Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Sześciolatki w szkole

Rodzice mają wpływ na to, jak będzie dziecku w szkole!

O sześciolatkach w szkole rozmawiamy z dr Magdaleną Śniegulską, psychologiem z Zakładu Psychologii Klinicznej Dziecka w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie

Dzieci coraz szybciej się rozwijają i potrzebują „intelektualnej stymulacji”.

Fot. iStockphoto

Dzieci coraz szybciej się rozwijają i potrzebują „intelektualnej stymulacji”.

 

Sześciolatki, które nie są gotowe pójść do pierwszej klasy, mogą otrzymać od psychologa z poradni psychologiczno-pedagogicznej zaświadczenie, które upoważnia do odroczenia ich obowiązku szkolnego. Ale w takiej sytuacji dziecko kolejny rok spędza w przedszkolu i ponownie uczy się tego samego!

Poradnie mają obowiązek wykonywać tego typu badania na zlecenie rodzica. Psycholog sprawdza dojrzałość emocjonalną, poziom inteligencji, zdolność analizy i syntezy wzrokowej, słuchowej itp. W zależności od wyników, rekomenduje się dalsze postępowanie. Ale to rodzic decyduje, czy zalecenia psychologa zrealizuje.
Dzieci, które chodzą do przedszkoli są obligatoryjnie poddawane tego typu badaniom. To nauczyciel przedszkolny pilnuje terminów i analizuje z psychologiem wyniki. Niestety, często rodzice kompletnie nie biorą pod uwagę sugestii zawartych w tych opiniach.

 

Słyszałam o dzieciach, które w zeszłym roku jako 6-latki poszły do pierwszej klasy i przez cały rok płakały chodząc do szkoły. Co wtedy rodzic powinien zrobić?

 

Dziecko powinno być gotowe do spędzania czasu poza domem i dłuższej separacji z rodzicami już w wieku 3-4 lat. Jeśli tzw. lęk separacyjny jest obecny u 6-latka, wymaga to dokładnej diagnozy. Nie czekajmy, że samo przejdzie. Czasem jest to tylko odbicie lęków rodziców, czasem naprawdę źle się dzieje w szkole, a czasem jest to problem natury psychicznej. Średnio 3-5 na 1000 uczniów szkół podstawowych przejawia lęk przed chodzeniem do szkoły. I jest to grupa bardzo różnorodna.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Opryszczka u dorosłego to kłopot, u dziecka - zagrożenie poważnymi chorobami. Lepiej unikać całusów w okolice ust dziecka.

Opryszczka u dziecka. Zagrożenie dla malucha

Wirusy i bakterie, które nie czynią większej szkody dorosłym, mogą być groźne dla małego dziecka, bo jego organizm nie jest na tyle silny, by je zwalczać. Najlepiej nie narażać dzieci na bezpośredni kontakt z nimi.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj