększyć się nawet o dwa rozmiary. Być może więc będzie trzeba nawet dwa razy dobierać właściwy stanik. Dopiero w ostatnim miesiącu ciąży można przymierzać staniki do karmienia, choć jeszcze lepiej zrobić to po...

czytaj

Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło.

Ulewanie noworodka, ulewanie niemowląt

Statystyka mówi, że co drugie dziecko ulewa. I tak było u mnie – jedno dziecko ulewało, drugie nie. Na szczęście, nie jest to nic groźnego i na pewno nie boli.Ulewanie może być (ale nie musi) jedną z oznak nietolerancji na białko mleka krowiego.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj