Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.
Różne rodzaje testów
Wszystkie rodzaje testów ciążowych oparte są na immunologii, czyli na reakcji antygen-przeciwciało. Mamy testy płytkowe, w postaci flamastra i paskowe. Ich czułość jest podobna (przeważnie 25mlU/ml). Nie wdając się w szczegóły umieszczane w ulotce – zasada jest taka sama, tylko technika wykonania tych testów nieco inna. - Według mnie najlepsze są testy płytkowe. Pobiera się mocz do jałowego pojemniczka, z niego pipetką umieszcza się 5 kropli moczu na odpowiedniej płytce pomiarowej, a po 3-5 minutach odczytuje się wynik w odpowiednim okienku kontrolnym C i T, gdzie pojawiają się linie (kreski) odpowiednio zabarwione - wyjaśnia lekarka.
W przypadku testów paskowych, istnieje ryzyko zabrudzenia rękami paska, który zanurza się w pojemniku z moczem. Z kolei w przypadku testu strumieniowego (kiedy mocz bezpośrednio jest oddawany na flamaster, patyczek) śluz z pochwy lub drobinki krwi mogą wylecieć ze strumieniem i zaburzyć wynik badania. Jeżeli w oknie testowym pojawia się tylko linia kontrolna C ( brak ciąży), to po okresie dłuższym niż 5 minut nie należy odczytywać wyniku, ponieważ w teście nadal zachodzą reakcje chemiczne, które mogą zmienić obraz przeprowadzonego testu. - Jeśli pasek po badaniu nie jest wyraźny, a drugi w ogóle się nie pojawi, to kobieta powinna powtórzyć test z moczu po co najmniej trzech dniach. Kiedy chce się upewnić i wiedzieć co się z nią dzieje, to badanie z krwi laboratoryjne wykonane rano na czczo, da wyrazisty wynik stężenia hormonu beta hCG - radzi doktor. – Wynik jest już znany tego samego dnia po południu i na sto procent wiadomo, czy kobieta jest w ciąży czy nie – dodaje.
* Krystyna Derwisz, lekarz medycyny, specjalista ginekologii i położnictwa Szpitala Specjalistycznego im. St. Żeromskiego w Krakowie