Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Prezenty z okazji Pierwszej Komunii Świętej

Nagroda za starania

O należytej oprawie Pierwszej Komunii Świętej dziecka, rozmawiamy z Agnieszką Gąsierkiewicz, psychologiem, terapeutką rozwoju osobistego, matką czwórki dzieci – w tym dziewięcioletniej Julki, która przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej

Prezent z okazji Pierwszej Komunii jest sygnałem, jaki system wartości panuje w rodzinie.

Fot. iStockphoto

Prezent z okazji Pierwszej Komunii jest sygnałem, jaki system wartości panuje w rodzinie.

Jak jeszcze trzeba myśleć o prezencie, jeśli już decydujemy się na to, że go damy z tej okazji?

To sprawa bardzo indywidualna, ale warto prezent kupować świadomie. Musimy wiedzieć, co możemy, co chcemy dziecku dać. Co to dla nas znaczy? Czy chcemy mu coś zrekompensować, udowodnić, że nie jest gorsze od innych, bo np. sami mamy taki problem, czując się wewnętrznie niedowartościowani? Wtedy zaspokajamy własne potrzeby z dzieciństwa, używając niejako do tego dzieci i kupujemy im np. quada, którym dziecko będzie jeździło po osiedlu... Możemy, to oczywiście zrobić, ale warto mieć świadomość przyczyny takiego postępowania.

A co Pani kupuje córce, Julce?

Staram się problem prezentów utrzymać na drugim planie. Mam poczucie, że moje dzieci dużo dostają i nie czuję wewnętrznego deficytu, potrzeby nadrabiania czegoś. Ani też nie wydaje mi się, że Komunia ma stać się jakimś szczególnym wydarzeniem, jeśli chodzi o otrzymane prezenty. Julia dostanie telefon komórkowy, bo jedzie w tym roku po raz pierwszy sama na wakacje, na obóz karate, więc chcę mieć z nią kontakt. No i oczywiście pewnie od rodziny dostanie jakieś drobiazgi, bo wszyscy już do mnie dzwonili i pytali o sugestie.

Może warto zorganizować zakup jednego składkowego prezentu?

Jeśli dziecko ma jakieś marzenie i pasję, którą chce zrealizować np. próbuje fotografować a kupienie aparatu fotograficznego przekracza możliwości finansowe rodziców, to czasem może warto ten fakt wykorzystać na zintegrowanie się rodziny wokół jednego prezentu i zaproponować jakąś składkę rodzinną na upragniony przedmiot. Ale wtedy trzeba mieć na uwadze, na ile, kogo stać. Indywidualne kupowanie prezentu przez członków rodziny daje możliwość regulowania wysokości kwoty jaką chcą przeznaczyć na niego, a w przypadku składki, musi być ona równa dla wszystkich. Osobiście nie jestem za kupowaniem wspólnego prezentu. Jeśli rozmawiam o prezencie z zaproszonymi na Komunię gośćmi, to mówię im jedynie o tym, czym się Julka interesuje, co mogłoby ją ucieszyć. Jestem jak najbardziej za tym, aby ktoś kupił jej np. książkę religijną, jakieś akcesoria religijne. Nie robię jednak listy prezentów. Ale to też zależy od stylu funkcjonowania rodziny.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Komentarze

  • pasia24 | 03-02-2015 02:13:01

    sukienke juz mamy, babcia podala lancuszek, ksiazeczke I rozaniec, chrzestna lancuszek - w sumie moglabym juz dziecu TE rzeczy pokazac, ale na to bedzie czas, teraz uczymy sie modlitw. Zabrobilam w rodznie mowic, zadawac pytan a co bys chciala dostac... a czy podoba Ci sie lancusze? Nie, nie ma mowy o darach! Od rodzicow w glownej mierze zalezy ten dzien, od dziecka gleboka wiara i modlitwa.
  • Modzelka8 | 15-02-2015 17:08:12

    My kupiliśmy siostrzenicy piękny różowy zegarek z silikonową bransoletą, wodoodporny i z podświetlanym wyświetlaczym. Martwiłam się czy jej się spodoba, bo dzieciaki wolą teraz takie prezenty jak laptop tablet czy nowy telefon. O dziwo mała była bardzo zadowolona
  • Doris85 | 05-04-2015 13:07:54

    Kiedyś Komunia była dla dzieci duchowym przeżyciem - liczyło się wydarzenie, a nie prezenty, które z resztą były o wiele skromniejsze niż teraz i bardziej praktyczne. Jak widzę, że takie dzieciaczki obdarowuje się laptopami, quadami czy drogimi telefonami to aż mnie trzęsie. Jestem zwolenniczką praktycznych i rozwijających prezentów, a nie licytacją kto jest najfajniejszy bo dał najlepszy prezent.
  • MalwinaGaj | 15-04-2020 13:36:02

    Polecam sesję zdjęciową i coś z biżuterii taka pamiątka na lata, więcej inspiracji znajdziecie tutaj:

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj