Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zębowy kalendarz. Wypadanie mleczaków, wyrzynanie się zębów stałych

Zdrowie zębów mlecznych jest ważne!

Konieczne są raz na kwartał wizyty kontrolne u dentysty, właściwa higiena oraz leczenie próchnicy. Niewłaściwy stan uzębienia ma wpływ na jakość wyrzynających się zębów stałych i może być przyczyną poważnych powikłań i niepotrzebnego bólu.

Proces próchnicowy zębów mlecznych przebiega o wiele szybciej, niż u dorosłych. Warto zaprowadzać pociechę do dentysty raz na kwartał. Przeglądy jamy ustnej są bezpłatne.

Fot. iStockphoto

Proces próchnicowy zębów mlecznych przebiega o wiele szybciej, niż u dorosłych. Warto zaprowadzać pociechę do dentysty raz na kwartał. Przeglądy jamy ustnej są bezpłatne.

Pierwsze zęby u człowieka zaczynają wyrzynać się pod koniec szóstego miesiąca życia do ok. 3 urodzin. Jest ich razem dwadzieścia (po dziesięć w szczęce i w żuchwie), przy czym w uzębieniu mlecznym nie ma zębów przedtrzonowych.

Mleczaki dzielą się na trzy grupy: w połowie każdej szczęki są dwa siekacze, jeden kieł i dwa trzonowce. Ich wypadanie z reguły następuje w okresie między 6. a 13. rokiem życia. W tym czasie w jamie ustnej znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe. - Niektórym dzieciom mleczaki zaczynają wypadać już po 5. urodzinach. Jako pierwszych pozbywamy się górnych siekaczy przyśrodkowych czyli tzw. jedynek, zwykle górnych (ok. 7. roku życia), następnie w wieku ok. 7-8 lat wypadają dolne siekacze, a około 9-11. roku życia obserwujemy wypadanie pierwszych przedtrzonowców i kłów dolnych. Górne kły wypadają w wieku 10 - 12 lat. Jako ostatnie ok. 11. roku życia wypadają drugie trzonowce – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie.
 

Mineralizacja zębów mlecznych zachodzi w życiu płodowym, natomiast zębów stałych od 10. miesiąca życia dziecka do 12. roku życia. – Przeciętny okres mineralizacji trwa ok. 7 lat, dlatego trzeba dbać o zęby bardzo wcześnie, zanim pojawią się w buzi malucha. Ważne jest nie tylko to co je dziecko, ale także co jadła mama będąc w ciąży, a także w okresie karmienia piersią. Niezbędne są więc produkty bogate w wapń – mówi. Gdy zaś pojawią się pierwsze zęby mleczne, należy unikać słodyczy, czipsów i słodkich napojów. Zbilansowaną dietę, bogatą w wapń, należy uzupełniać higieną jamy ustnej z wykorzystaniem past bogatych w Ca.

 

Do dentysty co trzy miesiące

Ze względu na specyficzną budowę zębów mlecznych czyli głębokie bruzdy i cienką warstwę tkanek zęba, mleczaki są szczególnie narażone na próchnicę (w bruzdach zalegają resztki jedzenia i rozwijają się bakterie). Należy pamiętać także, że proces próchnicowy zębów mlecznych przebiega o wiele szybciej, niż u dorosłych. Dlatego, warto zaprowadzać pociechę do dentysty raz na kwartał. Przeglądy jamy ustnej są bezpłatne. – Nieleczone ubytki narażają dziecko nie tylko na ból, który może spowodować traumę związaną z wizytami u dentysty, ale mogą także skutkować poważnymi powikłaniami. Ząb mleczny z miazgą zgorzelinową może być przyczyną zakażenia ogólnego organizmu.

Poważnym powikłaniem próchnicy są ropnie, charakteryzujące się obrzękiem, silnymi bólami zębów i wysoką gorączką. Stany zapalne zębów mlecznych mogą powodować także uszkodzenia zębów stałych – wyjaśnia stomatolog. W utrzymaniu zdrowej jamy ustnej, konieczna jest także prawidłowa higiena. Dentysta, w zależności od wieku dziecka, powinien zalecić odpowiednią pastę z fluorem oraz pokazać jak prawidłowo szczotkować zęby. - Zęby należy czyścić nie krócej niż 3 minuty. Można kupić klepsydrę i ustawić ją w łazience, dziecko będzie w ten sposób zmobilizowane do tego, by wytrzymać te 3 minuty. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie i niewielką główkę. Pasta zaś być przeznaczona do wieku dziecka.

U maluchów do 6. roku życia, nie stosuje się past dla dorosłych z fluorem, ponieważ dzieci większość pasty połykają, co może prowadzić do przedawkowania fluoru czyli tzw. fluorozy, która objawia się białymi lub brązowym plamami na powierzchni szkliwa. Dziś w aptekach dostępne są pasty bez fluoru lub o bardzo niskiej zawartości. Powinniśmy je stosować u dzieci w wieku 3-6 lat. Ruchami wymiatającymi myjemy zęby znajdujące się z przodu, te na tylnym łuku powinniśmy myć wykonując szczoteczką ruch do przodu i do tyłu. Nie należy zapominać o myciu języka - wyjaśnia.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kasiatarka, halina2159.

Komentarze

  • malina627 | 21-11-2014 10:37:56

    Wszyscy mówią o zębach u maluchów a mnie zastanawia dlaczego jest tyle substancji słodzących w produktach dla dzieci, soki, deserki, ostatnio odkryłam ksylitol - naturalny cukier z brzozy. On korzystnie wpływa na mineralizację zębów dzieci, zaczęłam czytać etykiety i znalazłam nawet syropy z ksylitolem. Na akcję przeziębienie jaka u mnie panuje w domu ja mam Zatogrip na problemy z zatokami i i ...
  • martynka002 | 15-01-2015 18:17:39

    wszystko przed nami , wiec wasze rady sa cenne. Zawsze lepiej wiedziec cos wiecej.
  • joanka106259 | 19-01-2015 19:22:37

    Hmm ja ostatnio na wizycie u dentystki usłyszałam, że powoli odchodzi się od fluoryzacji zębów, gdyż nadmiar fluoru jest szkodliwy i może odkładać się w wątrobie. Dentystka mówiła, że już nawet w pastach do zębów zminiejsza się ilość fluoru lub od niego odchodzi a w tym artykule zaleca się fluoryzację. I zdziwiłam się, że wizyty u dentysty z mleczakami powinny być co 3 miesiące,ja jak wybrałam ...
  • donnavito | 26-01-2015 22:51:40

    Fluor jest nawet w wodzie pitnej, jesli dziecko myje ząbki często pastą z fluorem (mówi sie po kazdym posiłku, czyli 5 razy dziennie),może miec problem z nadmiarem fluoru.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zęby, ząbki, szkoła, przedszkole, próchnica

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj