Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Kiedy testy ciążowe są fałszywie ujemne, a kiedy fałszywie dodatnie

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

BE@W

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

 

Różne rodzaje testów

Wszystkie rodzaje testów ciążowych oparte są na immunologii, czyli na reakcji antygen-przeciwciało. Mamy testy płytkowe, w postaci flamastra i paskowe. Ich czułość jest podobna (przeważnie 25mlU/ml). Nie wdając się w szczegóły umieszczane w ulotce – zasada jest taka sama, tylko technika wykonania tych testów nieco inna. - Według mnie najlepsze są testy płytkowe. Pobiera się mocz do jałowego pojemniczka, z niego pipetką umieszcza się 5 kropli moczu na odpowiedniej płytce pomiarowej, a po 3-5 minutach odczytuje się wynik w odpowiednim okienku kontrolnym C i T, gdzie pojawiają się linie (kreski) odpowiednio zabarwione - wyjaśnia lekarka.

W przypadku testów paskowych, istnieje ryzyko zabrudzenia rękami paska, który zanurza się w pojemniku z moczem. Z kolei w przypadku testu strumieniowego (kiedy mocz bezpośrednio jest oddawany na flamaster, patyczek) śluz z pochwy lub drobinki krwi mogą wylecieć ze strumieniem i zaburzyć wynik badania. Jeżeli w oknie testowym pojawia się tylko linia kontrolna C ( brak ciąży), to po okresie dłuższym niż 5 minut nie należy odczytywać wyniku, ponieważ w teście nadal zachodzą reakcje chemiczne, które mogą zmienić obraz przeprowadzonego testu. - Jeśli pasek po badaniu nie jest wyraźny, a drugi w ogóle się nie pojawi, to kobieta powinna powtórzyć test z moczu po co najmniej trzech dniach. Kiedy chce się upewnić i wiedzieć co się z nią dzieje, to badanie z krwi laboratoryjne wykonane rano na czczo, da wyrazisty wynik stężenia hormonu beta hCG - radzi doktor. – Wynik jest już znany tego samego dnia po południu i na sto procent wiadomo, czy kobieta jest w ciąży czy nie – dodaje.

 

* Krystyna Derwisz, lekarz medycyny, specjalista ginekologii i położnictwa Szpitala Specjalistycznego im. St. Żeromskiego w Krakowie

 

 

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, halina2159, 0202oliwcia.

Komentarze

 • wiktoria97 | 17-11-2018 19:10:08

  Witam. Mam wielki dylemat. Mam bardzo nieregularne cykle. Biorę leki na umormowanie miesiączki. Kochalismy się z partnerem jakieś 2 tygodnie temu, miesiączki nie dostałam, spóźnia mi się 2 dni. Dziś rano zrobiłam 2 testy, które wyszły negatywnie. Od tygodnia pobolewa mnie podbrzusze, nie mam apetytu, moje piersi stały się pełniejsze i widać na nich niebieskie żyłki, oraz chodzę do łazienki co 1...
 • MamaEmilki | 20-11-2018 21:51:19

  Ja test ciążowy zrobiłam gdy byłam już w drugim miesiącu ciąży Zaskoczyło nas TO i nie wiedziałam, że się uda. Test swoją drogą ale trzeba zgłosić się do ginekologa, by potwierdzić. A jak przechodziłyście ciążę? Ja cały ten czas fiksowałam. Bałam się o swoje maleństwo i co chwile sprawdzałam poziom hormonu beta HCG kalkulatorem Tylko to dawało mi spokój. Koleżanka również ciężarna postraszyła...
 • Wandzia123 | 10-01-2019 21:54:05

  Dziewczyny, W październiku przestałam brać antykoncepcję hormonalną. Potem okresy miałam w normie (cykle ok 27-28 dni). Teraz z kolei 42 dzień cyklu a miesiączki nie ma... zrobiłam chyba z 10 testów na mocz, różne rodzaje, a większość z porannego, pierwszego moczu. Kiedyś miałam podobną sytuację i lekarz zalecił mi orgametril do momentu odzyskania okresu, jednak tym razem sposób zawiódł (z...
 • bobasowo_pl | 13-05-2019 12:07:14

  Po 10 dniach - sprawdz sobie sanity.pl/test-ciazowy-stream/

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: test ciążowy, seks, miesiączka, menstruacja, hormony, ciąża

Polecamy

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

W pierwszym trymestrze ciąży aż 90 procent kobiet odczuwa bóle brzucha.

Różne bóle brzucha w ciąży

Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

czytaj

Dłuższa niż 4 godziny przerwa w karmieniu piersią może spowodować powrót pracy jajników i odblokowanie systemu hormonalnego.

Krwawienie w połogu

We wczesnym połogu, czyli w pierwszych dniach po porodzie, kobieta krwawi, ponieważ macica się obkurcza i oczyszcza. – Krwawienie tuż po porodzie nazywamy „odchodami”. Z początku są one krwiste, później brunatne, żółtawe, a na końcu szkliste, śluzowe....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj