Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Kiedy testy ciążowe są fałszywie ujemne, a kiedy fałszywie dodatnie

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

BE@W

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

 

Różne rodzaje testów

Wszystkie rodzaje testów ciążowych oparte są na immunologii, czyli na reakcji antygen-przeciwciało. Mamy testy płytkowe, w postaci flamastra i paskowe. Ich czułość jest podobna (przeważnie 25mlU/ml). Nie wdając się w szczegóły umieszczane w ulotce – zasada jest taka sama, tylko technika wykonania tych testów nieco inna. - Według mnie najlepsze są testy płytkowe. Pobiera się mocz do jałowego pojemniczka, z niego pipetką umieszcza się 5 kropli moczu na odpowiedniej płytce pomiarowej, a po 3-5 minutach odczytuje się wynik w odpowiednim okienku kontrolnym C i T, gdzie pojawiają się linie (kreski) odpowiednio zabarwione - wyjaśnia lekarka.

W przypadku testów paskowych, istnieje ryzyko zabrudzenia rękami paska, który zanurza się w pojemniku z moczem. Z kolei w przypadku testu strumieniowego (kiedy mocz bezpośrednio jest oddawany na flamaster, patyczek) śluz z pochwy lub drobinki krwi mogą wylecieć ze strumieniem i zaburzyć wynik badania. Jeżeli w oknie testowym pojawia się tylko linia kontrolna C ( brak ciąży), to po okresie dłuższym niż 5 minut nie należy odczytywać wyniku, ponieważ w teście nadal zachodzą reakcje chemiczne, które mogą zmienić obraz przeprowadzonego testu. - Jeśli pasek po badaniu nie jest wyraźny, a drugi w ogóle się nie pojawi, to kobieta powinna powtórzyć test z moczu po co najmniej trzech dniach. Kiedy chce się upewnić i wiedzieć co się z nią dzieje, to badanie z krwi laboratoryjne wykonane rano na czczo, da wyrazisty wynik stężenia hormonu beta hCG - radzi doktor. – Wynik jest już znany tego samego dnia po południu i na sto procent wiadomo, czy kobieta jest w ciąży czy nie – dodaje.

 

* Krystyna Derwisz, lekarz medycyny, specjalista ginekologii i położnictwa Szpitala Specjalistycznego im. St. Żeromskiego w Krakowie

 

 

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, halina2159, 0202oliwcia.

Komentarze

 • Wandzia123 | 10-01-2019 21:54:05

  Dziewczyny, W październiku przestałam brać antykoncepcję hormonalną. Potem okresy miałam w normie (cykle ok 27-28 dni). Teraz z kolei 42 dzień cyklu a miesiączki nie ma... zrobiłam chyba z 10 testów na mocz, różne rodzaje, a większość z porannego, pierwszego moczu. Kiedyś miałam podobną sytuację i lekarz zalecił mi orgametril do momentu odzyskania okresu, jednak tym razem sposób zawiódł (z...
 • bobasowo_pl | 13-05-2019 12:07:14

  Po 10 dniach - sprawdz sobie sanity.pl/test-ciazowy-stream/
 • Kalina88 | 10-09-2019 13:21:02

  W dzień spodziewanej miesiączki. Ja testowałam się 5 razy. Później zaczęłam kontrolę owulacji bo zwątpienie spowodowało brak ochoty na seks i w ogóle załamanie Używałam cyklo testera myway i udało się!
 • dracenka | 29-10-2019 13:27:28

  Ja jak staralismy sie o dziecko odpuscilam sobie testy sikane.. dwa takie testy to cena badania bety w diagnostyce. Wolalam sobie taki w laboratorium test zrobic i miec pewnosc a nie domysly czy kreska jest czy nie ma czy pojawila sie za pozno czy za wczesnie itp itd.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: test ciążowy, seks, miesiączka, menstruacja, hormony, ciąża

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj