Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.
Kiedy powtarzamy wyniki testu?
Jeżeli kobieta w prawidłowym okresie zrobiła badanie testu z moczu (czyli po 28 dniach od stosunku i zapłodnienia) i wygląda na to, że jest w ciąży, ale ma wynik tzw. wątpliwy, to jednak powinna go zweryfikować.
- Jestem zwolennikiem sprawdzenia beta-hCG. Jeśli pacjentka uważa, że powinna być już 4 tygodnie w ciąży, a wynik testu z moczu jest wątpliwy, to podjednostka beta oznaczona z krwi wskaże jej w jakim jest okresie ciąży. Przecież kobiety mają różną długość trwania cyklu miesięcznego. I nawet przy regularnych miesiączkach zakłada się, że pacjenta mogła zajść w ciążę między 5. a 28. dniem cyklu, czyli mamy duży rozrzut. Chyba, że kobieta miała tylko jeden stosunek, wtedy od tego momentu trzeba policzyć 28 dni plus jeden dzień (jeden dzień migrują plemniki i trzeba to wziąć pod uwagę). Hormon się pojawia we krwi ósmego dnia od zapłodnienia. Warto dobrze znać swój cykl owulacyjny i dni płodne – mówi Krystyna Derwisz.
Owulacja (w przypadku 28-dniowego cyklu) powinna być na około 14 dni przed następną miesiączką, ale jeśli cykl jest 22-dniowy, to owulacja może być w 8. dniu cyklu. Jeśli mamy 35-dniowy cykl, to owulacja jest w 21. dniu cyklu. W przypadku cykli nieregularnych ( 28- dniowy, innym razem 35-dniowy), kobieta nie wie, kiedy zaszła w ciążę.
Jeśli kobieta chce wiedzieć jak najwcześniej czy jest w ciąży, to może wykonać test z krwi dwa lub trzy dni przed spodziewaną miesiączką. - Robienie testu, o czym słyszałam, zaraz po stosunku lub dwa, trzy dni po, nie ma najmniejszego sensu. To wynika z fizjologii zarodka. Zarodek w pierwszym dniu po zapłodnieniu nie produkuje hormonu, hormon pojawia się we krwi dopiero 8. dnia od zapłodnienia, bo trofoblast produkuje gonadotropiny kosmkowe (hCG) w siódmym dniu – wyjaśnia położnik.