Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Mleko i witamina D spożywane przez ciężarną chronią jej dziecko przed stwardnieniem rozsianym

Mleko, mleko, mleko i jeszcze raz mleko

Naukowcy uważają, że cztery szklanki mleka wypite dziennie przez ciężarną zdecydowanie zmniejszają ryzyko wystąpienia u jej dzieci stwardnienia rozsianego.

Wieloletnie badania objęły prawie 36 tysięcy pielęgniarek, z których 199 zapadło na stwardnienie rozsiane. Matki badanych poproszono o wypełnienie ankiety na temat swojej diety w czasie ciąży.

Okazało się, że matki, które w okresie ciąży piły cztery szklanki mleka dziennie, zmniejszyły o 56 procent ryzyko zachorowania przez ich córki na SM.

- To odkrycie może szczególnie zainteresować kobiety cierpiące na stwardnienie rozsiane, bo może być środkiem chroniącym ich potomstwo przed tą chorobą – mówi Fariba Mirzaei, kierująca badaniami.

Ten sam zespół badaczy z Uniwersytetu Harvarda ustalił wcześniej podobne właściwości witaminy D, co potwierdziły też inne zespoły. Naukowcy pracują teraz nad ewentualnymi terapeutycznymi skutkami podawania tej witaminy osobom, u których już zdiagnozowano stwardnienie rozsiane.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • lenka_boska | 22-01-2014 22:03:18

    Ciekawe, warto wiedzieć takie rzeczy. Mnie na niedobory witaminy D uczulił mój lekarz, narażone są nie tylko dzieci, ale też dorośli. Dlatego ja też przyjmuję preparat z witaminą d, najbardziej odpowiada mi d-vitum forte.
  • edytta88 | 25-06-2016 18:32:05

    W ogóle witamina D jest bardzo potrzebna dla rozwoju dziecka, nie tylko w brzuszku mamy, ale też później. Czytałam, że np. niedobór w ciąży może powodować powstawanie u dziecka astmy i różnych alergii pokarmowych, dlatego lepiej nie ryzykować.
  • janeczka15 | 20-01-2017 12:51:45

    Witamina D jest bardzo ważna w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Sprawia, że nasze kości i mięśnie są całe, zdrowe i silne. Fajnie stosuje się Vita D Express. Jest to pierwsza tabletka rozpuszczana pod językiem.
  • eMamka | 22-12-2022 10:02:50

    Witamina jest bardzo ważna dla całego organizmu. Suplementuję cały rok. W zimie biorę podwójną dawkę, a gdy jestem przeziębiona to biorę 3 tabletki po 4000.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: witaminy, mleko, dieta mamy, ciężarna, choroby

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj