Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy polscy mężczyźni w domu tylko leniuchują?

Tato, zaangażuj się!

Polscy ojcowie sporo pracują zawodowo, ale obowiązkom domowym poświęcają raczej mało czasu - wynika z ogólnoeuropejskich badań. Z kolei wyniki naszej sondy pokazują, że ebobasowi ojcowie są jednak bardziej zaangażowani w życie rodzinne. 

Więź z dzieckiem to najlepsza inwestycja w przyszłość

Fot. Fotolia.com

Więź z dzieckiem to najlepsza inwestycja w przyszłość

- Praca zawodowa zajmuje Polkom tygodniowo średnio 44 godziny. W domu pracują one kolejne 29 godzin. Mężczyźni, którzy w pracy spędzają 48 godzin, w domu pracują tylko 8 – mówił podczas Kongresu Kobiet, który odbył się w Warszawie 14-15 czerwca 2013 roku publicysta Piotr Pacewicz, przedstawiając wyniki badań przeprowadzonych w kilkunastu krajach Europy.

Polki pracują więc tygodniowo 73 godziny, zaś mężczyźni – 56 godzin.

- To jest ten rzeczywisty urlop ojcowski, którzy ojcowie biorą od własnych rodzin – żartował gorzko Pacewicz. Jeszcze gorsze wskaźniki zaangażowania mężczyzn w codzienne obowiązki domowe można obserwować tylko na południu Europy, w których żywa wciąż jest kultura patriarchatu. - Patriarchat w polskim domu to nie tyle władza, co ordynarne lenistwo – przekonywał Piotr Pacewicz zebrane w Sali Kongresowej panie, które co rusz brawami potwierdzały stawiane przez publicystę tezy.

W Szwecji różnica między czasem pracy kobiet i mężczyzn – pracą zawodową i obowiązkami domowymi – spadła w ciągu ostatnich lat do siedmiu godzin. Z jednej strony Szwedki mniej godzin spędzają w pracy płatnej (normą w Szwecji w przypadku matek jest praca w niepełnym wymiarze godzin), z drugiej mężczyźni w tym kraju na obowiązki domowe przeznaczają tygodniowo 12 godzin, półtora raza więcej niż Polacy. M.in. dzięki temu Szwecja od lat notuje jeden z najwyższych w Europie wskaźników przyrostu naturalnego, a w krajach takich jak Polska kobiety nie chcą rodzić dzieci.

Na kilkanaście dni przed Kongresem Kobiet na portalu uruchomiliśmy sondę. Zapytaliśmy w co angażują się – po pracy – eBobasowi tatusiowie.

Nie jest źle, bo na pierwszym miejscu (niemal 40 proc. odpowiedzi, na dzień 21 czerwca) znalazła się „zabawa z dzieckiem”. - Kiedy mąż wraca z pracy, córa już w drzwiach wyciąga do niego ręce, muszą razem zjeść obiad, potem tata ogląda z Lilką bajkę ....chwila wytchnienia i ...podłoga i kanapa to ulubione królestwo zabaw – napisała kicia779. Brawa dla tego taty, zwłaszcza że po zabawie też zajmuje się dzieckiem!

Co czwarty tata włącza się w typowe obowiązki domowe – zakupy, gotowanie.

Ale duża jest też frakcja ojców „leniwych”: co czwarty tata po pracy „zajmuje się” leżeniem na kanapie, oglądaniem telewizji albo graniem na komputerze. A kolejnych 13 proc. ma siłę tylko na to, by położyć się spać.

- Będąc z dzieckiem od początku i naprawdę, dostaniesz za to wypłatę. Nauczysz się dostrzegać, że nie ma niczego tak ciekawego, pięknego i zaskakującego, jak rozwój dzieci – apeluje tymczasem do polskiego ojca Piotr Pacewicz.

Tato, zaangażuj się więc!

 


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rodzina, rodzice

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj