Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co robić, gdy inne dziecko jest niegrzeczne

Należy przerwać stresującą sytuację

Czy zwracać uwagę, gdy obcy maluch jest niegrzeczny? Jeśli tak, to komu? – rozmawiamy z Marzeną Konopko-Powałką, psychologiem klinicznym

 

Gdy obcy maluch źle się zachowuje na placu zabaw, nie powinniśmy mu zwracać uwagi.

fot. iStockphoto

Gdy obcy maluch źle się zachowuje na placu zabaw, nie powinniśmy mu zwracać uwagi.

Agnieszka Usiarczyk: Czy można zwrócić uwagę obcemu dziecku, gdy źle się zachowuje czy lepiej jego rodzicowi?

Marzena Konopko-Powałka: Nie należy zwracać uwagi ani dziecku, ani rodzicowi.

To co robić, gdy naszemu dziecku dokucza inny maluch, a jego rodzic nie reaguje?

Należy przerwać tę stresującą sytuację i zabrać swoje dziecko w inne miejsce, wyjaśniając mu, że maluch, który podszedł i przeszkadzał, bardzo nieładnie się zachowywał.

Mam przerwać mojemu dziecku zabawę, mimo że nie zawiniło? Nie lepiej temu drugiemu powiedzieć, żeby nie przeszkadzało i zajęło się czymś innym?

Zwracanie uwagi niesfornemu dziecku nie odniesie skutku, bo ono robi to, na co pozwalają mu jego rodzice. Raczej nie posłucha obcych osób. Poza tym niesforne dziecko nie jest winne, że tak się zachowuje tylko jego rodzice, dlaczego więc je karać czy upominać za nie?

Może poprosić mamę niegrzecznego dziecka, by pilnowała pociechę?

Zwracanie uwagi rodzicom, że ich dziecko źle się zachowuje, zwykle wywołuje jedynie u nich agresję. Przecież zachowanie wielu ludzi nie podoba się nam i nie zwracamy im uwagi. Świat nie zawsze jest taki, jakbyśmy chcieli. To my musimy nauczyć się radzić sobie z nieakceptowanymi przez nas zachowaniami. Dlatego lepiej odejść, gdy pojawia się niesforny malec, który wszystkim dokucza.

Co zrobić, gdy nasza pociecha skarży się, że w przedszkolu ktoś jej dokucza?

Lepiej porozmawiać z wychowawcą zamiast z rodzicem tego dziecka czy też z nim samym. To dyrektor przedszkola ustala zasady i pilnuje ich przestrzegania i to on powinien tę sytuację rozwiązać.

A co zrobić, gdy ciocie uparcie karmią naszego malca słodyczami, choć wiedzą, że my na to nie pozwalamy?

To rodzice decydują o tym, co je ich dziecko i pozostali członkowie rodziny, przyjaciele powinni to szanować i zanim podadzą maluchowi coś do jedzenia powinni zapytać opiekunów. Rodzice nie muszą nikomu tłumaczyć dlaczego ich dziecko nie je tego czy tamtego, to jest ich decyzja i inni powinni ją akceptować. Jeśli jednak uparta babcia przemyca maluchowi czekoladkę, należy stanowczo i taktownie zwrócić jej uwagę i poprosić, by więcej tego nie robiła. Gdy za każdym razem spotka się z naszym stanowczym, ale grzecznym sprzeciwem, w końcu nie będzie próbowała dokarmiać wnuka batonikami.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • erka | 11-12-2009 22:29:56

    Ale przecież w artykule było napisane, że w sytuacjach zagrożenia (jak np. właśnie palec w oko) mozna zwrócić uwagę. Więc dlaczego bzdury?
  • wojtaszek | 31-01-2015 23:24:07

    Moja zanjoma ma córeczkę która została bardzo bezstresowo wychowana i robi to co się jej podoba, nie koniecznie to co jest właściwe. Pamiętam jak mając dwa latka podczas wizyty u mnie w domu zaczęła wyrzucać moje rzeczy z szafki, rozsypywać ziemię z doniczek - po jej wizycie mieszkanie było do sprzątania. Kolejnym razem przeszła już samą sibie a kiedy rzuciła deserem w ścianę miałam dość próśb ...
  • joanka106259 | 03-02-2015 15:43:38

    Ja nie uciekam, gdy inne dziecko źle się zachowuje i nie oceniam po jednej sytuacji na placu zabaw czy innym miejscu, bo każdy malec może mieć gorszy dzień. Moje dziecko również nie zawsze jest idealne, zdarzy mu się zrobić czy powiedzieć coś głupiego. Staram się tylko Marcelowi wytłumaczyć, że zachowanie jakiegoś dziecka było nieładne (czy też jego) i że nie chciałabym aby on się tak zachowywa...
  • moniaijulka | 07-02-2015 17:15:42

    No to jest trudne bo nie wiadomo czy zwrócić uwagę dziecku czy jego rodzicom. Myślę że najpierw dziecku, bo kiedy ktoś obcy je upomina czuje większy respekt niż kiedy robi to rodzić. Po upomnieniu dziecka należy porozmawiać z rodzicem, ale w taki sposób by zrozumiał o co nam chodzi w dobrej wierze a nie jako krytyka.

Poczytaj również

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Aktualnie obowiązują dwa oznaczenia noworodka  plastikowe opaski na rączkę i na nóżkę dziecka. Matka otrzymuje identyfikator.

Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko

Choć położne zapewniają, że dziś są takie oznakowania dzieci i matek w szpitalu, że nikt ze szpitala nie wyjdzie z nie swoim dzieckiem, lepiej się maleństwu od początku dobrze przyglądnąć. Tak na wszelki wypadek.

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj