Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Sześciolatki w szkole

Rodzice mają wpływ na to, jak będzie dziecku w szkole!

O sześciolatkach w szkole rozmawiamy z dr Magdaleną Śniegulską, psychologiem z Zakładu Psychologii Klinicznej Dziecka w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie

Dzieci coraz szybciej się rozwijają i potrzebują „intelektualnej stymulacji”.

Fot. iStockphoto

Dzieci coraz szybciej się rozwijają i potrzebują „intelektualnej stymulacji”.

 

Sześciolatki, które nie są gotowe pójść do pierwszej klasy, mogą otrzymać od psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej zaświadczenie, które upoważnia do odroczenia ich obowiązku szkolnego. Ale w takiej sytuacji dziecko kolejny rok spędza w przedszkolu i ponownie uczy się tego samego!

Poradnie mają obowiązek wykonywać tego typu badania na zlecenie rodzica. Psycholog sprawdza dojrzałość emocjonalną, poziom inteligencji, zdolność analizy i syntezy wzrokowej, słuchowej itp. W zależności od wyników, rekomenduje się dalsze postępowanie. Ale to rodzic decyduje, czy zalecenia psychologa zrealizuje.
Dzieci, które chodzą do przedszkoli są obligatoryjnie poddawane tego typu badaniom. To nauczyciel przedszkolny pilnuje terminów i analizuje z psychologiem wyniki. Niestety, często rodzice kompletnie nie biorą pod uwagę sugestii zawartych w tych opiniach.

 

Słyszałam o dzieciach, które w zeszłym roku jako 6-latki poszły do pierwszej klasy i przez cały rok płakały chodząc do szkoły. Co wtedy rodzic powinien zrobić?

 

Dziecko powinno być gotowe do spędzania czasu poza domem i dłuższej separacji z rodzicami już w wieku 3-4 lat. Jeśli tzw. lęk separacyjny jest obecny u 6-latka, wymaga to dokładnej diagnozy. Nie czekajmy, że samo przejdzie. Czasem jest to tylko odbicie lęków rodziców, czasem naprawdę źle się dzieje w szkole, a czasem jest to problem natury psychicznej. Średnio 3-5 na 1000 uczniów szkół podstawowych przejawia lęk przed chodzeniem do szkoły. I jest to grupa bardzo różnorodna.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj