Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wysypka na brzuchu dziecka. Przyczyny, leczenie

Nie zawsze konieczna jest pomoc lekarza

Im mniejsze dziecko, tym większa koncentracja rodziców na wszelkiego rodzaju zmianach na jego ciele. Wysypka na brzuchu i w każdym innym miejscu, budzi niepokój, czasami wręcz panikę. Często – niepotrzebnie.

Wysypka na brzuchu i w każdym innym miejscu, budzi niepokój, czasami wręcz panikę. Często – niepotrzebnie.

Fot. Fotolia

Wysypka na brzuchu i w każdym innym miejscu, budzi niepokój, czasami wręcz panikę. Często – niepotrzebnie.

Wysypka u dziecka pojawia się z różnych przyczyn. I w różnych, czasem bardzo nietypowych, miejscach. Mama trzyletniego Michała wpadła w panikę, gdy kilka dni po zakończonej kuracji antybiotykowej z powodu zapalenia oskrzeli bardzo ostra wysypka pojawiła się… na podudziach synka. Ani pediatra ani dermatolog nie wskazali jednoznacznie przyczyny wysypki – lekarze podejrzewali, że choć dziecko nie było uczulone na antybiotyk (dobrze zniosło kurację i szybko wyzdrowiało), organizm w ten sposób „wyrzucił” toksyny z krwioobiegu.

Wysypka u dziecka może być jednym z objawów ospy i innych chorób zakaźnych, alergii, a także choroby pasożytniczej. Również wysypka na brzuchu.

 

Wysypka na brzuchu - przyczyny

Pierwsze oznaki wysypki na brzuchu nie powinny być powodem do niepokoju. Lekarze radzą, by przed decyzją o udaniu się do gabinetu specjalisty rodzice przeanalizowali ostatnich kilka dni pod kątem ewentualnych przyczyn pojawienia się wysypki. Często odpowiadają za nią zjedzone owoce (cytrusy, w sezonie letnim truskawki). Przyczyną wysypki może być również kontakt ze zwierzęciem domowym (kot, pies, ale również np. chomik). Warto też sprawdzić, czy w żłobku lub przedszkolu nie pojawiła się ospa wietrzna, która często objawia się właśnie wysypką (rozpoczynającą się na brzuchu). Jeśli wysypce towarzyszy gorączka, można podejrzewać chorobę zakaźną (i skontaktować się z lekarzem). Jeśli występuje sama wysypka, zanim udamy się do lekarza, warto obserwować dziecko przez kilka dni (nawet pięć), ewentualnie podając leki przeciwalergiczne. Jeśli po kilku dniach obserwacji zmiany skórne nie znikają (albo się nasilają), trzeba odwiedzić dermatologa dziecięcego.

 

Wysypka na brzuchu – wygląd i przyczyny

Zmiany skórne u dzieci u dzieci wyglądają bardzo różne. Rozsiane, drobne, czerwone i suche ogniska liszajowate z towarzyszącym świądem zwykle towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry, alergicznemu kontaktowemu zapaleniu skóry, przyłuszczycy ostrej lub łupieżowi różowemu. Jeśli równocześnie występuje nasilone rogowacenie, czyli białą, drobną łyskę na powierzchni zmian, a w rodzinie występowała łuszczyca, można podejrzewać tę chorobę. Jeśli łuska jest tłusta i żółta, może świadczyć o łojotokowym zapaleniu skóry.

Drobne grudeczki, gęsto rozsiane na skórze mogą być objawem polekowej lub okołoinfekcyjnej reakcji skórnej. Warto bowiem pamiętać, że w przeciwieństwie do osób dorosłych dzieciom w chorobie często towarzyszy wysypka (nawet w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych). Ale takie zmiany mogą być również objawem choroby pasożytniczej - świerzbu.

Na skórze brzuszka może objawiać się pokrzywka ostra. To bardzo częste schorzenie u dzieci w odpowiedzi na alergen i natychmiastową reakcję na niego lub w związku z kontaktem z innymi czynnikami, np. zimną wodą. Zmiany mają wygląd skóry oparzonej pokrzywą i mogą mieć bardzo rozległy charakter.

Zmiany skórne występujące również na brzuchu wywołuje również mięczak zakaźny. Choroba przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z innym chorym dzieckiem i objawia się powstawaniem na skórze drobnych grudek o kolorze od białego do żółtobiałego. Zmiany powstają w ciągu dwóch do siedmiu dni od kontaktu z chorym dzieckiem. Nieleczone rozprzestrzeniają się i utrzymują nawet do pięciu lat!

Inną chorobą, która może się obawiać wysypką na brzuszku jest ospa wietrzna. Choroba trwa od siedmiu do dziesięciu dni. W przypadku infekcji zagrażającej życiu dziecka do leczenia wdraża się leki przeciwwirusowe drogą dożylną a więc w warunkach szpitalnych. Wysypka na brzuszku dziecka może wystąpić również przy innych chorobach zakaźnych, np. przy szkarlatynie.

Wysypka na brzuchu może być jednak całkiem niewinna. Latem często dochodzi do przegrzania skóry dziecka i wystąpienia u niego potówek. Schłodzenie dziecka powoduje ustąpienie potówek w ciągu 24-48 godzin.


 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: alergia, wysypka

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Trzeba obserwować dziecko bawiące się w wodzie - szybka reakcja po ewentualnym podtopieniu minimalizuje ryzyko wtórnego utonięcia

Wtórne utonięcie. Szczególnie narażone są małe dzieci

U dziecka, które uległo podtopieniu bądź zachłyśnięciu wodą lub innym płynem np. w trakcie picia, może dojść do tzw. wtórnego utonięcia. Może to się stać np. w nocy w jego łóżku. Szacuje się, że objawy wtórnego utopienia mogą wystąpić u 10-15 proc. osób, u...

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj