Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Z wizytą w wiosce Asteriksa

Nasza rodzina wśród Galów!

To świetne miejsce dla tych, którzy mają w sobie coś z łobuziaka – mówi Daria, która dwa lata temu wraz z mężem Tomkiem oraz synami, dziewięcioletnim Szymkiem i czteroipółletnim Łukaszem odwiedzili Parc Asterix.

Park Asterix, to miejsce, do którego można jechać z rodziną bez obawy, że ktoś będzie się nudził.

Fot. BE&W

Park Asterix, to miejsce, do którego można jechać z rodziną bez obawy, że ktoś będzie się nudził.

- Chłopcy są miłośnikami roller-coasterów, pontonów i łódek spadających i kręcących się w zawrotnym tempie, głośnego, podszytego strachem śmiechu i tego dreszczyku emocji, za który gotowi jesteśmy płacić każde pieniądze. Daria zapewnia, że warto było.

O parku

Parc Asterix znajduje się 30 km na północ od Paryża. To magiczne miejsce, w którym czas zatrzymał się przed wiekami - świat tajemniczych druidów, walecznych wojowników i postaci z historycznych podręczników. Nie powstałoby, gdyby nie barwna, obdarzona niewielką posturą, lecz wielkim duchem postać. Kiedy w 1961 roku we francuskim magazynie „Pilote” ukazała się pierwsza część przygód Gala Asteriksa, nikt jeszcze nie przewidywał, że właśnie narodziła się jedna z ikon francuskiej kultury popularnej. Tymczasem szelmowski Gal i jego przyjaciele migiem podbili serca małych i dużych na całym świecie. To na fali niesłabnącej popularności komiksowych bohaterów, w 1983 roku otwarto podwoje tematycznego parku rozrywki, dedykowanego żądnemu przygód i szalonej zabawy Galowi.
Park obejmuje ogromną powierzchnię i podzielony jest na siedem sektorów. Mimo że związany jest przede wszystkim z komiksowymi bohaterami, prezentuje też wiele interesujących wydarzeń z historii Francji. W sektorze pomarańczowym na przykład stajemy się świadkami epokowych wydarzeń: formowania się państwa czy wypadków z 14 lipca 1789 roku – zburzenia Bastylii i początków Rewolucji Francuskiej. Inne sektory odpowiadają historycznym krainom. Jest osada Wikingów, antyczna Grecja, Imperium Rzymskie z czasów Juliusza Cezara i oczywiście Galia, z wioską Asteriksa w pomysłowy sposób odpierającego zmasowane siły imperatora. Już sam spacer po owych krainach zapewnia niezapomniane wrażenia.

Atrakcje dla najmłodszych

Zarówno Szymek, jak i młodszy od niego o parę lat Łuki, znaleźli w parku coś dla siebie. - To miejsce, do którego można jechać z rodziną bez obawy, że mały się wybawi, a starszy wynudzi – przekonuje Daria. Zacznijmy od atrakcji dla najmłodszych. Są karuzele (np. bajecznie oświetlona Chaises-volantes), kolejka wiodąca do niezwykłego świata kryjącego się w zagajniku druidów z zaczarowaną fontanną, wielkimi muchomorami i grotą, w której mieszka echo. Z dziećmi trzeba koniecznie odwiedzić piękne akwarium, w którym odbywają się pokazy tresury delfinów i uchatek. Zapewne największe zainteresowanie maluchów wzbudzi wioska Asteriksa. To w niej mogą spotkać najważniejszych bohaterów komiksu, uścisnąć im rękę, zrobić pamiątkowe zdjęcie. W wiosce odbywają się pokazy akrobacji, kabarety i malowanie twarzy. Kuszą liczne sklepiki z pamiątkami i oczywiście mnóstwo łakoci sprzedawanych w przydrożnych kioskach.
W parku można też zorganizować dla swojego dziecka najwspanialsze i niezapomniane przyjęcie urodzinowe: przygotować bankiet, zamówić wspaniały tort i zaprosić do wspólnego stołu mieszkańców galijskiej wioski.

Atrakcje dla starszych dzieci i rodziców

Rodziców ujęła dobra organizacja. - Nie do przecenienia był fakt, że obsługa nie dawała na każdym kroku do zrozumienia, że we Francji mówi się tylko po francusku, tylko udzielała informacji i porad po angielsku – opowiada Daria. - Spodobał się nam także wystrój - kolorowy, w stylu komiksowym, ale nie mdlący, nie przesłodzony. Z najpopularniejszej atrakcji dla dużych, czyli jednego z największych na świecie roller-coasterów - Tonnerre de Zeus - nie skorzystali. Chcą to przeżyć wspólnie z synami, a więc mają powód, by powrócić, o co Szymek i Łuki coraz częściej proszą swoich rodziców. A wspomniany roller-coaster jest rzeczywiście imponujący. Uruchomiony w 1997 roku tor jest najdłuższym drewnianym coasterem w Europie, liczącym ponad 4 tysiące stóp długości! Nad budowlą góruje imponująca figura Zeusa, najwyższego z greckich bogów, ukazanego jako gromowładca. By docenić dreszczyk emocji, jaki nas czeka, warto wejść na oficjalną stronę parku: www.parcasterix.com, na której znajduje się film video nakręcony z perspektywy osoby jadącej roller-coasterem.
Równie ekscytujące przeżycia zapewnia La Descende du Styx, czyli spływ gumową tratwą po mitycznej rzece Styks. Trzeba się przygotować na liczne turbulencje, wiry wodne, wodospady, a nawet gejzery! Goście spragnieni jeszcze większych emocji w strugach wody, mogą wybrać się na Le Grand Splatch, co oznacza nie mniej nie więcej jak podróż z efektami wodnymi kończącą się spadaniem 11 metrów w dół z nurtem wodospadu.
Pamiętacie towarzyszące polskim wesołym miasteczkom zamki strachu? W Parku Asteriksa jest ich odpowiednik – Transdemonium. Dostarcza jednak znacznie mocniejszych wrażeń. Podróżuje się pociągiem i należy się spodziewać naprawdę wszystkiego, co najstraszniejsze.
Weekend w parku Asteriksa to przygoda dla każdego. To podróż z happy endem, z której wrócimy i mądrzejsi, i szczęśliwsi. Daria określa swoje wrażenia jednym słowem: „Pycha!”

***

Informacje organizacyjne

Park
Adres: Parc Astérix, Plailly, 60128 Paris, tel. +33 3 44 62 31 31

Godziny otwarcia: od 10.00 do 18.00, codziennie w okresie od kwietnia do października

Ceny biletów:
Dorośli (powyżej 12 roku życia): 39 EURO
Dzieci (od 3 do 11 lat): 29 EURO
Dzieci poniżej 3 roku życia: wstęp wolny
Parking: 8 EURO za dzień (6 tysięcy miejsc)
Bilety można kupić on-line, na stronie www.parasteric.com (strona tylko w języku francuskim)

Dojazd
Samochodem: Autostrada A1, Paris – Lille. Parc Asterix ma swój własny wyjazd z autostrady (między zjazdem nr 7 i 8)

Samolotem: Lotnisko Roissy-Charles-de-Gaulle. Znajduje się ono około 10 minut drogi do parku. Z lotniska kursują co pół godziny autobusy (bilety 8 EURO w obie strony, dzieci do lat 3 bezpłatnie )

Busem, z Paryża: przy wyjeździe z muzeum w Luwrze podstawiany jest specjalny bus dowożący do parku (wyjazd godzina 9.45, powrót 18.30). Ceny biletów: dorośli – 19 EURO, dzieci w wieku 3 – 11 lat – 13 EURO.

Noclegi
Hotele znajdujące się w pobliżu parku:

Hôtel des Trois Hiboux***, położony w sąsiedztwie parku, w cichej, zalesionej okolicy. Oferuje 100 pokoi, salę zabaw dla dzieci, bar z tarasem, restaurację. Pokoje wyposażone są w łóżka dla dzieci. Adres: Parc Asterix - 60128 Plailly. Doba w pokoju czteroosobowym: 239 EURO

Chateau Mont Royal Chantilly ***, ekskluzywny hotel mieszczący się w XIX wiecznym zamku, oddalonym około 2 km od Parc Asterix. Oferuje 109 pokoi i apartamentów. Adres: Route de Plailly, 60520 La Chapelle en Serval. Ceny: pokoje typu superior: od 130 do 270 EURO, pokoje Castle Life: 250 – 315 EURO

Decydując się na wizytę w Parc Asterix, można skorzystać z oferty jednego z biur podróży organizujących kilkudniowe wyjazdy dedykowane wyłącznie odwiedzinom w tej historyczno – rozrywkowej krainie.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • marta_1234 | 20-11-2014 21:01:29

    Uwielbiam tą serię filmów
  • moniaijulka | 02-02-2015 21:14:10

    Znam trochę francuski, ale przed wyjazdem tam będzie pewnie trzeba trochę się poduczyć kiedy córka będzie starsza i zacznie oglądać te bajki na pewno spodoba jej się pobyt w tym miejscu, a nam rodzicom również

Poczytaj również

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj