Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od kilku miesięcy moja półroczna już córeczka ma na lewym łuku brwiowym dziwną ,,gulkę". Wydaje się być jakby miękka w środku. Co z nią robić?

Twój Ekspert Pediatra

Jeżeli „gulka” nie ma szczególnego zabarwienia, tylko jest koloru skóry, to najprawdopodobniej nie mamy do czynienia z naczyniakiem (ten odznaczałby się charakterystycznym bordowym zabarwieniem), ale z tworem znajdującym się głębiej pod powierzchnią skóry.

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Fot. Archiwum

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Może to być na przykład tłuszczak, czyli łagodny nowotwór zbudowany z tkanki tłuszczowej. Tak jak u córeczki - tłuszczaki są miękkie w dotyku, nie bolą i z zasady wolno rosną. Dlatego nie obserwowaliście tego guza u dziecka wcześniej. By upewnić się, że wszystko jest w porządku, warto wykonać badanie USG. Nie powinien on urosnąć do zbyt dużych rozmiarów, niemniej jeżeli będzie się powiększał, to ze względów kosmetycznych warto go usunąć chirurgicznie.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • jowita | 15-05-2010 00:14:59

    No tak.....mam nadzieję,że szybko się uporamy z tą gulką! Przy najbliższej okazji poproszę lekarza o skierowanie na usg. Jak sobie tylko pomyślę o usuwaniu czegokolwiek u takiego maluszka to gęsiej skórki dostaję! Na szczęście gulka nie ma żadnego zabarwienia,nie boli,nie rośnie szybko. Uff,trochę mnie pocieszył ten artykół bo jak na razie to lekarze pediatrzy kazali tylko obserwować zmiany i n...
  • kkarollinaa | 08-06-2010 10:44:29

    Moja córcia też ma gulkę na łuku brwiowym. Również bez zabarwienia, przesuwa się pod skórą. Jesteśmy po wizycie u chirurga dziecięcego, ze stwierdzeniem,że to kaszaczek. Także ma byc usunięty ze względów kosmetycznych. Mieliśmy już nawet ustalony termin zabiegu,ale malutka się rozchorowała i nic z tego nie wyszło. Zabieg niby prosty,ale ma byc wykonany w znieczuleniu ogolnym i oczywiście to mni...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: skóra, choroby

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj