Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Kiedy testy ciążowe są fałszywie ujemne, a kiedy fałszywie dodatnie

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

BE@W

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

 

Różne rodzaje testów

Wszystkie rodzaje testów ciążowych oparte są na immunologii, czyli na reakcji antygen-przeciwciało. Mamy testy płytkowe, w postaci flamastra i paskowe. Ich czułość jest podobna (przeważnie 25mlU/ml). Nie wdając się w szczegóły umieszczane w ulotce – zasada jest taka sama, tylko technika wykonania tych testów nieco inna. - Według mnie najlepsze są testy płytkowe. Pobiera się mocz do jałowego pojemniczka, z niego pipetką umieszcza się 5 kropli moczu na odpowiedniej płytce pomiarowej, a po 3-5 minutach odczytuje się wynik w odpowiednim okienku kontrolnym C i T, gdzie pojawiają się linie (kreski) odpowiednio zabarwione - wyjaśnia lekarka.

W przypadku testów paskowych, istnieje ryzyko zabrudzenia rękami paska, który zanurza się w pojemniku z moczem. Z kolei w przypadku testu strumieniowego (kiedy mocz bezpośrednio jest oddawany na flamaster, patyczek) śluz z pochwy lub drobinki krwi mogą wylecieć ze strumieniem i zaburzyć wynik badania. Jeżeli w oknie testowym pojawia się tylko linia kontrolna C ( brak ciąży), to po okresie dłuższym niż 5 minut nie należy odczytywać wyniku, ponieważ w teście nadal zachodzą reakcje chemiczne, które mogą zmienić obraz przeprowadzonego testu. - Jeśli pasek po badaniu nie jest wyraźny, a drugi w ogóle się nie pojawi, to kobieta powinna powtórzyć test z moczu po co najmniej trzech dniach. Kiedy chce się upewnić i wiedzieć co się z nią dzieje, to badanie z krwi laboratoryjne wykonane rano na czczo, da wyrazisty wynik stężenia hormonu beta hCG - radzi doktor. – Wynik jest już znany tego samego dnia po południu i na sto procent wiadomo, czy kobieta jest w ciąży czy nie – dodaje.

 

* Krystyna Derwisz, lekarz medycyny, specjalista ginekologii i położnictwa Szpitala Specjalistycznego im. St. Żeromskiego w Krakowie

 

 

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, halina2159, 0202oliwcia.

Komentarze

 • Evii91 | 25-08-2018 22:21:30

  Testy z moczu nie są takie dokładne. 4 dni przed spodziewana miesiaczka zrobiłam test, a raczej dwa o czułości 25. Na obu druga linia wyraźną, ale jaśniejsza niż kontrolna. Na następny dzień czyli 3 dni przed miesiaczka badanie krwi beta hcg 190. Dziwi mnie fakt że kreski były jaśniejsze, mimo takiego wyniku.
 • wiktoria97 | 17-11-2018 19:10:08

  Witam. Mam wielki dylemat. Mam bardzo nieregularne cykle. Biorę leki na umormowanie miesiączki. Kochalismy się z partnerem jakieś 2 tygodnie temu, miesiączki nie dostałam, spóźnia mi się 2 dni. Dziś rano zrobiłam 2 testy, które wyszły negatywnie. Od tygodnia pobolewa mnie podbrzusze, nie mam apetytu, moje piersi stały się pełniejsze i widać na nich niebieskie żyłki, oraz chodzę do łazienki co 1...
 • MamaEmilki | 20-11-2018 21:51:19

  Ja test ciążowy zrobiłam gdy byłam już w drugim miesiącu ciąży Zaskoczyło nas TO i nie wiedziałam, że się uda. Test swoją drogą ale trzeba zgłosić się do ginekologa, by potwierdzić. A jak przechodziłyście ciążę? Ja cały ten czas fiksowałam. Bałam się o swoje maleństwo i co chwile sprawdzałam poziom hormonu beta HCG kalkulatorem Tylko to dawało mi spokój. Koleżanka również ciężarna postraszyła...
 • Wandzia123 | 10-01-2019 21:54:05

  Dziewczyny, W październiku przestałam brać antykoncepcję hormonalną. Potem okresy miałam w normie (cykle ok 27-28 dni). Teraz z kolei 42 dzień cyklu a miesiączki nie ma... zrobiłam chyba z 10 testów na mocz, różne rodzaje, a większość z porannego, pierwszego moczu. Kiedyś miałam podobną sytuację i lekarz zalecił mi orgametril do momentu odzyskania okresu, jednak tym razem sposób zawiódł (z...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: test ciążowy, seks, miesiączka, menstruacja, hormony, ciąża

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj