Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od którego roku życia ciężarnym zaleca się badania prenatalne?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Czy kobieta 32-letnia powinna poddać się badaniom prenatalnym? Od którego roku życia są one zalecane? - pyta jedna z użytkowniczek portalu.

Prof. dr hab. Romuald Dębski

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr hab. Romuald Dębski

Pojęcie badań prenatalnych zawiera w sobie trzy grupy działań: diagnostykę ultrasonograficzną, tzw. USG "genetyczne" pod koniec pierwszego trymestru ciąży oraz ocenę anatomii dziecka około 20. tygodnia ciąży, badania biochemiczne wykonywane z surowicy krwi ciężarnej, najczęściej tzw. test PAPPA, pod koniec pierwszego trymestru ciąży, oraz diagnostykę inwazyjną wymagającą wykonania amniopunkcji, biopsji kosmówki, lub pobrania próbki krwi dziecka. Badanie ultrasonograficzne powinno być wykonane u każdej ciężarnej.

Test PAPPA jest w Polsce rekomendowany kobietom powyżej 35. roku życia, natomiast w bardziej cywilizowanych krajach wykonywany jest również u wszystkich ciężarnych. Na podstawie wieku ciężarnej, wyniku badania USG i testu biochemicznego wylicza się indywidualne ryzyko występowania aberracji chromosomowych i określa wskazania do wykonania diagnostyki inwazyjnej.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Tzw. pozycja żabki sprzyja przebudowie i rozwojowi stawów biodrowych.

Stawy biodrowe. Dysplazja

Na sto dzieci kilkoro rodzi się z dysplazją stawu biodrowego, czyli ze źle ukształtowanym stawem biodrowym. Polega to na tym, że główka kości udowej nie pasuje do panewki albo panewka jest zbyt płaska. USG bioderek robi się dzieciom już w drugim miesiącu...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj