Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Kiedy testy ciążowe są fałszywie ujemne, a kiedy fałszywie dodatnie

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

BE@W

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

 

Kiedy powtarzamy wyniki testu?

Jeżeli kobieta w prawidłowym okresie zrobiła badanie testu z moczu (czyli po 28 dniach od stosunku i zapłodnienia) i wygląda na to, że jest w ciąży, ale ma wynik tzw. wątpliwy, to jednak powinna go zweryfikować.

- Jestem zwolennikiem sprawdzenia beta-hCG. Jeśli pacjentka uważa, że powinna być już 4 tygodnie w ciąży, a wynik testu z moczu jest wątpliwy, to podjednostka beta oznaczona z krwi wskaże jej w jakim jest okresie ciąży. Przecież kobiety mają różną długość trwania cyklu miesięcznego. I nawet przy regularnych miesiączkach zakłada się, że pacjenta mogła zajść w ciążę między 5. a 28. dniem cyklu, czyli mamy duży rozrzut. Chyba, że kobieta miała tylko jeden stosunek, wtedy od tego momentu trzeba policzyć 28 dni plus jeden dzień (jeden dzień migrują plemniki i trzeba to wziąć pod uwagę). Hormon się pojawia we krwi ósmego dnia od zapłodnienia. Warto dobrze znać swój cykl owulacyjny i dni płodne – mówi Krystyna Derwisz.

Owulacja (w przypadku 28-dniowego cyklu) powinna być na około 14 dni przed następną miesiączką, ale jeśli cykl jest 22-dniowy, to owulacja może być w 8. dniu cyklu. Jeśli mamy 35-dniowy cykl, to owulacja jest w 21. dniu cyklu. W przypadku cykli nieregularnych ( 28- dniowy, innym razem 35-dniowy), kobieta nie wie, kiedy zaszła w ciążę.

Jeśli kobieta chce wiedzieć jak najwcześniej czy jest w ciąży, to może wykonać test z krwi dwa lub trzy dni przed spodziewaną miesiączką. - Robienie testu, o czym słyszałam, zaraz po stosunku lub dwa, trzy dni po, nie ma najmniejszego sensu. To wynika z fizjologii zarodka. Zarodek w pierwszym dniu po zapłodnieniu nie produkuje hormonu, hormon pojawia się we krwi dopiero 8. dnia od zapłodnienia, bo trofoblast produkuje gonadotropiny kosmkowe (hCG) w siódmym dniu – wyjaśnia położnik.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, halina2159, 0202oliwcia.

Komentarze

 • Evii91 | 25-08-2018 22:21:30

  Testy z moczu nie są takie dokładne. 4 dni przed spodziewana miesiaczka zrobiłam test, a raczej dwa o czułości 25. Na obu druga linia wyraźną, ale jaśniejsza niż kontrolna. Na następny dzień czyli 3 dni przed miesiaczka badanie krwi beta hcg 190. Dziwi mnie fakt że kreski były jaśniejsze, mimo takiego wyniku.
 • wiktoria97 | 17-11-2018 19:10:08

  Witam. Mam wielki dylemat. Mam bardzo nieregularne cykle. Biorę leki na umormowanie miesiączki. Kochalismy się z partnerem jakieś 2 tygodnie temu, miesiączki nie dostałam, spóźnia mi się 2 dni. Dziś rano zrobiłam 2 testy, które wyszły negatywnie. Od tygodnia pobolewa mnie podbrzusze, nie mam apetytu, moje piersi stały się pełniejsze i widać na nich niebieskie żyłki, oraz chodzę do łazienki co 1...
 • MamaEmilki | 20-11-2018 21:51:19

  Ja test ciążowy zrobiłam gdy byłam już w drugim miesiącu ciąży Zaskoczyło nas TO i nie wiedziałam, że się uda. Test swoją drogą ale trzeba zgłosić się do ginekologa, by potwierdzić. A jak przechodziłyście ciążę? Ja cały ten czas fiksowałam. Bałam się o swoje maleństwo i co chwile sprawdzałam poziom hormonu beta HCG kalkulatorem Tylko to dawało mi spokój. Koleżanka również ciężarna postraszyła...
 • Wandzia123 | 10-01-2019 21:54:05

  Dziewczyny, W październiku przestałam brać antykoncepcję hormonalną. Potem okresy miałam w normie (cykle ok 27-28 dni). Teraz z kolei 42 dzień cyklu a miesiączki nie ma... zrobiłam chyba z 10 testów na mocz, różne rodzaje, a większość z porannego, pierwszego moczu. Kiedyś miałam podobną sytuację i lekarz zalecił mi orgametril do momentu odzyskania okresu, jednak tym razem sposób zawiódł (z...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: test ciążowy, seks, miesiączka, menstruacja, hormony, ciąża

Polecamy

Jeżeli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, według przepisów powinno siedzieć w foteliku lub na podstawce.

Jak przewozić starsze dziecko samochodem?

Tylko połowa dzieci w wieku powyżej czterech lat jest należycie przewożona w samochodach. Tymczasem do 12. roku życia o bezpieczeństwo dziecka należy dbać w szczególny sposób.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Jeśli zjesz rosół z kurczaka, twój dzidziuś nie powinien mieć reakcji alergicznej.

Dieta matki karmiącej

Choć nie słyszałam, żeby dziecku karmionemu piersią zaszkodziła zjedzona przez mamę jedna mandarynka czy kilka winogron, to niektóre dzieci źle reagują na większe ilości tych lub innych produktów.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj