Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od którego roku życia ciężarnym zaleca się badania prenatalne?

Twój Ekspert Ginekolog Położnik

Czy kobieta 32-letnia powinna poddać się badaniom prenatalnym? Od którego roku życia są one zalecane? - pyta jedna z użytkowniczek portalu.

Prof. dr hab. Romuald Dębski

Fot. Monika Bajkowska

Prof. dr hab. Romuald Dębski

Pojęcie badań prenatalnych zawiera w sobie trzy grupy działań: diagnostykę ultrasonograficzną, tzw. USG "genetyczne" pod koniec pierwszego trymestru ciąży oraz ocenę anatomii dziecka około 20. tygodnia ciąży, badania biochemiczne wykonywane z surowicy krwi ciężarnej, najczęściej tzw. test PAPPA, pod koniec pierwszego trymestru ciąży, oraz diagnostykę inwazyjną wymagającą wykonania amniopunkcji, biopsji kosmówki, lub pobrania próbki krwi dziecka. Badanie ultrasonograficzne powinno być wykonane u każdej ciężarnej.

Test PAPPA jest w Polsce rekomendowany kobietom powyżej 35. roku życia, natomiast w bardziej cywilizowanych krajach wykonywany jest również u wszystkich ciężarnych. Na podstawie wieku ciężarnej, wyniku badania USG i testu biochemicznego wylicza się indywidualne ryzyko występowania aberracji chromosomowych i określa wskazania do wykonania diagnostyki inwazyjnej.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • ania84 | 12-05-2010 14:56:41

  Badania prenatalne są proponowane od 35 roku życia Chyba że są jakieś wskazania do ich zrobienia np. nieprawidłowo rozwijający się płód.
 • nataszenka | 18-12-2012 11:18:29

  Ja mam 36 lat, jestem w drugiej ciąży i nie chcę tych badań, postanowiłam ich nie robić, bo co by nie było to moje kochane maleństwo, nie chę sie stresować, a moja przyjaciólka robiła wszystkie te badania poza inwazyjnymi, dowiedziała się ze wszystko jest w porządku i ..... urodziała Jaska z zespołem Downa. I jest szczęśliwą mamą dodam, i jaśko jest kochany i w ogóle.
 • wojtaszek | 08-01-2015 22:37:14

  Moim zdanie w Polsce również powinno się dążyć aby badania prenatalne były dostępne dla każdej kobiety ciężarnej. W tej chwili na refundację badań prenatalnych mogą liczyć kobiety które mają powyżej 35 lat, w rodzinie występowały przypadki dzieci z zespołem Downa, Edwardsa, Patau lub innym, wodogłowiem , małogłowiem lub innymi wadami genetycznymi, kobiety które wielkokrotnie poroniły dziecko, o...
 • moniaijulka | 16-01-2015 00:31:01

  Te badania powinny być u nas jak w innych krajach darmowe, robione każdej kobiecie w ciąży, która tego chce. Nie które kobiety nie chcą wiedzieć czy ich dziecko nie jest przypadkiem chore ale wiele kobiet by mogło się przygotować na przyjście na świat ich chorego dziecka. Miały by czas na nastawienie się psychicznie że ich dziecko jest niepełnosprawne, bo wiele kobiet gdy po porodzie okazuje si...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Wzmożone napięcie mięśniowe minie szybko dzięki rehabilitacji.

Wzmożone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to często spotykany problem u dzieci. Bardzo łatwo je zauważyć. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego to nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu w literę C.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj