Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Maluchy przed telewizorem

Jeśli już, to krótko i pod kontrolą

Dziecko poniżej 18. miesiąca życia w ogóle nie powinno oglądać telewizji. Dwulatek nie powinien spędzać przed ekranem więcej niż pół godziny, a trzylatek – nie więcej niż godzinę i to najlepiej w dwóch dawkach - radzą psychologowie.

Telewizja osłabia więzi między ludźmi, wyrabia lenistwo i bierność, zabija wyobraźnię.

Fot. iStockphoto

Telewizja osłabia więzi między ludźmi, wyrabia lenistwo i bierność, zabija wyobraźnię.

- Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że dzieci czerpią z telewizji kłamliwe informacje o świecie i ludziach. Że telewizja osłabia więzi między ludźmi, wyrabia lenistwo i bierność, zabija wyobraźnię – podkreśla psycholog Renata Romanowska z Ośrodka Psychoterapii „Aleje”. Najgorsze jednak co może się dziecku zdarzyć, to sytuacja, w której telewizja zastępuje nianię. – Kolorowe ruchome obrazki przykuwają uwagę już kilkumiesięcznego malucha, co dla wielu matek jest wygodne, bo przez chwilę nie muszą się nim zajmować – komentuje psycholog.

 

Dzieci rejestrują najsilniejsze bodźce

- Pół biedy, jeśli dorośli kontrolują to, co dzieci oglądają, ale też mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że dziecko podświadomie rejestruje dużo więcej niż myślą dorośli – przestrzega psycholog Renata Romanowska. – Gdy pojawiają się nocne lęki czy agresja, rodzice zastanawiają się skąd się wzięły, skoro nic złego się w ich domu nie zdarzyło, a tymczasem mogą brać początek w obejrzanych przez dziecko filmach – mówi.

Dotyczy to szczególnie małych dzieci (do około 6 lat), które rejestrują zwłaszcza te sceny, które wywarły na nich najbardziej pozytywne i najbardziej negatywne wrażenie. Ale nie radzą sobie z wartościowaniem ich. - Nie potrafią, tak jak dorośli, przegadać tego, co robi największe wrażenie, co ich na przykład przeraża – dodaje.

 

Lepsza skrajność

Coraz częściej w domach w ogóle nie ma telewizora. – Nazywam to lepszą skrajnością, bo tak naprawdę telewizja nie jest potrzebna dziecku, a jej brak wymusza inicjatywę w wymyślaniu zabaw i pobudza wyobraźnię – uważa Renata Romanowska. Przekłada się to na dorosłe życie. Większa i lepiej rozwinięta wyobraźnia w dzieciństwie pomoże dorosłemu być bardziej kreatywnym, szybciej znajdować rozwiązania w sytuacjach konfliktowych. – Oglądanie telewizji zabija wyobraźnię dzieci, bo podsuwa gotowe obrazy – uważa Romanowska. - Telewizja powoduje też, że dzieci zamykają się na świat zewnętrzny, nie czują potrzeby bycia i zabawy z innymi dziećmi, a w przyszłości nie będą potrafiły nawiązać zdrowego kontaktu i relacji emocjonalnych z innymi ludźmi – twierdzi psycholog. – Emocje prawdziwe będą dla nich niedostępne, a wirtualny nieprawdziwy świat pozbawi ich zdolności współodczuwania, czyli empatii – uważa psycholog.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: ewa1989m, ellaa.

Komentarze

  • Klaraa | 12-06-2016 19:03:03

    telewizor nie jest u mnie domu używany zbyt często, ale uważam na to co oglądają moje dzieci
  • rozii | 28-07-2016 19:45:53

    zgadzam sie z tym
  • Koala_Koala | 05-08-2016 11:58:39

    moj nie oglada telewizji wcale, w weekendy pozwalamy mu ogladac bajki przez godzinkę około, ale to puszczamy mu z komputera te co lubi
  • Roksiak | 11-08-2016 11:33:50

    Ja mam te szczescie, że moje dzieci telewizja sie nie itresesuja (6 i 2 lata) zdecydowanie wola sluchac muzyki, starszy rysowac, spiewac, czytac

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj