Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nieleczone wady słuchu uniemożliwiają rozwój mowy

Nie tylko wady wrodzone uszkadzają słuch

Wady słuchu dziecka mogą być wrodzone, wiązać się z czynnikami okołoporodowymi i mogą być nabyte. W grupie ryzyka są na pewno dzieci z rodzin, w których występują dziedziczne wady słuchu. Uwaga! Przyczynami wystąpienia głuchoty wrodzonej lub niedosłuchu mogą być też choroby przebyte przez matkę w czasie ciąży.

Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem.

Fot. iStockphoto

Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem.

 

Ryzyko niezadbanej ciąży

Do czynników, które wpływają na występowanie wad słuchu należą wady wrodzone, czynniki okołoporodowe oraz te powstałe w późniejszym wieku. W grupie ryzyka są na pewno dzieci z rodzin, w których występują dziedziczne wady słuchu i one powinny być regularnie badane (raz na pół roku), nawet, gdy pierwsze badanie w okresie niemowlęcym wypadnie prawidłowo. — Przyczynami wystąpienia głuchoty wrodzonej lub niedosłuchu mogą być też choroby przebyte przez matkę w czasie ciąży, np. różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia, opryszczka, ospa wietrzna, odra, zatrucie ciążowe, a także cukrzyca i schorzenia nerek matki. Do ubytku słuchu mogą przyczynić się także zaburzenia hormonalne w czasie ciąży lub podawanie ciężarnej leków, np. niektórych antybiotyków — dodaje specjalistka. Jeżeli wyżej wymienione uszkodzenia wystąpią we wczesnym okresie życia płodowego (w pierwszych trzech miesiącach ciąży) może dojść do niedorozwoju narządu słuchu. W przypadku uszkodzeń, które następują później, może dojść do uszkodzenia narządu słuchu, który zdążył się prawidłowo rozwinąć. Ciężarna nie powinna pić alkoholu i palić papierosów, ponieważ to także może doprowadzić do niedosłyszenia.

 

Wcześniaki w grupie ryzyka

Niedosłuch może dotknąć także dzieci przedwcześnie urodzone, niedotlenione w czasie porodu, a także te, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie. — Matce podczas porodu podaje się leki, które mogą mieć wpływ na ubytek słuchu — mówi dr Hanke. Niebezpieczne jest także podawanie leków dziecku w okresie poporodowym, np. w żółtaczce, zakażeniach, w przypadku niezgodności grup krwi, gdyż może przyczynić się do wystąpienia wad słuchu.

 

Winne infekcje

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu wynika, że co 5 dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem, a u prawie 70 proc. z tej grupy upośledzenia słuchu powstały w następstwie częstych infekcji górnych dróg oddechowych, głównie wysiękowego zapalenia ucha, które najczęściej dotyczy przedszkolaków i dzieci szkolnych. — Podczas infekcji kataralnej wysięk i obrzęk jest nie tylko w nosie, ale też w gardle oraz uszach środkowych. Źle leczona lub niedoleczona choroba może przyczynić się do nagromadzenia płynu w uszach środkowych, a to z kolei prowadzi do uszkodzenia słuchu — tłumaczy lekarka. Niedosłuch może spowodować także zalegająca w uchu wydzielina lub ciało obce, które w uchu się znajduje. — Dlatego nie zaleca się czyszczenia ucha patyczkami higienicznymi, ponieważ wpycha się do środka nagromadzoną wydzielinę, która tworzy czop w uchu. Dzieciom, które nie mają nadmiaru woskowiny, nie trzeba czyścić uszu, pozostałym wystarczy raz w tygodniu wpuścić kroplę parafiny lub zastosować preparaty do czyszczenia uszu — radzi laryngolog.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: słuch, przedszkole, mówienie, mowa, infekcja, choroby

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj