Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy można samemu podawać dzieciom witaminy i suplementy diety?

Twój Ekspert Pediatra Pulmonolog

Suplementy diety to środki spożywcze, które mają uzupełnić dietę witaminami i składnikami mineralnymi. Zaleca się je tylko dorosłym, m.in. kobietom w ciąży (potrzebują dodatkowego żelaza i kwasu foliowego), osobom intensywnie odchudzającym się i osobom starszym, np. kobietom w menopauzie zagrożonym osteoporozą (witaminę D3).

Dr n. med. Marek Migdał

Fot. archiwum prywatne

Dr n. med. Marek Migdał

Suplementów nie stosuje w pediatrii, bo w ogóle nie są przeznaczone dla dzieci. Choć suplementy diety nie są lekami, nadmierne ich przyjmowanie może powodować powikłania niepożądane, jak w przypadku leków.

Jeśli chodzi o dzieci, jedynym wyjątkiem są niemowlaki karmione mlekiem matki, które potrzebują dodatkowej witaminy D3, bo już niemowlaki karmione mieszankami mlecznymi, otrzymują w nich tyle witaminy D3, ile trzeba.

Rodzice, którzy podają dzieciom suplementy diety bez lekarskiej kontroli, ryzykują powikłania groźne w skutkach, np. poważne choroby nerek. Stanowczo odradzam stosowanie tych preparatów na własną rękę. Oczywiście dzieci dostają w określonych wskazaniach medycznych (np. niedokrwistości) dodatkowo witaminy z grupy B, ale to jest już leczenie pod kierunkiem lekarza, a nie uzupełnianie diety.

Właściwie urozmaicona dieta, odpowiednia dla dziecka w określonym wieku jest lepsza niż jakiekolwiek suplementy, które są chemicznym produktem i ani nie działają tak samo, ani nie wchłaniają się tak samo jak witaminy w naturalnych produktach (choćby witamina C zawarta w owocach).
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: witaminy, witamina D3, leki, choroby, apteczka

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj