Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Kiedy testy ciążowe są fałszywie ujemne, a kiedy fałszywie dodatnie

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

BE@W

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

 

Kiedy powtarzamy wyniki testu?

Jeżeli kobieta w prawidłowym okresie zrobiła badanie testu z moczu (czyli po 28 dniach od stosunku i zapłodnienia) i wygląda na to, że jest w ciąży, ale ma wynik tzw. wątpliwy, to jednak powinna go zweryfikować.

- Jestem zwolennikiem sprawdzenia beta-hCG. Jeśli pacjentka uważa, że powinna być już 4 tygodnie w ciąży, a wynik testu z moczu jest wątpliwy, to podjednostka beta oznaczona z krwi wskaże jej w jakim jest okresie ciąży. Przecież kobiety mają różną długość trwania cyklu miesięcznego. I nawet przy regularnych miesiączkach zakłada się, że pacjenta mogła zajść w ciążę między 5. a 28. dniem cyklu, czyli mamy duży rozrzut. Chyba, że kobieta miała tylko jeden stosunek, wtedy od tego momentu trzeba policzyć 28 dni plus jeden dzień (jeden dzień migrują plemniki i trzeba to wziąć pod uwagę). Hormon się pojawia we krwi ósmego dnia od zapłodnienia. Warto dobrze znać swój cykl owulacyjny i dni płodne – mówi Krystyna Derwisz.

Owulacja (w przypadku 28-dniowego cyklu) powinna być na około 14 dni przed następną miesiączką, ale jeśli cykl jest 22-dniowy, to owulacja może być w 8. dniu cyklu. Jeśli mamy 35-dniowy cykl, to owulacja jest w 21. dniu cyklu. W przypadku cykli nieregularnych ( 28- dniowy, innym razem 35-dniowy), kobieta nie wie, kiedy zaszła w ciążę.

Jeśli kobieta chce wiedzieć jak najwcześniej czy jest w ciąży, to może wykonać test z krwi dwa lub trzy dni przed spodziewaną miesiączką. - Robienie testu, o czym słyszałam, zaraz po stosunku lub dwa, trzy dni po, nie ma najmniejszego sensu. To wynika z fizjologii zarodka. Zarodek w pierwszym dniu po zapłodnieniu nie produkuje hormonu, hormon pojawia się we krwi dopiero 8. dnia od zapłodnienia, bo trofoblast produkuje gonadotropiny kosmkowe (hCG) w siódmym dniu – wyjaśnia położnik.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, halina2159, 0202oliwcia.

Komentarze

 • wiktoria97 | 17-11-2018 19:10:08

  Witam. Mam wielki dylemat. Mam bardzo nieregularne cykle. Biorę leki na umormowanie miesiączki. Kochalismy się z partnerem jakieś 2 tygodnie temu, miesiączki nie dostałam, spóźnia mi się 2 dni. Dziś rano zrobiłam 2 testy, które wyszły negatywnie. Od tygodnia pobolewa mnie podbrzusze, nie mam apetytu, moje piersi stały się pełniejsze i widać na nich niebieskie żyłki, oraz chodzę do łazienki co 1...
 • MamaEmilki | 20-11-2018 21:51:19

  Ja test ciążowy zrobiłam gdy byłam już w drugim miesiącu ciąży Zaskoczyło nas TO i nie wiedziałam, że się uda. Test swoją drogą ale trzeba zgłosić się do ginekologa, by potwierdzić. A jak przechodziłyście ciążę? Ja cały ten czas fiksowałam. Bałam się o swoje maleństwo i co chwile sprawdzałam poziom hormonu beta HCG kalkulatorem Tylko to dawało mi spokój. Koleżanka również ciężarna postraszyła...
 • Wandzia123 | 10-01-2019 21:54:05

  Dziewczyny, W październiku przestałam brać antykoncepcję hormonalną. Potem okresy miałam w normie (cykle ok 27-28 dni). Teraz z kolei 42 dzień cyklu a miesiączki nie ma... zrobiłam chyba z 10 testów na mocz, różne rodzaje, a większość z porannego, pierwszego moczu. Kiedyś miałam podobną sytuację i lekarz zalecił mi orgametril do momentu odzyskania okresu, jednak tym razem sposób zawiódł (z...
 • bobasowo_pl | 13-05-2019 12:07:14

  Po 10 dniach - sprawdz sobie sanity.pl/test-ciazowy-stream/

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: test ciążowy, seks, miesiączka, menstruacja, hormony, ciąża

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Dłuższa niż 4 godziny przerwa w karmieniu piersią może spowodować powrót pracy jajników i odblokowanie systemu hormonalnego.

Krwawienie w połogu

We wczesnym połogu, czyli w pierwszych dniach po porodzie, kobieta krwawi, ponieważ macica się obkurcza i oczyszcza. – Krwawienie tuż po porodzie nazywamy „odchodami”. Z początku są one krwiste, później brunatne, żółtawe, a na końcu szkliste, śluzowe....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj