Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy kobiety w ciąży powinny się szczepić przeciw świńskiej grypie?

Twój Ekspert od szczepień

Moja córka mieszka w Anglii, jest w 8. miesiącu ciąży. Otrymała zaproszenie w celu zaszczepienia się przeciw grypie A/H1N1. Szczepionka nosi nazwę Pandemrix. Chciałabym dowiedzieć się czy nie jest ona groźna dla matki i dziecka, i czy powinna się zaszczepić - pyta jedna z użytkowniczek.

Dr n.med. Paweł Grzesiowski

Fot. Archiwum

Dr n.med. Paweł Grzesiowski

Szczepienie u kobiet w ciąży jest bezpieczne, zaszczepiono ponad 2 mln kobiet przeciw grypie sezonowej i nie było żadnych poważnych problemów, jak również nie stwierdzono żadnego wpływu na płód. Uważam, że jest dostatecznie dużo danych medycznych i naukowych, aby zalecać szczepienia kobietom w ciąży, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze.
Nie ma jednoznacznych wskazań, od którego miesiąca można szczepić. Ja uważam za bezpieczne szczepienia po 3. miesiącu ciąży, czyli w II i III trymestrze. Jest to okres już bezpieczny, gdy większość najważniejszych narządów jest już wykształcona i ryzyko ewentualnych działań niepożądanych jest niskie.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szczepionka, szczepienia zalecane, szczepienia, grypa

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dobrze jest po nakarmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, aby mu się odbiło.

Ulewanie noworodka, ulewanie niemowląt

Statystyka mówi, że co drugie dziecko ulewa. I tak było u mnie – jedno dziecko ulewało, drugie nie. Na szczęście, nie jest to nic groźnego i na pewno nie boli.Ulewanie może być (ale nie musi) jedną z oznak nietolerancji na białko mleka krowiego.

czytaj

Kobiety w ciąży nie powinny stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Włosy i paznokcie w ciąży. Zasady pielęgancji

W czasie ciąży przede wszystkim należy unikać szamponów z substancjami przeciwdrożdżakowymi i zrezygnować z akrylu na paznokcie.

czytaj

Najczęściej u dzieci występują przepukliny pachwinowe – u 3 do 4,5 procent niemowląt, przy czym od 3 do 10 razy częściej pojawiają się u chłopców, niż u dziewczynek.

Przepukliny wrodzone u chłopców i dziewczynek

O przepuklinach wrodzonych pachwinowych i pępkowych u chłopców i dziewczynek, rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Zającem, specjalistą chirurgii dziecięcej.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj