Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nieleczone wady słuchu uniemożliwiają rozwój mowy

Nie tylko wady wrodzone uszkadzają słuch

Wady słuchu dziecka mogą być wrodzone, wiązać się z czynnikami okołoporodowymi i mogą być nabyte. W grupie ryzyka są na pewno dzieci z rodzin, w których występują dziedziczne wady słuchu. Uwaga! Przyczynami wystąpienia głuchoty wrodzonej lub niedosłuchu mogą być też choroby przebyte przez matkę w czasie ciąży.

Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem.

Fot. iStockphoto

Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem.

 

Ryzyko niezadbanej ciąży

Do czynników, które wpływają na występowanie wad słuchu należą wady wrodzone, czynniki okołoporodowe oraz te powstałe w późniejszym wieku. W grupie ryzyka są na pewno dzieci z rodzin, w których występują dziedziczne wady słuchu i one powinny być regularnie badane (raz na pół roku), nawet, gdy pierwsze badanie w okresie niemowlęcym wypadnie prawidłowo. — Przyczynami wystąpienia głuchoty wrodzonej lub niedosłuchu mogą być też choroby przebyte przez matkę w czasie ciąży, np. różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia, opryszczka, ospa wietrzna, odra, zatrucie ciążowe, a także cukrzyca i schorzenia nerek matki. Do ubytku słuchu mogą przyczynić się także zaburzenia hormonalne w czasie ciąży lub podawanie ciężarnej leków, np. niektórych antybiotyków — dodaje specjalistka. Jeżeli wyżej wymienione uszkodzenia wystąpią we wczesnym okresie życia płodowego (w pierwszych trzech miesiącach ciąży) może dojść do niedorozwoju narządu słuchu. W przypadku uszkodzeń, które następują później, może dojść do uszkodzenia narządu słuchu, który zdążył się prawidłowo rozwinąć. Ciężarna nie powinna pić alkoholu i palić papierosów, ponieważ to także może doprowadzić do niedosłyszenia.

 

Wcześniaki w grupie ryzyka

Niedosłuch może dotknąć także dzieci przedwcześnie urodzone, niedotlenione w czasie porodu, a także te, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie. — Matce podczas porodu podaje się leki, które mogą mieć wpływ na ubytek słuchu — mówi dr Hanke. Niebezpieczne jest także podawanie leków dziecku w okresie poporodowym, np. w żółtaczce, zakażeniach, w przypadku niezgodności grup krwi, gdyż może przyczynić się do wystąpienia wad słuchu.

 

Winne infekcje

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu wynika, że co 5 dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem, a u prawie 70 proc. z tej grupy upośledzenia słuchu powstały w następstwie częstych infekcji górnych dróg oddechowych, głównie wysiękowego zapalenia ucha, które najczęściej dotyczy przedszkolaków i dzieci szkolnych. — Podczas infekcji kataralnej wysięk i obrzęk jest nie tylko w nosie, ale też w gardle oraz uszach środkowych. Źle leczona lub niedoleczona choroba może przyczynić się do nagromadzenia płynu w uszach środkowych, a to z kolei prowadzi do uszkodzenia słuchu — tłumaczy lekarka. Niedosłuch może spowodować także zalegająca w uchu wydzielina lub ciało obce, które w uchu się znajduje. — Dlatego nie zaleca się czyszczenia ucha patyczkami higienicznymi, ponieważ wpycha się do środka nagromadzoną wydzielinę, która tworzy czop w uchu. Dzieciom, które nie mają nadmiaru woskowiny, nie trzeba czyścić uszu, pozostałym wystarczy raz w tygodniu wpuścić kroplę parafiny lub zastosować preparaty do czyszczenia uszu — radzi laryngolog.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • wojtaszek | 19-12-2014 21:13:36

    Bardzo dobrze że każde dziecko ma badany słuch jeszcze w szpitalu po porodzie ponieważ można od razu zacząć leczenie jeżeli dziecko ma problemy ze słuchem . Szkoda natomiast że aparaty słuchowe szczególnie te nowoczesne , są tak drogie.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: słuch, przedszkole, mówienie, mowa, infekcja, choroby

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj