Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nagłe przypadki porodu

Na wypadek, gdybyś trafiła do szpitala z marszu!

Co czeka kobietę, gdy zacznie się akcja porodowa, a ona nie ma przy sobie stosownych dokumentów, badań i spakowanych do szpitala rzeczy? Nie zawsze poród da się precyzyjnie zaplanować. Czasem kobieta pracuje intensywnie do dnia wyliczonej daty porodu, bo chce jak najwięcej mieć urlopu dla siebie i dziecka po jego narodzinach. Czasem zdarza się, że jest nie w miejscu zamieszkania, ale u rodziny, w innym mieście, czasem maluch rodzi się przed czasem i poród zaskakuje kobietę. Co wtedy?

Procedura w postępowaniu przy porodzie niespodziewanie przyjętej pacjentki jest taka sama jak przy przyjęciu kobiety w ciąży ze skierowaniem.

Fot. iStockphoto

Procedura w postępowaniu przy porodzie niespodziewanie przyjętej pacjentki jest taka sama jak przy przyjęciu kobiety w ciąży ze skierowaniem.

Nie tylko na filmach kobiety rodzą w taksówce lub w windzie. Media wciąż odnotowują przyjście na świat dziecka w nietypowych okolicznościach. Wanda Dueno urodziła syna w nowojorskim metrze, Siobhan Anderson, mieszkanka Amityville w stanie Nowy Jork, powiła bliźniaki na poboczu szosy, Elissa Simonson z Minnesoty nie zdążyła do szpitala i dziecko przyszło na świat na parkingu obok szpitalnego budynku. Aida Alamillo - Filipinka urodziła dziecko lecąc samolotem do San Francisco.
W Polsce również dochodzi do takich sytuacji: dzieci rodzą się na dworcach PKP (w Warszawie i w Poznaniu przygodni świadkowie odbierali porody), w Sosnowcu na świat przyszedł chłopiec w urzędzie pracy, niedaleko Mysłowic maluch urodził się w wozie strażackim. Pewien warszawski taksówkarz odbierał porody już trzy razy, ale wciąż nie umie odciąć pępowiny. Wszystkie jego pasażerki jechały do szpitala, ale nie zdążyły...

Przecież tylko 5 procent nowo narodzonych dzieci przychodzi na świat zgodnie z wyliczonym terminem!


Bez skierowania

Nie ma co się stresować brakiem dokumentów i w razie podejrzenia, że coś się zaczyna dziać, najlepiej pojechać do szpitala. Czasem przecież można przeoczyć pierwsze sygnały rozpoczęcia akcji porodowej – a kłopoty jelitowe przypisać na karb nieświeżej sałatki, częstsze oddawanie moczu zmarznięciem, ból pleców i nóg intensywnym siedzeniem przed komputerem. A tymczasem, to gorsze samopoczucie i kołatanie serca, wymioty lub biegunka mogą świadczyć o tym, że akcja się zaczęła.

Czasem nawet niezauważalnie odchodzi czop śluzowy zamykający szyjkę macicy, odpływają wody płodowe, które przecież nie muszą obficie chlustać, a zwilżają tylko niezauważalnie bieliznę. Skurcze porodowe mogą najpierw być niezbyt bolesne i niezbyt częste. Jeśli jednak są co 10-15 minut, to kobieta powinna przyjechać do szpitala tak jak stoi. - Nie ma co się przejmować brakiem skierowania do szpitala, bo każdy szpital ma obowiązek przyjąć kobietę w ciąży i w zależności od zaawansowania akcji skierować albo na salę przedporodową albo od razu na porodową - uspokaja Grażyna Komnata-Gajda, lekarz medycyny, specjalista ginekologii i położnik. - To nie szkodzi, że kobieta nie ma przy sobie dokumentacji z przebiegu ciąży. Jeśli jest jeszcze czas (na przykład to fałszywy alarm i do porodu jest naprawdę parę godzin) i jest taka możliwość, papiery może dowieść ktoś z rodziny. Jeśli jednak trzeba szybko działać wszystkie niezbędne badania zostaną zrobione od ręki w szpitalu.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: joanna25.

Komentarze

 • joanka106259 | 25-02-2015 18:36:43

  Ja jeżeli oddalam się od miejsca zamieszkania zawsze zabieram ze sobą dokumenty ciążowe. W bardziej zaawansowanej ciąży warto mieć choćby kartę ciąży w torebce, jest mała i nie zajmie dużo miejsca a zawiera najpotrzebniejsze informacje.
 • joanka106259 | 25-02-2015 18:39:33

  A jeżeli chodzi o niespodziewany poród ja tak miała w pierwszej ciąży. Nie miałam zadnych skurczy, nie działo się nic zapowiadającego poród a rano obudziłam się w mokrym łóżku, gdyż odeszły mi wody. Potem wszystko było już szybciutko. Chociaż muszę powiedzieć, że w pierwszym najbliżym szpitalu lekarz nie przyjął mnie. Zbadał, powiedział że dzidziuś będzie dziś i stwierdził, iż u nich nie ma mie...
 • ewa1989m | 17-03-2015 17:51:18

  Ja mimo mialam zlecenie na cc z powodu choroby osteoporozy a do tego zwerzona miednica i synek byl ulozony miednicowo, mialam planowana cc ,to balam sie ze urodze wczesniej tak jak mnie moja mama urodzila mnie miesiac wczesniej, balam sie ze poczuje skurcze,albo odejda mi wody,ale naszczescie donioslam do 38tyg:-), ale warto przeczytac artykul ba ten temat:-)
 • Doris85 | 05-04-2015 12:51:05

  Czasem ciężko przewidzieć kiedy dokładnie zaczniemy rodzić. Dlatego ja od samego początku ciąży zawsze noszę przy sobie kartę ciąży, a w domu mam wszystkie potrzebne dokumenty odłożone w jednej teczce, aby w razie niespodzianki mąż mógł łatwo znaleźć to, co potrzebne.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj