Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zębowy kalendarz. Wypadanie mleczaków, wyrzynanie się zębów stałych

Zdrowie zębów mlecznych jest ważne!

Konieczne są raz na kwartał wizyty kontrolne u dentysty, właściwa higiena oraz leczenie próchnicy. Niewłaściwy stan uzębienia ma wpływ na jakość wyrzynających się zębów stałych i może być przyczyną poważnych powikłań i niepotrzebnego bólu.

Proces próchnicowy zębów mlecznych przebiega o wiele szybciej, niż u dorosłych. Warto zaprowadzać pociechę do dentysty raz na kwartał. Przeglądy jamy ustnej są bezpłatne.

Fot. iStockphoto

Proces próchnicowy zębów mlecznych przebiega o wiele szybciej, niż u dorosłych. Warto zaprowadzać pociechę do dentysty raz na kwartał. Przeglądy jamy ustnej są bezpłatne.

 

Fluor i lak przeciwko bakteriom

W utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, zaleca się też dentystyczne zabiegi. Raz na trzy miesiące polecana jest fluoryzacja czyli. lakierowanie zębów (zarówno mlecznych jak i stałych). – Zabieg trwa chwilę i polega na posmarowaniu każdego ząbka lakierem o wysokim stężeniu fluoru (jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia), co ma wzmocnić powierzchnię szkliwa i zwiększyć jego odporność na próchnicę. Im więcej fluoru dostarczymy zębom, tym będą bardziej odporne na demineralizację - wyjaśnia dr Wilisowski. Fluoryzacja, to bezpośrednie oddziaływanie na powierzchnię zęba, można ją więc bezpiecznie stosować już w momencie pojawienia się pierwszych zębów mlecznych. Innym, ważnym zabiegiem profilaktycznym, stosowanym już na zębach stałych jest lakowanie. Poddawane mu są przede wszystkim zęby mające bruzdy i nieregularne powierzchnie, czyli zęby trzonowe i przedtrzonowe, najbardziej narażone na próchnicę. Zęby pokrywa się lakiem (światłoutwardzalna substancja tzw. lak szczelinowy) który jest w stanie zredukować ryzyko próchnicy nawet do 90 proc. Warunek jest tylko jeden, zabieg musi być przeprowadzony na odpowiednim etapie – cała korona zęba musi być widoczna, by można było nałożyć lak. Proces wyrzynania się zębów trzonowych trwa nawet 1,5 roku, dlatego ważne są częste kontrole, tak aby dentysta mógł w porę przeprowadzić zabieg.

 

Pięc lat bez zębów

Jeśli dziecko traci zęby przedwcześnie np. w wieku 4-5 lat, zęby stałe pojawią się u niego dopiero w wieku ok. 10 lat. Oznacza to, że przez ten cały okres nie będzie ich miało. Może to oznaczać zaburzenie żucia, pojawiają się wady zgryzu, często dochodzi też do stłoczenia zębów mlecznych, które pozostały w buzi, ponieważ nie mając oparcia w „sąsiadach” przesuwają się, przez co brakuje miejsca do wyrzynania się zębów stałych. – U wielu dzieci następuje przesunięcie do przodu pierwszego stałego zęba trzonowego, blokując tym samym miejsce dla zęba przedtrzonowego. W efekcie ząb wyrzyna się poza szeregiem, od strony podniebienia lub policzka - tłumaczy Dariusz Wilisowski.

Dzieci, u których zęby wypadły przedwcześnie mają także problemy z prawidłowym odżywianiem. Pokarm, który trafia do żołądka często jest niewystarczająco rozdrobniony, co powoduje problemy gastryczne. W wielu przypadkach, pojawiają się również zaburzenia mowy, dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, które zaczynają seplenić i konieczna jest wówczas pomoc logopedy. Jeśli wypadły jedynki, pojawia się także problem natury psychologicznej, zwłaszcza u dzieci chodzących do przedszkola czy szkoły. Mogą być narażone na szykany ze strony rówieśników, co może obniżyć ich samoocenę już w bardzo młodym wieku.

 

Sprawdzać czy równo stoją w rzędzie

Wyrzynające się zęby stałe także powinny być regularnie kontrolowane zarówno przez rodziców jak i stomatologa, ponieważ nie zawsze rosną tak jak trzeba i są zdrowe. – Pierwszym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego są wszelkiego rodzaju przebarwienia, które mogą sygnalizować zaburzenia w rozwoju szkliwa, a tym samym osłabiać ząb, sprawiając, że staje się on bardziej podatny na próchnicę.

Osłabienie szkliwa charakteryzuje się specyficznymi białymi plamami na powierzchni zęba (od strony warg). W tej sytuacji konieczna, jest fluoryzacja u dentysty (raz na kwartał) - podpowiada stomatolog. Konsultacji u specjalisty wymagają także wszelkiego rodzaju stłoczenia, skrzywienia. – Wcześnie wykryta wada zgryzu, może być natychmiast leczona, dając o wiele lepsze efekty, niż podczas leczenia starszych dzieci i młodzieży - przekonuje dr Dariusz Wilisowski. Zdarza się też, że ząb stały zaczyna wychodzić w miejscu, w którym jest nadal ząb mleczny. – W takiej sytuacji, mleczak musi zostać natychmiast usunięty. Niekiedy lekarz wykonuje najpierw zdjęcie RTG, by sprawdzić ewentualne nieprawidłowości w rozwoju zęba stałego. Decyzja o usunięciu mleczaka, musi być także skonsultowana z ortodontą - dodaje.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kasiatarka, halina2159.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zęby, ząbki, szkoła, przedszkole, próchnica

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Dzieci lepiej brać do tradycyjnego kina niż na projekcje 3D.

Filmy trójwymiarowe groźne dla dzieci poniżej 6. roku życia

Gry i filmy trójwymiarowe uszkadzają wzrok i mózg, zwłaszcza dzieci do lat sześciu, u których system nerwowy dopiero się rozwija - ostrzegają francuscy naukowcy. Nie znaczy to, że nie można wziąć dziecka do kina raz na jakiś czas, ale warto wiedzieć, że...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj