Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Tata przy porodzie

Powód do rozwodu?

Czy wszystkie pary powinny rodzić razem? Eksperci doradzają, by poród z uczestnictwem taty, był wspólną i przemyślaną decyzją. Nie wszyscy bowiem są gotowi do tego.

Doświadczenie położników wskazuje, że wspólny poród ma sens, jeśli rodzice zaliczyli szkołę rodzenia.

Fot. iStockphoto

Doświadczenie położników wskazuje, że wspólny poród ma sens, jeśli rodzice zaliczyli szkołę rodzenia.

Dla większości par rodzinny poród to trafiona decyzja, bo zalet jego jest zdecydowanie więcej niż minusów. Położnicy podkreślają, że dla czekającej na dziecko, zestresowanej kobiety, obecność jej mężczyzny u boku, to prawdziwy skarb. – Daje psychologiczne wsparcie i poczucie więzi – mówi dr Cezary Szymański, ginekolog i położnik z Lublina. – Wsparcie męża na porodówce, to najlepsze dla kobiety co może być – potwierdza Danuta Szczerba ze Szkoły Rodzenia Dana w Ostrowie Wielkopolskim. Poród, to przecież niezwykle intymna sytuacja, a ojciec dziecka, to jedyna osoba na porodówce pasująca do tej intymności. Kobieta nie tylko może się do niego przytulić, być przez niego pogłaskana, ale też z jego obecności czerpać poczucie bezpieczeństwa. Zdarza się przecież, że personel nie jest dość miły albo wręcz poświęca rodzącej mało czasu i ona czuje się przez to opuszczona i zagrożona.

Partner w razie potrzeby może interweniować, dopytać co się dzieje, czy po prostu zastąpić położną, np. masować, uspokajać rodzącą kobietę. Czasem zresztą wystarczy, by złapał przyszłą mamę za rękę, zażartował czy powtarzał słowa otuchy.

 

Powinno być wymagane świadectwo

 

Doświadczenie położników wskazuje jednak, że wspólny poród ma sens, jeśli rodzice zaliczyli szkołę rodzenia. – To po niej najlepiej podjąć decyzję. Bo panowie wiedzą już jak pomóc i wspierać kobietę, i co najważniejsze, są przygotowani na to co ich czeka – tłumaczy Danuta Szczerba.

Wspólny poród zazwyczaj nie tylko wzmacnia związek, ale i relacje ojca z dzieckiem. – Od razu nawiązuje się między nimi więź. Dziecko czuje jego obecność. Ale trzeba podkreślić, że jeszcze więcej z tego pierwszego, szybkiego kontaktu, dostaje ojciec dziecka – precyzuje dr Szymański.

Dodatkowo mężczyzna uzmysławia sobie jak dużym wysiłkiem dla kobiety jest poród i później chętniej włącza się w opiekę nad dzieckiem i przejmuje część obowiązków mamy.

 

Jednak nie należy też decydować się na rodzinny poród w owczym pędzie, tylko dlatego, że robią to inni. Położnicy odradzają uczestniczenie w porodzie mężczyznom, którzy nie radzą sobie z emocjami.

Na porodówce nie zawsze przecież wszystko idzie gładko. A jeśli są jakieś nieprzewidziane okoliczności, komplikacje, lekarzom potrzebny jest spokój i opanowanie. Kłótliwy lub rozemocjonowany partner rodzącej, może przeszkadzać. – Taki ojciec może zaburzyć organizację porodu. Ponieważ nie wie co się dzieje, bywa, że jest agresywny - mówi dr Szymański.

- Albo mają błędne wyobrażenie o tym jak powinno być i przeszkadzają, denerwują personel – dopowiada Szczerba. A personel nie jest od tego, by zajmować się omdlałym czy nadpobudliwym tatą, a rodzącą mamą.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: WIOLA84.

Komentarze

  • Doris85 | 08-04-2015 11:25:37

    To mężczyzna powinien podjąć decyzję czy chce być przy porodzie czy nie, a my nie powinnyśmy go do tego w żadnym wypadku zmuszać. Wiadomo, że może raźniej by było kobiecie jakby ukochany był przy nas, ale on też tego musi chcieć. Obecność przy porodzie może być dla niego traumatycznym przeżyciem i przez to może zmienić się jego sposób postrzegania kobiety. Śmiało może go zastąpić mama czy przyj...
  • dorota2010 | 10-04-2015 10:18:07

    Mój facet również będzie ze mną przy porodzie. Uzgodniliśmy to wspólnie po pierwszym USG Strasznie boję się porodu dlatego potrzebuję jego wsparcia.
  • esflores | 13-04-2015 09:19:31

    Modzelka dla kobiety taki widok tez moze byc przerazajacy Nie zapominajmy ze nie tylko tatusiowie moga sie bac.. Moj maz byl przy pierwszym porodzie i duzo mi dalo to ze ktos byl ze mna (gdyby nie chcial to prosilabym wtedy kolezanke, nie mam mamy a siostry mieszkaja daleko wiec niewiele opcji wyboru bylo). Mimo ze tak praktycznie osoba towarzyszaca niewiele moze pomoc (zreszta to akurat zada...
  • igaigs | 30-01-2016 07:53:21

    Decyzja o uczestnictwie mojego meza przy porodzie była znana zanim byłam w ciązy. JA chciałam zeby byl, on również. Uważam, że poród jest nie tylko i wyłącznie sprawą kobiety ale sprawą dwojga osób - rodziców dziecka. Oczywiście nie można nikogo zmusza, ale warto żeby mężczyzna był przy kobiecie chociaż w 1 okresie porodu, pełnym bólu i wysiłku. Takie drobnostki jak podanie wody, wytarcie czoła...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj