Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Rocznik 2006 obowiązkowo idzie do przedszkola

Ponad 360 tysięcy polskich pięciolatków rozpoczyna we wrześniu 2011 obowiązkowe wychowanie przedszkolne. Pięciolatek może trafić do tradycyjnego przedszkola, punktu przedszkolnego albo oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej. Jedno jest pewne: gmina, w której mieszkacie ma obowiązek zapewnić każdemu dziecku miejsce w grupie przedszkolaków oraz przyjazne, bezpieczne warunki. Przedszkolna edukacja jest bezpłatna.

Pięciolatek to samodzielne dziecko, ale nadal potrzebuje przede wszystkim czasu na mądrą zabawę, kontaktów z rówieśnikami i nieustannego rozbudzania jego ciekawości.

Fot. B&W

Pięciolatek to samodzielne dziecko, ale nadal potrzebuje przede wszystkim czasu na mądrą zabawę, kontaktów z rówieśnikami i nieustannego rozbudzania jego ciekawości.

Przedszkolna edukacja jest bezpłatna, rodzice zapłacą jednak za posiłki dziecka i dodatkowe zajęcia wykraczające poza podstawę programową.

W nowym programie nie ma nauki pisania i czytania. Zamiast tego sporo zabaw rozwijających wyobraźnię i przygotowujących do nauki w szkole.

 

Rozbudzanie ciekawości

 

- Namawiam rodziców by w przemyślany sposób wybierali miejsce dla swojego pięciolatka. Warto pamiętać, ze ważniejszy niż kolorowy dywan, plac zabaw i stosy zabawek jest nauczyciel, który zapyta co dziecko lubi najbardziej, co już potrafi, czego się może obawiać, jakie przejawia zdolności, ale też jakie sprawia kłopoty. Gdy nauczyciel ma taką wrażliwość na indywidualne potrzeby dziecka, to znak że trafiliśmy pod odpowiedni adres – mówi Monika Rościszewska z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego.

Fundacja już od wielu lat bije na alarm, że polskie dzieciaki zbyt późno zaczynają edukację przedszkolną (najczęściej mając 4 lata), pomaga też zakładać punkty przedszkolne w wiejskich gminach, ucząc rodziców, że dzieci najlepiej rozwijają się w grupie i poprzez zabawę.
– Znam rodzica, który na poważnie myślał o korepetycjach dla pięciolatka żeby przypadkiem nie odstawało od grupy! Nie zapominajmy, że pięciolatek to samodzielne dziecko, ale nadal potrzebuje przede wszystkim czasu na mądrą zabawę, kontaktów z rówieśnikami i nieustannego rozbudzania jego ciekawości – dodaje.

Rościszewska podkreśla też, że najlepsze dla pięcioletniego dziecka będą warunki jak najbardziej zbliżone do przedszkolnych. Bo pięć lat to jeszcze nie czas na wypełnianie zeszytów ćwiczeń i teczki z rysunkami, na szkolną dyscyplinę i nazbyt zorganizowany dzień nauki.
- Jeśli dziecko musi być w oddziale dla pięciolatków w szkole podstawowej, bo tylko takie warunku są w miejscowości gdzie mieszka, rodzice powinni zwrócić uwagę, by dziecko nie musiało przedzierać się przez szkolne korytarze w drodze do toalety, by małe dzieci miały wydzielone miejsce do zabawy na podwórku, odrębną szatnię i najlepiej osobne wejście – uważa.


Ile godzin dziennie pięciolatek spędzi w przedszkolu? To zależy od typu opieki, jaką wybiorą rodzice. W tradycyjnym przedszkolu pięciolatek spędzi dzień od poranka aż do czasu gdy rodzice skończą pracę i odbiorą dziecko do domu. W przedszkolnym ognisku dzieci spędzać będą najwyżej kilka godzin w ciągu dnia.
Ważne jest jednak, by aż jedną piątą całego czasu przeznaczyć na zabawę – dzieci mają się bawić swobodnie, bez ingerencji nauczyciela. Tyle samo przedszkolnej „nauki” maluchy spędzą na podwórku, w ogródku, na boisku albo w parku na grach, zabawach ruchowych, obserwowaniu zwierząt i przyrody. I tyle samo czasu nauczyciel będzie mógł przeznaczyć na zajęcia dydaktyczne – naukę poprzez zabawę i rozmowę. Pozostały czas wychowawca zagospodaruje wedle własnego uznania, tu mieści się czas na rozmowy z dziećmi, na jedzenie, odpoczynek.

Czyli, jeśli nasz pięciolatek pójdzie do punktu przedszkolnego, gdzie spędzać będzie 15 godzin tygodniowo, to po pięć godzin nauczyciel przeznaczy na swobodne zabawy, zajęcia na powietrzu i naukę. A pozostały czas wykorzysta wedle uznania.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • maria1980 | 13-04-2011 16:15:50

    My też od września wyprawiamy najmłodszą do przedszkola.Bardzo ważne żeby dzieci jak najszybciej nauczyły się współdziałać czy istnieć w grupie.
  • agata19123 | 15-04-2011 16:35:47

    Moja kruszynka takze idzie od wrzesnia do %latkow, bedzie chodzic do szkoly podstawowej o 8 km od domu, bedzie jezdzic autobusem. bardzo mam mieszane uczucia
  • martynka002 | 16-01-2015 19:13:18

    wedlug mnie to zabranie dziecinstwa dziecku niby rok ale dla dziecka jest to wiele.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zabawy, relacje z rówieśnikami, przedszkole, nauka

Polecamy

Tłusta ryba, warzywa - idealny posiłek przedszkolaka

Dieta dziecka po trzecich urodzinach

To wiek, kiedy dziecko może jeść prawie wszystko, poza grzybami. Tych nie podajemy dzieciom nawet do 10-12 roku życia, bo są ciężkostrawne i nawet te jadalne mogą zaburzyć pracę układu pokarmowego i spowodować zatrucia.

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj