Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Prezenty z okazji Pierwszej Komunii Świętej

Nagroda za starania

O należytej oprawie Pierwszej Komunii Świętej dziecka, rozmawiamy z Agnieszką Gąsierkiewicz, psychologiem, terapeutką rozwoju osobistego, matką czwórki dzieci – w tym dziewięcioletniej Julki, która przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej

Prezent z okazji Pierwszej Komunii jest sygnałem, jaki system wartości panuje w rodzinie.

Fot. iStockphoto

Prezent z okazji Pierwszej Komunii jest sygnałem, jaki system wartości panuje w rodzinie.

 

Czy zatem prezent jest okazją do zastanowienia się rodzica nad tym, czego wyrazem jest ten prezent?

Tak. Ważne jest, by wiedzieć czy chcę go dać, bo uznaję wysiłek dziecka w przygotowanie się do Komunii Świętej, doceniam i szanuję, że starało się o przystąpienie do sakramentu, czy też daję bogaty prezent z poczucia winy, gdyż wiem, że nie daję dziecku czegoś innego np. nie poświęcam wystarczająco mu uwagi i czasu. Wtedy obiecuję kupić laptopa, albo dać kilka tysięcy złotych (bo i takie prezenty się pojawiają). To zdarza się często w rozbitych rodzinach, gdzie ojciec jest nieobecny, ale prezent od niego jest zwykle bardzo okazały i bogaty.

Czy to dobrze, że dzieci z góry wiedzą, co dostaną z okazji Komunii?

Często prezent bywa kartą przetargową: jak będziesz grzeczna, to dostaniesz, albo nie dostaniesz tego, co chcesz na komunię. To jest jakby soczewka relacji z rodzicami, bo przecież na co dzień dzieci też proszą o coś rodziców, czasami wręcz żądają. Jeśli dziecko zaczyna żądać, wymagać czegoś od nas, choć nawet jeszcze nie szantażuje, że musi coś mieć, warto się zastanowić głębiej nad naszymi z nim relacjami.

Czasami rodziców na coś zwyczajnie nie stać! Czy dziecko w wieku ośmiu, dziewięciu lat już to rozumie?

Oczywiście. Aparat umysłowy i emocjonalny dziecka w tym wieku przystosowany jest do zrozumienia naszego wyjaśnienia, że czegoś nie dostanie, albo być może otrzyma to za jakiś czas. Mając osiem lat, dziecko powinno już umieć, albo co najmniej uczyć się, odraczać przyjemność. Można już tego od niego wymagać. Natomiast na pewno rodzice powinni zdecydowanie stawiać opór, jeśli dzieciak czegoś od nich żąda.

 

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Komentarze

  • pasia24 | 03-02-2015 02:13:01

    sukienke juz mamy, babcia podala lancuszek, ksiazeczke I rozaniec, chrzestna lancuszek - w sumie moglabym juz dziecu TE rzeczy pokazac, ale na to bedzie czas, teraz uczymy sie modlitw. Zabrobilam w rodznie mowic, zadawac pytan a co bys chciala dostac... a czy podoba Ci sie lancusze? Nie, nie ma mowy o darach! Od rodzicow w glownej mierze zalezy ten dzien, od dziecka gleboka wiara i modlitwa.
  • Modzelka8 | 15-02-2015 17:08:12

    My kupiliśmy siostrzenicy piękny różowy zegarek z silikonową bransoletą, wodoodporny i z podświetlanym wyświetlaczym. Martwiłam się czy jej się spodoba, bo dzieciaki wolą teraz takie prezenty jak laptop tablet czy nowy telefon. O dziwo mała była bardzo zadowolona
  • Doris85 | 05-04-2015 13:07:54

    Kiedyś Komunia była dla dzieci duchowym przeżyciem - liczyło się wydarzenie, a nie prezenty, które z resztą były o wiele skromniejsze niż teraz i bardziej praktyczne. Jak widzę, że takie dzieciaczki obdarowuje się laptopami, quadami czy drogimi telefonami to aż mnie trzęsie. Jestem zwolenniczką praktycznych i rozwijających prezentów, a nie licytacją kto jest najfajniejszy bo dał najlepszy prezent.
  • MalwinaGaj | 15-04-2020 13:36:02

    Polecam sesję zdjęciową i coś z biżuterii taka pamiątka na lata, więcej inspiracji znajdziecie tutaj:

Poczytaj również

Polecamy

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj