Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nieleczone wady słuchu uniemożliwiają rozwój mowy

Nie tylko wady wrodzone uszkadzają słuch

Wady słuchu dziecka mogą być wrodzone, wiązać się z czynnikami okołoporodowymi i mogą być nabyte. W grupie ryzyka są na pewno dzieci z rodzin, w których występują dziedziczne wady słuchu. Uwaga! Przyczynami wystąpienia głuchoty wrodzonej lub niedosłuchu mogą być też choroby przebyte przez matkę w czasie ciąży.

Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem.

Fot. iStockphoto

Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem.

 

Migdał i hałas

Przyczyną problemów ze słuchem może być także tzw. trzeci migdał czyli tzw. migdałek gardłowy, który uciska trąbkę Eustachiusza. Wystarczy go usunąć, by słuch wrócił do normy. Innymi przyczynami niedosłuchu u dzieci są powikłania chorób infekcyjnych takich jak odra czy świnka. Dlatego po każdej chorobie warto pokazać dziecko lekarzowi, by ocenił czy wszystko jest w porządku. Coraz częściej jednak kłopoty ze słuchem pojawiają się od nadmiaru hałasu. Krzyki w przedszkolu, głośne, grające zabawki, słuchanie głośnej muzyki uszkadza komórki odpowiedzialne za słyszenie. Codziennie przebywanie w hałasie może uszkadzać słuch.

 

Z jakimi symptomami do specjalisty?

Zdiagnozować wadę słuchu, na podstawie badań może tylko audiolog lub otolaryngolog. Do specjalisty należy się wybrać, gdy dziecko nie reaguje na polecenia kilkakrotnie powtórzone, ma ubogi zasób słów (roczniak powinien mówić 2,3 słowa, dwulatek już około 250 słów albo i więcej, a trzylatek 900 słów), jest nadpobudliwe, nerwowe, nie odróżnia lewej i prawej strony, staje blisko telewizora lub go pogłaśnia, odwraca głowę, by słyszeć zawsze tym samym uchem, nie reaguje na ciche dźwięki, np. delikatne stukanie łyżeczką o kubek. Do niepokojących objawów zaliczamy także chrapanie, spanie z otwartą buzią. — Im bardziej rodzice zbagatelizują objawy i rehabilitację niedosłuchu, tym gorsze są rokowania. A nawet niewielki ubytek słuchu wpływa na poziom inteligencji, na rozwój mowy, języka — mówi dr Hanke.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: słuch, przedszkole, mówienie, mowa, infekcja, choroby

Podobne dyskusje na forum

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj