Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Sześciolatki w szkole

Rodzice mają wpływ na to, jak będzie dziecku w szkole!

O sześciolatkach w szkole rozmawiamy z dr Magdaleną Śniegulską, psychologiem z Zakładu Psychologii Klinicznej Dziecka w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie

Dzieci coraz szybciej się rozwijają i potrzebują „intelektualnej stymulacji”.

Fot. iStockphoto

Dzieci coraz szybciej się rozwijają i potrzebują „intelektualnej stymulacji”.

 

Sześciolatki, które nie są gotowe pójść do pierwszej klasy, mogą otrzymać od psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej zaświadczenie, które upoważnia do odroczenia ich obowiązku szkolnego. Ale w takiej sytuacji dziecko kolejny rok spędza w przedszkolu i ponownie uczy się tego samego!

Poradnie mają obowiązek wykonywać tego typu badania na zlecenie rodzica. Psycholog sprawdza dojrzałość emocjonalną, poziom inteligencji, zdolność analizy i syntezy wzrokowej, słuchowej itp. W zależności od wyników, rekomenduje się dalsze postępowanie. Ale to rodzic decyduje, czy zalecenia psychologa zrealizuje.
Dzieci, które chodzą do przedszkoli są obligatoryjnie poddawane tego typu badaniom. To nauczyciel przedszkolny pilnuje terminów i analizuje z psychologiem wyniki. Niestety, często rodzice kompletnie nie biorą pod uwagę sugestii zawartych w tych opiniach.

 

Słyszałam o dzieciach, które w zeszłym roku jako 6-latki poszły do pierwszej klasy i przez cały rok płakały chodząc do szkoły. Co wtedy rodzic powinien zrobić?

 

Dziecko powinno być gotowe do spędzania czasu poza domem i dłuższej separacji z rodzicami już w wieku 3-4 lat. Jeśli tzw. lęk separacyjny jest obecny u 6-latka, wymaga to dokładnej diagnozy. Nie czekajmy, że samo przejdzie. Czasem jest to tylko odbicie lęków rodziców, czasem naprawdę źle się dzieje w szkole, a czasem jest to problem natury psychicznej. Średnio 3-5 na 1000 uczniów szkół podstawowych przejawia lęk przed chodzeniem do szkoły. I jest to grupa bardzo różnorodna.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • grazyna | 22-07-2011 21:02:55

    Uważam, ze to dobry pomysł, zeby 6-latki poszły do szkoły. To jak im będzie w tej szkole, przede wszystkim zależy od rodziców. Czy będa walczyć ze złymi warunkami, pilnować, żeby były dobre warunki i wspomagać szkołę, żeby było OK. Szkoła sama z siebie, tego nie zrobi!
  • havajana | 23-07-2011 11:49:58

    Absolutnie nie, dzieci i tak są obdarte z dzieciństwa, a to jest najważniejszy etap w rozwoju człowieka.
  • Olga | 16-05-2013 23:53:29

    Zaraz obdarte z dzieciństwa, a dlaczegóż to szkoła w założeniu kończy dzieciństwo - przecież to nie obóz karny tylko kolejny, naturalny etap życia, a o tym jakie i jak długie dzieciństwo mają dzieci decydują rodzice, a nie szkoła czy przedszkole. W przedszkolu też się dzieci uczą i zwykle w przedszkolu spędzają więcej czasu niż w szkole - czy to też kończy ich dzieciństwo? Jak tak to nie chciał...

Poczytaj również

Polecamy

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj